Метеори – унікальний монастирський комплекс у Греції

Метеори (грец. Μετέωρα) – один із найбільших монастирських комплексів у Греції, відомий, насамперед, своїм унікальним розташуванням на вершинах скель.

Meteore

Meteora_Agio_StefanoЦей чернечий центр було створено близько X ст. і з тих пір історія його непереривалася. У 1988 році монастирі були включені в список об’єктів всесвітньої спадщини. За адміністративно-церковним поділом входить у митрополію Стаги і Метеор (грец. Σταγών και Μετεώρων) Елладської православної церкви.
Метеори розташовані в горах Фессалії на півночі Греції, на півночі нома Трікала. Вони знаходяться в горах Хасія (гірський масив Пінд) неподалік від річки Пініос, що за 1-2 км на північ від міста Каламбака (колишня Стаг) і в 21 км на північний захід від міста Трікала.
Шість православних монастирів, які функціонують і зараз, розташовані на вершинах величезних скель, що знаходяться на рівній поверхні Фессалійською рівнини. Скелі сягають у висоту до 600 м над рівнем моря і є рідкісним геологічним явищем. Вони утворилися більш ніж 60 млн років тому і були кам’янистим дном доісторичного моря, яке було на місці рівнини. У результаті дії води, вітру і перепадів температур вийшли масивні, що наче зависли в повітрі кам’яні стовпи, що отримали назву Метеори (від грец. μετέωρα – «ширяти у повітрі»).Meteore2

Meteore1 За переказами, перші відлюдники піднялися на ці кам’янисті й неприступні, відрізані від світу вершини скель ще задовго до X ст. Вони жили в печерах і в скельних заглибленнях, а поруч засновували невеликі майданчики, так звані «молитовні місця» для спільних молитов і вивчення духовних текстів.
Однак для участі в богослужіннях і церковних таїнствах (насамперед причастя) пустельникам доводилося спускатися до старої церкви Архангелів у місті Стаг, а пізніше у відбудовану (чи побудовану заново) церкву Богородиці.Першим пустельником (такої думки дотримуються більшість дослідників) був якийсь Варнава, який у 950-970 роках побудував найстаріший скит Святого Духа (Σκήτη του Αγίου Πνεύματος). Потім критський чернець Андронік почав зведення Преображенського скиту (1020). У 1160 році було споруджено скит Стаг або Дупіані. Спорудження цього скиту дало початок створенню організованої чернечої «держави» (громади) – Метеорів, і общинного монастирського життя.Meteora_Agios_Nikolaos_Anapafsas

Meteora_Varlaam_IMG_7800Протягом двох-трьох століть Метеори жили в атмосфері миру і спокою, але в XIII ст. почалися вторгнення хрестоносців, сербів, албанців і турків, які прагнули захопити Фессалію. У 1334 р. в Метеори прибув монах Афанасій, вигнаний зі Святої гори Афона навалою корсарів, якого супроводжував його ж духовний пастир Григорій. Вони влаштувалися на стовпі Стаг («Стовп Капель») і прожили там близько 10 років. Афанасій згодом став св. Афанасієм Метеорським. Мав мету – створити добре організований монастир за подобою афонських.
У 1334 р. він зібрав 14 ченців із прилеглої округи і піднявся на «Платіс Літос» (широкий камінь) – гігантську скелю висотою 613 м над рівнем моря, і 413 – над рівнем містечка Каламбака, і розпочав воістину титанічну для того часу справу – будівництво перших споруд знаменитого згодом монастиря «Великий Метеор». Св. Антоній уперше й визначив правила поведінки, яких мали дотримуватися ченці, виконувати закони монастирського життя в Метеорах.
Вважається, що саме Афанасій дав цим скелям назву «Метеори».

Meteora01

Meteore5Розквіт чернечої країни припадає на XVI ст. Велич цього місця і його природну безпеку від нападів грабіжників і розбійників, яку відчували монахи завдяки висоті стрімких скель, дозволило створити з часом велику організовану чернечу громаду з безліччю монастирів, які росли і зміцнювалися за допомогою численних дарів і вкладів правителів і архонтів. Як результат було заснувано аж 24 монастирі.
Наразі діє тільки шість монастирів:
* Чоловічі – «Преображення», «Варлаама», «Святого Миколая Анапавсаса», «Святої Трійці»;
* Жіночі – «Русанов або монастир святої Варвари», «Святого Стефана».
Інші ж або перетворилися на руїни, або взагалі зникли.Meteore8

Meteore9До 20-х років ХХ ст., коли до монастирів були прокладені дороги і зроблені кам’яні сходи для підйому, монахи і відвідувачі могли потрапити в монастирі тільки підвісними сходами, або за допомогою ченців, які піднімали їх у спеціальних сітках. Так само на вершину скель піднімали всі будівельні матеріали, а також продукти харчування та інші необхідні для монастирського життя речі.
Монастирі відкриті для відвідування віруючими і туристами у встановлені дні та години, тому потрапити туди досить проблематично. Вхід для громадян Греції безкоштовний, для решти – 2 євро.Meteore7

Meteore3

Meteore6

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *