Історії війни: Атака мерців

Під час оборони невеличкої фортеці Осовець, розташованої на території нинішньої Білорусі. Маленькому гарнізону було потрібно протриматися лише 48 годин. Проте він захищався більше півроку – 190 днів!
Ворог застосував проти захисників фортеці всі новітні збройні досягнення, включаючи авіацію. На кожного захисника припадало по кілька тисяч бомб і снарядів, скинутих з аеропланів і випущених із десятків гармат 17-ти батарей, що включали дві знамениті «Великі Берти» (які захисникам вдалося при цьому підбити).
Німці бомбили фортецю і вдень, і вночі, Місяць за місяцем. Солдати захищалися під шквалом вогню і заліза до останнього. Їх було вкрай мало, але на численні пропозиції здатися, завжди була одна і та сама відповідь. Тоді німці розгорнули проти фортеці 30 газових батарей. По позиціях захисників із тисяч балонів ударила 12-метрова хвиля хімічної атаки. Протигазів не було.
Все живе на території фортеці було отруєно. Почорніла і пожухла навіть трава. Товстий отруйно-зелений шар окису хлору покрив металеві частини знарядь і снарядів. Водночас німці почали масований артобстріл. Слідом за ним на штурм позицій рушили понад 7000 піхотинців.
Здавалося, що фортеця приречена і невдовзі її буде взято. Густі, численні німецькі шеренги підходили все ближче і ближче … І в цей момент з отруйно-зеленого хлорного туману на них пішла … контратака! Солдат було трохи більше шістдесяти. Залишки 13-ї роти 226-го Землянського полку. На кожного контратакуючого припадало більше ста ворогів!
Воїни йшли в повний зріст. У штикову. Здригаючись від кашлю, випльовуючи крізь ганчірки, якими були обмотані обличчя, шматки легень на закривавлені гімнастерки …
Ці воїни навели на супротивника такого жаху, що німці, так і не прийнявши бою, кинулися навтьоки. У паніці топчучи одне одного, плутаючись і повисаючи на власних загородженнях з колючого дроту. І тут по них із клубів отруєного туману вдарила, здавалося б, уже мертва російська артилерія.
Ця битва увійшла в історію як «атака мерців», під час якої кілька десятків напівживих російських воїнів змусили втікати 14 батальйонів супротивника!
Російсські захисники Осовця так і не здали фортеці. Її було покинуто трохи пізніше за наказом командування, коли оборона втратила сенс. Ворогові не залишили ні жодного патрона, ні навіть цвяха. Все, що вціліло у фортеці від німецького вогню і бомбардувань було підірвано російськими саперами. Німці зважилися зайняти руїни лише через кілька днів.

You may also like...

2 коментарі

  1. Мукi сказав:

    Ви долбануті? Який радянський гарнізон ? Це 1915 рік, російська імперія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *