Міст Аньцзи – найдавніший зі збережених мостів у Китаї

Міст Аньцзи (з кит. «Міст безпечної переправи») – найдавніший у світі кам’яний арочний міст зі збірних коробчатих блоків із наскрізним надзвідним заповненням. mist_Anczy2 Спроектував міст майстер Лі Чун, а побудовано його було в період з 595 по 605 роки в період правління династії Сунь (581-618 роки). Споруда розташована в південній частині провінції Хебей і є найдавнішим зі збережених у Китаї мостів.
Він також відомий як міст Чжаочжоу. Ще його називають Великим кам’яним мостом. Міст Аньцзи перетинає річку Сяо в окрузі Чжао, що за 40 км на південний схід від містечка Шицзячжуан.
Довжина моста – близько 50 м, а довжина його центрального прольоту – 37,37 м. Висота споруди – 7,3 м, а ширина – 9 м. Центральна арка моста побудована з 28 тонких, вигнутих вапнякових плит, з’єднаних залізними шипами у формі хвоста. Це має тримати міст навіть у разі руйнування якого-небудь сегмента арки. Міст має по 2 маленькі арки з кожного боку головної арки. Ці бічні арки виконують 2 важливі функції: зменшують загальну вагу моста приблизно на 15%, або на 700 тонн, а також під час затоплення моста під час повені вони дозволяють воді проходити крізь конструкцію мосту, знижуючи навантаження на неї.mist_Anczy1Новаторська конструкція арочного моста з наскрізним надзвідним заповненням, яку придумав Лі Чун, не тільки дозволила заощадити будматеріали, а й істотно підвищила естетичність споруди.
За 1400 років, що минули з моменту зведення, міст Аньцзи пережив 8 воєн, 10 великих повеней і безліч землетрусів, (останній Сіньтайское, магнітудою 7,2 бала, стався в 1966 році). Опорна конструкція моста досі справна, і він все ще використовується. Лише декоративні огорожі моста заміняли через кожні кілька сотень років.
Цей міст вплинув на конструкцію подальших китайських мостів, зокрема кам’яного арочного моста Йоньтон біля міста Чжаося в провінції Хебей, зі збірних коробчатих блоків довжиною 26 м, який було побудованов 1130 році.
У 1991 році Американське товариство інженерів-будівельників проголосило його міжнародним історичним об’єктом цивільного будівництва. У 1996 році китайська влада запропонували включити міст Аньцзи до числа пам’яток Всесвітньої спадщини, оскільки він «займає дуже важливе місце в історії світового мостобудування».

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *