Шотландія – країна замків

Шотландія, також як і Англія, Північна Ірландія, або Уельс є частиною Об’єднаного Королівства Великобританія. Проте Шотландія відрізняється від інших країни своєю самобутністю, стародавніми культурними традиціями, архітектурними пам’ятниками.
shotlandНаціональними символами цієї маленької країни є відомий поет Роберт Бернс, письменники-романісти Вальтер Скотт і Роберт Стівенсон, відомий автор детективного жанру – Артур Конан Дойль. А також національна спідниця, яку носять чоловіки, так звана шотландка або Кілт, музичний інструмент – волинка.
Але найвідомішим символом зеленої країни є її багатовікові замки. Адже недарма Шотландію називають країною замків. Якщо дивитися на нихздалеку, то вони нагадують іграшкові будиночки, оточені прекрасними пейзажами. Усередині багатьох із них заараз музеї. Правда ці музеї дуже відрізняються від стандартного поняття, до якого багато звикли. Тут можна пити віскі, курити сигари, грати в «монополію», насолоджуватися творчістю шотландських письменників.
Важливою особливістю є те, що багато замків побудовані на місці зруйнованих раніше замків. У зв’язку з цим навіть географічне товариство Великобританії не може достеменно сказати точну кількість архітектурних споруд, оскільки фундаментів багатьох із них не виявлено.
На початках замки виконували оборонну функцію, тому особливу увагу приділяли не зовнішньому вигляду будівлі, а його здатності убезпечити його власників від нападів із зовні. Але поступово їх зовнішній вигляд змінювався, набуваючи все округліших обрисів. Колись похмурі фортеці ставали схожими на казкові палаци, прикрашені стрункими колонами, кованими воротами, арками, перенесені в цю дивну землю якимись чарівниками.
scotland_Cardiff Dublin Liverpool Glasgow Edinburgh 8Сучасні оглядачі можуть спостерігати гордовиті величні замки, розташовані на красивих місцевостях, багатих на ліси і озера. Саме в цьому й простежується національна самобутність тасвідомість шотландців.
Велику популярність замки отримали завдяки привидам, які нібито мешкають у них. У більшості випадків вважається, що це колишні господарі, які навіть після смерті не хочуть полишати своїх володінь. І справдід часто їх незрима присутність відчувається, оскільки у замках збереглися багато їхніх речей, та портрети, які колись належні їм.
Столицею Шотландії є місто Единбург, що виникло навколо замку, що має однойменну назву. У ті часи, коли Шотландія була незалежним королівством, замок був резиденцією королів. Але історія його і по теперішній час сповнена таємниць і загадок.
Дослідники припускають, що його побудували пикти – корінне населення країни приблизно в V ст. Але перші достовірні відомості про Единбурзький замок сягають початку ХІ ст. У цей час країною правив Малькольм ІІІ, син короля Дункана. Легенда свідчить, що Малькольма вбив представник клану Макбет. На згадку про цю подію на території замку було споруджено каплицю на честь дружини Малькольма, яка була дуже побожною – Святої Маргарити.
У середині XIV ст. за наказом шотландського короля Роберта Брюса замок було зруйновано, щоб не дістався англійцям. Через 20 років після цього Шотландія домоглася незалежності, замок було відновлен о івін став резиденцією королів.
У середині ХХ ст. на території замку було встановлено меморіал, присвячений шотландським воїнам. Примітно те, що між каплицею, збудованою в ХІІ ст. і меморіалом, різниця в сім століть, але зовні явних видимих ​​відмінностей майже непомітно.
Сам замок не раз використовували як фортецю, а його підвали служили надійною охороною королівських скарбів, тут також утримували ув’язнених, які намагалися їх вкрасти.
Великий інтерес для туристів представляє гармата – Монс Мег, вік якої перевищує шістсот років. Ядро, випущене з гармати, може пролетіти близько чотирьох метрів. Але гармата використовувалася тільки для запуску салютів. Дуже великою популярністю серед туристів користується так звана пологова палата, в якій Марія Стюарт народила сина від свого другого чоловіка Дарували. Вхід в палату прикрашений монограмою Марії та її чоловіка. Це своєрідний символ їхньої любові і трагічної розв’язки, яку мав їхній шлюб.garmata_Mons_MegНедалеко від столиці Шотландії розташований невеликий затишний замок Дандас, побудований на початку ХІХ ст. Ця красива готична споруда, виконана в стилі вікторіанської епохи. Його оточує красивий парк, у якому є велика кількість декоративних фонтанів. Усі охочі тут мають можливість за певну суму грошей погостювати в замку, ознайомитися з історією його мешканців, побувати в башті (побудованій у XV ст.), у якій гостював Олівер Кромвель.scotland_DundasНа північ від Единбурга знаходиться королівство Файф – територія землеробства. Звідси родом вівсяна крупа, з якої варять улюблену для багатьох англійців кашу. Також у Файфі знаходиться знаменитий замок Лохлівен, розташований на озері з однойменною ж назвою. Острів оточений водами озера. У замку тривалий час перебувала в ув’язненні за вбивство свого другого чоловіка Марія Стюарт. Звісно, вона намагалася втекти звідси, але тільки друга її спроба увінчалася успіхом.
scotland_Lochleven_gateТрохи північніше Файфа знаходиться ще одне королівство – Ангус. Тут є замок, який з XIV ст. був резиденцією королів Шотландії. Він називається Гламіс. Тут, так само як і в багатьох інших замках, мешкають примари душ, загиблих людей, які колись жили тут. Крім того, тут збереглися меблі XVII-XVIII ст., так що туристи можуть дізнатися побутову сторону життя мешканців замку, практично у всіх деталях.
Кулейн – одне з останніх творінь знаменитого на весь світ архітектора Роберта Адама. Звісно, сам замок існував і раніше, але у XVIII ст. Адам перебудував його, змінив дизайн приміщень, тепер усе тут до найдрібніших деталей відповідає загальному стилю.scotland_relasЗамок знаходиться в ідеальному стані, це пов’язано з тим, що довгий час тут не було електрики (приблизно до середини XХ ст.), відповідно він не цікавив військових. Величезний талант архітектора просто вражає. Незважаючи на те, що Адам працював над інтер’єром замку прикінці свого життя, його робота вражає уяву. Дизайн приміщень вийшов повітряним, чудова ліпнина, що прикрашає стелі палацу, надає йому своєрідної строгості. Завдяки таланту архітектора, замок є винятком з правил. Для англійських будинків він занадто простий, для шотландських навпаки – занадто розкішний.
Замок належав сімейству Кеннеді, які були нащадками Роберта Брюса. Кожен предмет побуту допомагає зрозуміти характер членів сім’ї, розповісти про їхні вчинки, шляхетність, героїзм, відвагу. Улюблена яхта у вигляді годинника, дитяче ліжечко-човен, камені для гри в керлінг – усе це говорить про пристрасну любов членів сімейства до спорту.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *