На Священній Горі хрестів у Латвії шукають прихильності Фортуни

Священна Гора хрестів знаходиться за 12 км від міста Шяуляй, Латвія. Загальна кількість хрестів, що знаходяться тут, перевищує 50 тис., але це зовсім не кладовище.
hora_hrestiv_1Гора хрестів знаходиться на місці стародавнього городища і за повір’ям, щоб знайти в житті удачу, потрібно залишити тут хрест. Досі ніхто не може сказати в якому столітті точно з’явилося це дивне місце і вже тим більше неможливо пояснити природу таємничого обміну хрестів на прихильність Фортуни, але щорічно тисячі людей здійснюють на цей пагорб своєрідне паломництво.
За легендою на пагорбі колись стояв монастир, проте з невідомих причин провалився під землю. В одного з жителів села, що знаходилася трохи віддалік, тяжко захворіла донька. Місцеві знахарі ніяк не могли допомогти і батько хворої вирішив поставити хрест на намоленому місці. Через кілька днів дитина видужала.hora_hrestiv_2Після цього пішов поголос, що місце має чудодійну силу, здатну лікувати навіть безнадійних хворих. Пагорб дуже швидко обростає хрестами, і для нових символів здоров’я і щастя залишалося все менше вільного місця. З часу, коли простір залишилося лише для вузеньких стежок, нові хрести великих розмірів стали вкопувати між старих, а маленькі приставляти до високих.

hora_hrestiv_3Деякі дослідники вважають, що до хрещення Литви в XIV ст. на цьому пагорбі знаходилося язичницьке капище. Традиції, які зараз нагадують лише пережитки минулого, дбайливо передавалися з покоління в покоління і дійшли до наших днів, утворивши «народну релігію». Лише цим терміном можна пояснити поставлення католицьких хрестів на місці, де колись проводились язичницькі обряди.hora_hrestiv_4За цією версією Гора хрестів є ровесницею литовського католицтва. Непрямим підтвердженням цієї теорії є цікавий факт. Різьблений орнамент класичних литовських хрестів має мало спільного з християнською символікою, зате дуже подібний із символікою язичницького культу.
У ХХ ст. було зроблено декілька спроб знищити це місце, щоб припинити язичницьке паломництво. Хрести нещадно зносили і вивозили в невідомому напрямі, але кожного разу віруючі приносили нові і ставили їх на пагорбі.hora_hrestiv_6

hora_hrestiv_5У наші дні тут є хрести найрізноманітніших видів: від величезних дерев’яних, заввишки до декількох метрів, до маленьких натільних хрестиків, кетягами яких обвішані більші хрести. Трапляються й унікальні екземпляри ручної роботи, прикрашені оригінальним візерунком, металевим оздобленням, а то й узагалі – зроблені з підручних матеріалів.
7 вересня 1993 під час свого візиту до Литви Папа Римський Іоанн Павло II навіть установив тут розп’яття. Завдяки цьому дійству Гора Хрестів, добре відома серед католиків, стала популярною і в усьому світі. Кількість прочан і туристів збільшилася в кілька разів.
Зараз люди відвідують це місце на щастя, незалежно від релігійних поглядів, адже кожному хочеться наблизити свою заповітну мрію.hora_hrestiv_7

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *