Кратерне озеро “Крейтер” (Crater Lake), штат Орегон, США

У Національному парку “Кратерне озеро” (штат Орегон, США), в 128 км від міста Ашленд, розташоване одне з дивовижних пам’яток нашого світу – Кратерне озеро “Крейтер” (Crater Lake), що утворилося в кратері згаслого вулкана Мазама (гора Mazama) , останнє виверження якого було близько 7700 років тому.

crater-lake-002

crater-lake-003

crater-lake-004Озеро Крейтер приваблює туристів з усього світу своєю прозорою, найчистішої водою з яскраво-блакитним відтінком, але іноді колір стає зловісно похмурим. Розташоване воно досить високо, край кальдери знаходиться на висоті 2130 – 2440 метрів, а максимальна глибина його становить цілих 594 м! Що робить його другим за глибиною у Північній Америці (глибоке – Велике Невільниче озеро) і восьмим за глибиною у всьому світі (Байкал – найглибше). Ширина озера складає – 8 на 9,6 км.
crater-lake-006

crater-lake-007

crater-lake-009Вулкан Мазама, частина вулканічної дуги Каскадних гір, складається в основному з андезиту, дацитами і ріодаціта. Кальдера утворилася в результаті потужного вулканічного виверження, яке призвело до занурення мазама приблизно в 5700 до н. е.. при цьому було вивержений близько 50 км ³ ріодаціта. Пізніше виверження лави створили платформу в центрі кальдери, Зачарованого острів (майстер-Айленд), Конус Мерріам (Merriam конуса), та інші, дрібніші вулканічні об’єкти, в тому числі ріодацітний купол в центрі платформи.
crater-lake-011

crater-lake-014

crater-lake-016

Опади та зсувні відкладення покрили дно кальдери. З часом кальдера остудилася, стали накопичуватися атмосферні опади і, в кінцевому підсумку, утворилося озеро “Крейтер” (Crater Lake) яким ми зараз і можемо милуватися. Пізніше зсуви на краях кальдери утворили конуси виносу і турбідітних відкладення на дні озера. Фумароли і гарячі джерела були дуже активні в той період. Через деякий час краю кальдери озера щодо стабілізувалися, струмки утворили систему дренування озера, схили вкрилися густими лісами. На дні озера залишається деяка гідротермальних активність, що дозволяє припустити можливість нового виверження на мазама.
crater-lake-019

crater-lake-020

crater-lake-021Назва озера змінювалося тричі. Джон Уеслі Хіллмен (Джон Уеслі Хіллман), перший європейський американець, який подорожував по штату Орегона 12 червня 1853, побачив озеро, його вразив незвичайний колір озера, його краса і розташування і назвав його – “Глибоким Синім Озером” (Deep Blue). Пізніше його назва міняли на “Синє Озеро” (Блакитне озеро), “Величне Озеро” (озеро Величність), і остання назва, яке до цих пір закріпилося за ним – “Озеро Крейтер” (Crater Lake) або ж у перекладі з англійської – “Кратерне Озеро”.
crater-lake-023

crater-lake-024Озеро і пейзажі в цій місцевості просто вражають своєю красою уяву, чим і приваблює туристів відвідати його. Тут можна побачити таку пам’ятку озера як піднімається з води маленький вулканічний острівець – Зачарованого острів (майстер-Айленд), а також так званий «Озерний старий» – це вертикально плаваюче колоду, яке вже більше століття плаває у воді озера. Завдяки холодній воді воно досить добре збереглося, тільки побіліло через погодні впливів, напевно його через вік і так званої “сивини” і дали таку назву. Довжина колоди становить близько 9 метрів, з яких 120 см підноситься над водою, а діаметр близько 60 см.
У 1902 році Теодор Рузвельт оголосив територію озера Національним парком, у великій мірі це відбулося завдяки старанням Вільяма Стіла, який сімнадцять років свого життя присвятив тому, щоб переконати конгрес у необхідності збереження та захисту озера. Також завдяки Стилу з’явилася дивовижна 53-кілометрова дорога Rim Drive, оперізує озеро і дозволяє в літні місяці відвідувачам помилуватися його мальовничими видами зі безлічі різних точок огляду. Дорога відкрита для проїзду з травня або червня (залежно від того коли зійде сніг) по жовтень, в цей період краще всього відвідувати озеро Крейтер. За вхід в парк стягується плата, але вона не велика.
crater-lake-025Реверс монети в 25 центів із зображенням озера “Крейтер” (Crater Lake)
У 2005 році монетним двором США була випущена пам’ятна монета номіналом в 25 центів присвячена штату Орегон, на її реверсі зображено озеро Крейтер.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *