Чернівці: маловідомі місця для прогулянки містом

Коли згадуєш про Чернівці, то мимоволі на думку спадає найвеличніша споруда міста – Резиденція буковинських митрополитів. Проте у будь-якому місці є й інші споруди, які зажили не меншої слави, просто вони не настільки на слуху. Ось хоч би Садгірська синагога.
chernivtci_ukr_praga Як тільки не називають це мальовниче буковинське місто: «маленьким Парижем», «українською Прагою», «нашим Віднем». Той, хто побував у Австрії чи Швейцарії нерідко кажуть, що відвідини до цих європейських країн легко можна замінити подорожжю до цього міста. Тут також усе просякнуто духом старої Європи. Є й чимало унікальних, щоправда наразі маловідомих, визначних та славетних місць центру Буковини.
Тут, як розповідають гості міста, водять досить цікаві, а головне безкоштовні екскурсії. Розпочинається вона зазвичай о 12:00 на Центральній площі, і тому часто збирається чимало охочих побачити окраси Чернівців. А оповідачі пропонують вже звичний для них маршрут: ансамбль Театральної площі, перші корпуси Чернівецького національного університету, площа Філармонії, будинок-корабель, Панська вулиця (зараз вул. О.Кобилянської), площа Турецької криниці. Однак, варті уваги гостей нашого міста і ті пам’ятки Чернівців, котрі є менш відомими.chernovtsi-764До прикладу, конкурувати з Резиденцію буковинських митрополитів може Садгірська синагога, що знаходиться на вул. М. Тореза. Вона побудована у псевдо-мавританському стилі з численними елементами декору на фасадній стороні. На жаль, не збереглося жодних документів про архітектора цієї споруди, однак є припущення, що побудував цю споруду цадик Фрідман, а для обох будівель (Митрополичий палац і синагога) використовували однаковау цеглу. Коли чеський архітектор Йосеф Главка зводив митрополичу резиденцію, у місті було відкрито спеціальний цегляний завод, отож, імовірно, будівельний матеріал і для синагоги брали саме там. chernivtci_synagoga1

chernivtci_synagoga2Про самого цадика Фрідмана теж ходили легенди. Зокрема, що він мав звичку ходити босоніж по вранішній росі; що цадик нібито наказав підготувати одну з кімнат резиденції на той випадок, якщо з’явиться Месія; що його взуття було без підошов, але із золотими ремінцями – так цадик відчував дух землі, по якій ступав.
Могила цадика Ісраеля Фрідмана знаходиться на єврейському цвинтарі у Садгорі. Зараз вона є місцем паломництва хасидів з усього світу. А от синагогу доволі довго обходили людською увагою.
Місто у різні періоди перебувало під владою кількох імперій, від яких на згадку залишилася неймовірна архітектурна спадщина, будівлі, виконані у різноманітних стилях. Багато скульптур у місті розміщені на фасадах будинків. До прикладу, по вул. О.Кобилянської, 23 зображений середньовічний лицар, що зливає з глечика вогонь. Це образ Святого Флоріана, який високо шанується у католицизмі. Він символізує захист від вогню (також у цьому приміщенні раніше розміщувалася пожежна частина). chernivtci_florianІнша дивовижа – кам’яна сова на триповерховій високій будівлі на розі вул. Горького, 21 і Б.Хмельницького, 45. Розташована вона на самій верхівці будинку таким чином, ніби оглядає місто.
Спускаючись від Соборної площі вниз по вул. І.Франка можна побачити цікаві будинки-близнюки. Чернівчани розповідають, що вони побудовані так, що між будинками є прохід – таємничий тунель, яким через підземні ходи можна дійти до «підземної Соборної площі». Було зроблено це на випадок, якщо у місто зайдуть вороги, щоб жителі мали де сховатися.
Серед сакральних споруд Чернівців добре відомий дерев’яний храм Св. Миколая (по вул. Сагайдачного, 89). Церква у своєму роді унікальна: побудована у 1607 році в буковинському «хатньому» стилі, зовні дуже відрізняється від традиційних храмів. За архітектурною композицією – це однорівнева споруда без купола, стіни викладені з дубових брусів у зруб, а дах покритий дранкою та увінчаний трьома кованими хрестами. По-друге, при будівництві церкви не було використано жодного цвяха! Храм кілька разів перебудовували (у XVIII та XIX ст.), двічі реставрували після пожежі, однак функціонує і по сьогодні. Тут проводить богослужіння православна громада Чернівців Київського Патріархату. chernivtci_nikol_church (2)Міські легенди називають церкву «козацькою». Кажуть, що тут молилися великі гетьмани Петро Сагайдачний під час Хотинської війни 1621 р. та Іван Мазепа після Полтавської битви 1709 р.
Цікавою багатьом може виявитися прогулянка вулицею Університетською. Неподалік від головного корпусу університету розміщений стенд із фотографіями старого міста, обрамлений у ковані візерунки, він наочно зображує минуле життя міста – час, коли по вулицях їздили на каретах, і підмітали їх трояндами.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *