На Івана вода п’яна, а на Петра вода тепла

Івана Купала – одне з найколоритніших та найцікавіших язичницьких свят, які дійшли до нашого часу. Це насамперед свято молоді – Купало або Купайло, яке після прийняття християнства трансформувалося в церковне свято.
kupala1Це дата народження Івана Хрестителя, яке церква святкує саме 7 липня (за новим стилем). Після поширення християнства давнє народне свято Купала стало називатися святом Івана Купала, а в окремих місцевостях навіть свято називалося Іванець, а на Буковині – Іван Лопушник.
Народна пам’ять зберегла Купальську обрядовість та пісні, які, як і гаївки та колядки, належать ще до найдавніших часів, до первісних поезій та ритуалів на честь джерела життя – Сонця. Звісно, багато втратилося за останнє століття, в часи відвертих гонінь та заборон, боротьби з самобутніми національними традиціями і народними обрядами.
Раніше Івана Купала святкували 23-24 червня, у час літнього сонцестояння: звечора до ранку і в самий день Купала.
Це свято припадає на день літнього сонцевороту, тому символізує народження літнього сонця – Купала. В цей час небесне світило перебуває у куполі – найвищій небесній точці, тому дні тоді найдовші, а ночі – найкоротші. Купала називають Богом плодючості і зображують із відповідними ознаками, що символізують чоловічий початок та запліднюючу силу.kupala_ivanaГоловні дійові особи свята – Купала та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) начала. Цих двох дійових осіб обирали, зазвичай, між хлопцями й дівчатами або виготовляли опудала, які символізували ці божества. Поєднання чоловічої і жіночої стихій породжує життя, яке на святі символізує гілка верби – Купайлиця.
Основним стрижнем, довкола якого відбуваються дійства, є купальський вогонь, який символізує сонце-зародок у материнській утробі. Він має горіти цілу ніч – від заходу Сонця (тобто смерті) до його сходу (народження) Купала. Перед запаленням вогнища четверо чоловіків зі смолоскипами стають навколо хмизу, що позначає чотири пори року, а потім сходяться до хмизу і запалюють вогнище, що символізує “сонячне сплетіння”.kupalaУ ніч дівчата гадають на судженого – пускають на воду свої вінки (символ щастя та одруження), а хлопці повинні їх дістати. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято (зараз часто вибір зазделегідь узгоджують). На Русі в цей день обирали собі пару. Всі охочі могли побратися в цю ніч. Це був єдиний день, коли протягом усього року можна було обзавестися майбутньою сім’єю. Основною магічною дією на Івана Купала було масове купання, свого роду очищення водою з подальшим ритуальним стрибанням через багаття. Спати в цю ніч було не бажано, оскільки вірили, що в цю ніч з води виходила вся нечистьkupala5Якщо дівчата примушують хлопців (вогонь) зайти за вінком у свою стихію (воду), то після запалення вогню при заході сонця хлопці перестрибують через вогонь спочатку самі, показуючи свою спритність, а потім, як стихне полум’я, у парі з тими дівчатами, вінки яких дістали. Кожен вважає за честь очиститися вогнем, тричі перестрибнувши через багаття.Існують прикмети пов’язані з цим: якщо парубок найвище стрибнув – буде гарний урожай у його родини, вскочить у полум’я – чекай біди. Коли ж вдало перестрибнуть багаття обоє (юнак із дівчиною) – вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя. Тому важливо знати, що не можна стрибати через Купальське вогнище будь із ким, а лише із судженим (судженою).kupala2Хлопці спускають з гори вогняне колесо-сонце (символ літнього сонце-вороту), або ж розкручують його на стовпі під загальне пожвавлення і радість.Коли забави стихають, люди від вогнища запалюють свічки на заготовлених кошиках-віночках і йдуть до річки, щоб пустити їх водою й ушанувати предків. kupala3Старі люди кажуть, що на Івана-Купала не можна було купатися, оскільки вода у цей день “п’яна” і нечиста сила активізується і може затягнути на дно, але вже на свято Петра і Павла це робити можна, оскільки вода тепла і купатися – одна насолода.
А ще в цю ніч шукають квітку папороті. Народне повір’я каже, що хто її знайде, то до кінця свого віку буде щасливим. Правда рідко хто наважується блукати серед ночі у непролазних лісових хащах, та й розповіді про нечисту силу часто відлякують нас.

Довідка: Де цьогоріч можна відсвяткувати Купала у Києві?
У ніч із 6 на 7 липня українці відзначають народне свято. У цей день у столиці можна відвідати такі заходи.
«Парк Київська Русь»
У програмі з 6 по 9 липня розваги за давньослов’янськими звичаями: перестрибування через багаття, ворожіння і спалення опудала Купайла. Також на гостей чекають театралізовані виступи, майстер-класи з плетіння вінків і квест із пошуком папороті.
Початок програми о 13:30.
Труханів острів
Свято Купала запрошують відсвяткувати 6 липня на березі Дніпра. Всю ніч охочі будуть стрибати через вогнище, варити куліш, грати на гітарі.
Початок о 19.00.
Музейний комплекс “Пирогово”
У національному музеї пройде музичний фестиваль Skansen Music Fest. У ньому візьмуть участь українські гурти «ТіК» і The ВЙО. Дівчата зможуть сплести собі вінок і поборотися за титул купальської красуні.
Початок о 17:00.
«Мамаєва слобода»
Біля річки Либідь пройдуть купальські гуляння. Також встановлять ляльку Купали і запалять багаття. Гості будуть водити хороводи і плести вінки.
Початок 6 липня о 12:00. Основні дії почнуться після 19.00.
Парк «Феофанія»
На відвідувачів очікують виступи фольклорних колективів, вогнянна вистава і народні обряди. Також заплановані танці з русалками і ворожіння.
Гуляння розпочнуться 6 липня з 17:00.

You may also like...

2 коментарі

  1. Сергій Огородник сказав:

    “розбовіді про нечисту силу часто відлякують найс” – це прекрасно)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *