Історія шотландського кілта

Кілт (англ. Kilt) — предмет національного шотландського чоловічого одягу у вигляді спідниці, традиційний одяг Шотландських горян. Зазвичай це шматок зібраної складками тканини, який обертають навколо талії і закріплюють за допомогою пряжок і ремінців; традиційно кілт носиться разом зі спеціальною сумочкою для грошей та інших дрібничок, що називається спорран. scotland_kilt5Кілт може бути «великим» або «малим». Він бере свою історію від «великого пледа» (Great plaid, belted plaid) і є його нижною частиною. Історично великий кілт був доволі довгим, щоб його можна було закинути на плече або вкритися у погану погоду. Кілт виготовляється з вовняної тканини з традиційним шотландським малюнком із клітинок та смужок — тартаном (у нас такий матеріал відомий як «шотландка»).scotland_kilt4

scotland_kilt2Нині більшість шотландців використовують кілт як частину офіційного або весільного костюму, але повсякденно його носять досить мало людей. У багатьох місцях Шотландії кілти можна побачити під час спортивних змагань горян, а також музичних і танцювальних виступів. У британській армії, так само як і в арміях деяких інших країн Британської співдружності, кілт досі є частиною військової форми (найчастіше для оглядів і парадів), у бойових діях його не використовують з часів Другої світової війни. Останнім полком, який носив кілти під час бойових дій у 1940 році, був британський полк Queens Own Cameron Highlanders.

scotland_kilt8

scotland_kiltНайдавніший опис кілта в гірській Шотландії датується 1594 роком.
«Їх верхній одяг – крапчате вбрання різноманітних кольорів, з численними складками до середини литок, з поясом навколо талії, надягають через ноги».
Слово кілт, імовірно, походить від англо-шотландського kilt, що означає «обгортати одяг навколо тіла». У свою чергу, шотландське слово походить від давньоісландської kjilt («складчастий»), що прийшло від вікінгів, у яких був подібний, але з тартаном, складчастий одяг.scotland_kilt7У Гірській Шотландії (Highlands), з її дощовим кліматом і гірським рельєфом, великий плед був незамінний. Він давав свободу рухів, зігрівав, швидко висихав, чого не можна було сказати про штани. А в ночі він перетворювався в теплу ковдру. Коли в бою потрібна була максимальна свобода рухів, плед можна було легко скинути і йти в атаку, так би мовити, без штанів.
У 1746 р. після придушення останнього повстання якобітів, британська влада заборонила носіння кілта, великого пледа і будь-якого іншого національного одягу з тартана. Жорстка заборона діяла цілих 36 років. Великий плед і кілт вижили завдяки горянським полкам британської армії, солдати яких були офіційно екіпіровані пледами та іншими елементами національного одягу.scotland_kilt6Хоч кілт і є традиційним шотландським одягом, частиною його загальнонаціональної культури він став порівняно недавно. Тільки в середині ХІХ ст. кілт став популярним серед шотландського дворянства та інтелігенції, а згодом його прийняли й рівнинні жителі і шотландська діаспора за кордоном. Інші сучасні представники кельтської групи: ірландці, валлійці, жителі острова Мен, теж стали носити кілт (хоч і в меншій мірі порівняно з шотландцями).
Всі шотландці можуть носити кілт (хоча раніше це був винятково чоловічий одяг), але тільки чоловіки носять споран на кілті. Споран — це шкіряна “сумочка” з хутром, що висить на стегнах, на паску. Чому лише чоловіки носять її і з якої причини? Є багато історій на цю тему. Одна з них розповідає, що під час боїв між англійцями та шотландцями був потрібен хоч якийсь захист тіла. Оскільки шотландці були переважно фермерами, в них не було грошей на професійну броню солдатів. Отож обрали, хоч і малий але захист для найціннішої частини свого тіла — жорстку шкіряну сумку з хутром.scotland_kilt1Цікаві факти про кілт:
• Колір клітинки на матеріалі й точний її візерунок залежить від клану, до якого належить шотландець/шотландка.
• На кілті ще часто можна зустріти брошку — звичайно ж, кожен клан також має свою, а пристібають її в нижньому правому кутку.
• Під кілт не прийнято вдягати спідню білизну.scotland_kilt3

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *