Річка Катунь на Алтаї – краса, що захоплює

Річка Катунь – одна з найцікавіших річок Алтаю, а також одна з основних водних артерій Гірського Алтаю. Зливаючись з річкою Бія, Катунь утворює найбільшу Сибірську річку – Об. Про це навіть існує красива стародавня легенда. Але про все по порядку.

Джерело Катуні знаходиться на південному схилі Катунського хребта – поруч із вершиною гори Білуха і льодовиком Геблера.
Довжина річки 688 км;
Площа басейну водозбору – 60 900 км. кв.
rika_Katun_1Катунь – це потужна гірська річка,  її назва походить від алтайського слова «Кадин», що означає «пані» або «господиня». Ця річка ідеально підходить для сплавів різних категорій складності. Також для сплавів підходять багато приток річки.
rika_Katun_2Живиться Катунь переважно льодовиковими водами, у її басейні налічується більш ніж 800 льодовиків. Середня витрата води близько до гирла становить 626  м2/с. Цікаво, що річка Катунь у низов’ях замерзає швидше, ніж у верхів’ях. У пониззі наприкінці листопада, а у верхів’ях лише у грудні. Льодостав триває до початку квітня.
Гирло Катуні є дуже гарним місцем. Тут, зливаються дві однаково потужні річки – Катунь і Бія і далі, вони вже течуть в одному руслі, утворюючи річку Об. Краси цій картині додають різні кольори обох річок, зливаючись в одне русло, вони деякий час течуть паралельно одна з одною. Найбільш контрастно це видовище виглядає восени і влітку, коли Катунь має зеленуватий а Бія брудно сірий кольори.
rika_Katun_3 Тепер легенда:
В алтайського народу є кілька легенд про річки Бія і Катунь. Одна з них свідчить, що колись на Алтаї не було великих річок і гір. На величезній рівнині жив багатий хан Алтай, у якого найголовнішим багатством була дочка – красуня Катунь. Численні шанувальники домагалися руки красуні, але були відкинуті. Ніхто не здогадувався, що вона таємно любила молодого пастуха Бія.
І сказав розгніваний батько: «Видам тебе за того, кого забажаю». Бачачи своє безвихідне становище, Катунь вирішила втекти до коханого. У глуху темну ніч вона зникла, а вранці хан, виявивши пропажу, зібрав своє військо і сказав, що Катунь належатиме тому, хто її наздожене. Кинулися воїни в погоню, але Катунь обернулася рікою і стрімко помчала на північ, пробиваючи дорогу серед каміння. Пастух Бій, полишивши байські отари, теж перетворився на стрімкий потік і помчав назустріч із коханою. Не наздогнали воїни втікачку. Вона зустрілися зі своїм обранцем, кинулася до нього в обійми, і так, обнявшись, навічно потекли разом, утворивши могутню сибірську річку Об.
Страшно розгнівався хан, у гніві перетворив усіх своїх невдах-слуг у валуни і камені і сам скам’янів високою горою Білухою. Найшвидший із воїнів – Бабирган – далі за всіх утік і тепер стоїть, скам’янілий, на рівнині далеко від гір.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *