Бароковий костел святого Мартина у Львові

Район Підзамче у Львові не дуже відомий серед мандрівників, тому не кожен заглядає сюди, зокрема і на вулицю Жовківську, 8. Проте саме там, де не ступає нога туриста, розташований бароковий костел святого Мартина.
kostel_martyna_lvivУ XVII ст. за гроші польського шляхтича Олександра Зборовського на тодішній вулиці Коритній було збудовано дерев’яний костел святого Мартина для католицького чернечого ордену кармелітів черевичкових. При храмі, за останньою волею фундатора, діяв шпиталь для інвалідів воєн. Згодом територіє, що належала костелу та шпиталю, стали називати Зборівщиною.
Завершення будівництва й освячення костелу відбулося у 1658 році, але вже у 1700-му храм був знищений пожежею. У 1736-1753 роках за сприяння Яна Рибчинського та за проектом Бернарда Меретина на місці дерев’яного звели кам’яний костел із двоповерховими келіями та дзвіницею.
Оздоблювали храм відомі митці: Йоганн Георг Пінзель, Мартин Строїнський і Йосиф Маєр. Інтер’єрні розписи, на жаль, до нашого часу не збереглися.
У 1789 році орден кармелітів переїхав до костелу у Новий Милятин. Після 1945 р. костел святого Мартина було зачинено. kostel_martyna_lviv1У 50-х роках його передали військовій частині, яка не знайшла кращого використання як під склад.
У 80-ті роки храм перейшов до Церкви ХВЄ (Християн Віри Євангельської). У 1988 році громада євангельських християн передала Львівському музеєві історії релігії старовинний орган із костелу.
З 2009 року в костелі святого Мартина діє дім молитви Першої львівської церкви Християн Віри Євангельської “Віфанія”.kostel_martyna_lviv2

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *