Трохи про Орга́н – найбільший і найстаріший музичний інструмент

Орга́н  – один із найдавніших музичних інструментів. Його історія налічує кілька тисяч років. Гуго Ріман вважав, що родоначальником органу є стародавня вавилонська волинка (XIX ст. до н.е.): «Хутро надувалася через трубку, а з протилежного кінця знаходився корпус із дудками, що мають, без сумніву, язички і по кілька отворів».

Organ_cathédraleВважається, що орга́н (водяний орган, гідравлос) винайшов грек Ктесібій, що жив в Олександрії Єгипетській у 296-228 рр. до н.е. Зображення схожого інструменту є на одній монеті або жетоні часів Нерона.
Органи великих розмірів з’явилися в IV ст., більш-менш удосконалені органи – у VII та VIII ст. Папі Віталіану традиція приписує введення органу в католицьке богослужіння. У VIII ст. Візантія славилася своїми органами.Stitched PanoramaМистецтво будувати органи розвинулося і в Італії, звідки в IX ст. їх виписували до Франції. Пізніше це мистецтво розвинулося в Німеччині. Значного поширення в західній Європі орган набув починаючи з XIV ст. Середньовічні органи, порівняно з більш пізніми, були грубої роботи; ручна клавіатура, наприклад, складалася з клавіш шириною від 5 до 7 см, відстань між клавішами сягала 1,5 см. Вдаряли по клавішах не пальцями, як тепер, а кулаками. У XV ст. були зменшені клавіші і збільшено число труб.Найдавнішим зразком середньовічного органу з відносно цілісною механікою (труби не збереглися) вважається орган із Норрланда (церковний прихід на острові Готланд у Швеції). Цей інструмент зазвичай датується 1370-1400 рр., хоча деякі дослідники сумніваються у такому ранньому датуванні. Наразі Норрландський орган зберігається в Національному історичному музеї в Стокгольмі.Organ_Frauenkirche_MünchenДеякі найвідоміші органи
Найбільшими органами світу є:
Wanamaker Organ (Філадельфія): 6 мануалів, 461 клавіш, 396 регістрів, 28482 труби.
Convention Hall Organ (Атлантик сіті): 7 мануалів, 449 клавіш, 337 регістрів, 33114 труб.
First Congregational Church Organ (Лос-Анджелес): 5 мануалів, 346 клавіш, 233 регістри, більше 20 000 труб.Organ_Copenhague+FrelsersKirke2Найбільший діючий духовий орган світу знаходиться в торговому центрі Macy’s Lord & Taylor у Філадельфії, штат Пенсільванія, США (6 мануалів, 396 регістрів, 28482 труби). Його було побудовано в Лос-Анджелесі для Всесвітньої виставки 1904 року в Сент-Луїсі і з тих пір неодноразово добудовувався для збільшення потужності (нині важить 287 тонн, звучить щодня).
Найгучніший серед коли-небудь створених музичних інструментів – нині недіючий Орган концертного залу Бордуок в Атлантік-Сіті, що має 7 мануаліва, 337 регістрів і 33114 труб (виробництво американської компанії Midmer-Losh). Він має найширший у світі тембрових набір, найбільші і важкі труби і найбільшу робочий тиск у системі подачі повітря. Цей орган має найскладнішу в світі систему управління грою: його головний нерухомий шпильтиш оснащений сімома мануалами, другий пересувний шпильтиш має п’ять мануалів, що дає можливість управляти більшою частиною величезного інструмента. Довжина найбільшої труби – бл. 18 метрів. Оскільки дерево не витримує таких навантажень, труби такої довжини виготовлені із залізобетону. Від звучання найгучнішою труби регістра Офіклейд можуть лопнути барабанні перетинки.Найбільший орган Європи – Великий орган римо-католицького кафедрального собору св. Стефана в Пассау (Німеччина), він налічує 5 мануалів, 229 регістрів, 17774 труби, виробництво німецької фірми Stenmayer і Co і є четвертим за величиною діючим органом у світі.organ_Paris_06_-_St_Sulpice_01До недавнього часу найбільшим у світі органом із повністю механічною ігровою трактурою (без застосування електронного та пневматичної управління) був орган євангелічно-лютеранського собору св. Трійці в Лієпаї (4 мануали, 131 регістр, більше 7 тис. труб). У 1979 р. у великому концертному залі центру виконавських мистецтв «Сідні-Опера-Хаус» у Сіднеї було встановлено орган, що містить 5 мануалів, 125 регістрів і близько 10 тис. труб. Нині він вважається найбільшим (із механічною трактурою).

You may also like...

2 коментарі

  1. микола ніжин сказав:

    найбільшим у світі органом був орган у львові в соборі архітектора захаревича подарований імператором австрії і розстріляний совєтами з автоматів та зданий у брухт

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *