Цікавий забутий весільний звичай “таємне побачення”, Казахстан

Батько нареченої кілька разів їздить до батька нареченого й отримує калим частинами. Коли більшу частину калиму сплачено, батько відправляє нареченого до нареченої на побачення (калимдик уйнамак). with-traditional-kazakh-dancers-6Відвідування нареченої (калимдик) нареченим до шлюбу, таємно (ясирин) називається орунбарган або орунтой. Мета його – схвалення нареченого і нарада про остаточну сплату калиму. Наречений їде в супроводі довіреної особи і 3-9 поводирів (косчі). Вони везуть із собою подарунки, звані «лю», які наречений повинен роздавати на весільних церемоніях. Головні призначені для батьків нареченої і дарують їх провідниками нареченого.
Для нареченого в аулі ставлять окрему багату кибитку, куди заздалегідь збираються запрошені для зустрічі нареченого жінки. Коли наречений під’їде до кибитки, і коли жінки вийдуть на зустріч, він і його свита повинні спішитися, він зобов’язаний їм, опустивши руки, низько вклонитися – «тяджім». Найближча родичка нареченої бере його під руку і вводить до коша. Старший у свиті нареченого (утагаси) роздає жінкам частину привезених подарунків.with-traditional-kazakh-dancers-60 Тим часом в аулі ріжуть худобу на бенкет (туй) і починаються розваги: відбуваються перегони (скачки), стрільба, боротьба, грають на балалайках і співають, вихваляючи у віршах нареченого, наречену та їхніх батьків. Весь цей час наречений залишається в коші з жінками і дівчатами, але без нареченої. Кожна з присутніх має право вимагати від нього тяджіма, і він не може сісти поки йому цього не дозволять. Невиконання цих вимог нареченим може призвести до повного розриву розпочатого сватання.
Нарешті настає ніч; батьки нареченої раніше ніж зазвичай лягають спати, а жінки відводять наречену в інший найближчий аул або в чужу кибитку неподалік.with-traditional-kazakh-dancers- Тут молодь утворює дві партії: наймана, користь нареченого, а інша – прихильники нареченої, яку вони ховають. Партія нареченого розшукує її і коли знайде, то починається боротьба – тартис, яка завжди закінчується тим, що прихильники нареченого наречену відіб’ють і передають її Женг (дружинам братів нареченої), які йдуть із нею до нареченого. Наречений під час тартиса залишається або в своєму коші або, як часто буває, пробирається до тієї кибитки, де відбувається боротьба, і там біля зовнішньої спілкується з нареченою (через грати), поки її не відведуть Женг. Після цього жінки проводять нареченого в кибитку нареченої, виконуючи при цьому різні обряди і церемонії. Перед входом до нареченої жених залишається не надовго біля зовнішньої сторони коша і через грати подає нареченій руку, пов’язану шовковою хусткою, те  саме робить нареченае. Обряд цей називається кул-устатар (тримання руки).with-traditional-kazakh-dancers-610 За сам вхід у кибитку наречений дає жінкам найкращий подарунок – звичайний халат (уюй киргизер). Біля дверей кибитки лягає стара жінка, яка прикидається мертвою; їй наречений теж дає маленький подарунок – кемпр ульд (стара померла).
Далі зустрічають жінку, яка кидає їм на дорогу Бакань (товста жердина, завдовжки 4 аршини з роздвоєним кінцем, у вигляді коротких вил з тупими кінцями; баканом підтримують чанирак, в той час, як ставлять юрту); перступати через Бакань вважається поганою прикметою, наречений дає і їй подарунка; вона прибирає Бакань і приєднується до них.
Слідом за за нею зустрічають ще одну жінку, яка, лежачи на землі, бурчить як собака; жених дає їй подарунок «собака гарчить (гетириндар)». Роль собаки зазвичай виконують найбідніші жінки.with-traditional-kazakh-dancers-67Біля самих дверей юрти ще одна жінка перегороджує дорогу нареченому, він дає їй подарунок; вона його впускає, але ще дві жінки знову загороджують йому дорогу. Одній він дає подарунок «за підняття завіси біля ліжка нареченої», а іншій за прибирання ліжка». Вони беруть подарунки і впускають його за завісу. Там він знаходить наречену з її родичкою-свахою (Дженга) і ще однією жінкою, що лежить на ліжку. Наречений дарує їй «за сидіння на ліжку» і тоді вона йде за занавіс. Вже потім, коли наречена на постелі сяде з нареченим поруч, одна з жінок тримає край ковдри, наче бажаючи накрити їх, за що отримує подарунок – курпекумилдатар (ворушити ковдру). Далі сваха бере нареченого за руку і дозволяє погладити наречену по голові, потім з’єднує їх руки, отримує подарунок «за обіймання нареченої» (киз кучактар) і йде, залишаючи їх одних. Після цього наречений із нареченою лягають спати.with-traditional-kazakh-dancers-670Хоча магометанський закон суворо забороняє подібні спокуси, але киргизи мають свої звичаї, і для нареченого немає нічого забороненого. Однак нареченій вважається ганьбою бути вагітною; для цього вона п’є чай з трьох трав, з яких вона називається Кизил-ча. Цим чаєм, Киргизькі взагалі виганяють плід на самому початку. І завагітніти киргизка може лише тоді, коли її взято до будинку чоловіка. «Після здійснення сватання жених може вступити в права чоловіка, якщо він виплатив весь калим або частину його, незважаючи на те, що ще не було вінчання, яке вважається лише освяченням шлюбу, але не обов’язково».

with-traditional-kazakh-dancers-70

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *