«Африка – це не тільки яскраві намиста і голі груди»

Ізраїльський фотограф Ейнат Кляйн, що досліджує побут корінних ефіопів, – про те, навіщо жінки племені боді місяцями відгодовують своїх чоловіків жиром, навіщо в племені Мурсі дівчатам вибивають нижні зуби і чому оберігати ці племена від настання цивілізації – погана ідея.

Довідка: Ейнат Кляйн, 30 років – фотограф, гід і засновник співтовариства мандрівників TravelLab. Народилася в Києві (Україна), живе в Тель-Авіві (Ізраїль). Закінчила журфак Київського університету імені Тараса Шевченка, вивчала історію Близького Сходу в Університеті імені Бар-Ілана. Публікується в журналах National Geographic, Гео, на сайті телеканалу «Моя планета» і на «Сноб». Роботи Кляйн виставлялися в США, Ізраїлі та Україні.
Закінчивши журфак у Києві, я переїхала до Ізраїлю. Стикнулася там з мовним бар’єром і влаштувалася в новинне агентство фотографом. Знімала військові конфлікти, демонстрації, армію. До цих пір на запрошення прес-служби армії оборони Ізраїлю із задоволенням знімаю військові навчання.
einat_klein_6 Доступність техніки змінила світ фотографії. У мене був плівковий фотоапарат, я сама проявляла, друкувала, сушила і глянцювала. А на плівці всього 36 кадрів, вже що вийшло – то вийшло. Зараз можна робити тисячі знімків і отримати непогані кадри навіть на недорогих фотоапаратах, одрзу ж подивитися, запостити у Фейсбук, отримати свої лайки. Так з’являється Вася Пупкін, професійний фотограф.
Танк, що стріляє, досить просто сфотографувати, не піклуючись про те, як він виглядає в кадрі. Але якщо ви працюєте з пейзажної фотографією або портретом – потрібен Photoshop, Lightroom.
Мені пощастило: портрети, які я знімаю, не вимагають ретушування шкіри, усунення дефектів, усе-таки я не весільний фотограф. Обличчя дівчини з ефіопського племені набагато красивіше без глянцю, в ньому хочеться бачити природність.

einat_klein_2Скрізь є що зняти, крім Європи. Може мені не вистачає фантазії або майстерності, щоб побачити там щось цікаве, але швидше за все в тих краях є чим зайнятися тільки архітектурним фотографам. Інша справа – Африка, Близький Схід. Тут потрібно бути повною нездарою, щоб за 10-20 років роботи не зняти нічого геніального.
Нахабство – обов’язкова якість фотографа. Але треба дотримуватися межі. В Ефіопії є село, де живуть неймовірно красиві дівчата. Фотографи просять їх ставати у різні пози, що ті роблять легко і невимушено, розраховуючи на скромну плату. У місцевого населення інше уявлення про сексуальність – всі пози, які нам здаються пікантними, для них – як полежати на дивані з книжкою. Одного разу фотограф знімав дівчину з цього села, досить довго, а в підсумку відмовився платити – сказав, що весь цей час фотографував дерево. Дівчина розуміла, що її обдурили, плакала, але довести нічого не могла. Ціна всієї драми – 1 долар.einat_klein

einat_klein_4

В Ефіопії люди висловлюють емоції і комунікують зовсім інакше. Їм властива чуттєвість і відкритість. Там ти можеш по-справжньому доторкнутися до людини. Спочатку це лякає, потім без цього важко. У долині річки Омо є села, де часто бувають туристи і фотографи. Але якщо забратися глибше, то можна стати першою білою людиною, яку побачать місцеві жителі. Якось і мені довелося випробувати, що це таке, коли дитина буквально до істерики злякалася мого кольору шкіри. Неймовірні відчуття.
Не фотографи і не туристи змінять життя цих племен. Їх змінять корпорації, будівництво доріг, знайдена нафта, алмази, вода і руда. Туризм – крапля в морі, але цивілізацію неможна стримати, і як тільки туди прийдуть блага у вигляді широкодоступної медицини та освіти, комунікацій і доріг, останні жителі племен знімуть свої шкури і пір’я, позбудуться глиняних тарілок. Вони стануть такими, як і ми. Буде втрачена красива картинка, світ стане менш різноманітним. Але коли пропаде ця екзотика, разом з цим скоротиться дитяча смертність і збільшиться тривалість життя. Зараз середня тривалість життя в ефіопських племенах – 30 років.
Щороку чоловіки племені боді на кілька місяців припиняють працювати. Вони сидять у куренях, а жінки годують їх молоком, м’ясом, жиром. За цей час чоловіки сильно додають у вазі, іноді до ста кілограмів. У день свята товстуни виходять з хатин і починається урочисте визначення найугодованішого. Це свято родючості і благоденства. Переможець у змаганні отримує благословення вождя і стає почесним членом племені.einat_klein_5

einat_klein_9

Жіноче обрізання – один із популярних обрядів в Ефіопії, після якого жінка фактично стає інвалідом. Якщо дівчина живе не в глушині, їй може пощастити і її не чіпатимуть. Вона буде ходити в школу і, подорослішавши, поїде в місто. Але відомі випадки, коли дівчатам, що відмовилися проходити обрізання, доводиться тікати з села. Якщо вони повернуться – їх уб’ють.
Мінгі – одна з традицій долини Омо в Ефіопії. Це нещасливі діти, які можуть принести невдачу племені. Дитина може бути визнаний мінгі, якщо у неї світлі очі, якщо першим виросте верхній зуб, якщо дитина була зачата до проведення певних обрядів, навіть якщо батьки перебували в шлюбі. Причин може бути багато. Таких дітей умертвляють. Африканська культура – це не тільки яскраві намиста і голі груди. Це величезна кількість традицій, які ведуть до смерті або каліцтв.
В Ефіопії особливе уявлення про красу. У племенах Мурсі жінці вставляють у нижню губу блюдце діаметром 20 см. Для цього доводиться не тільки пробивати губу і розтягувати шкіру, але й вибивати нижні зуби. Прикраси, які спотворюють і калічать жінок – подарунок Заходу. У середньовіччя племена спотворювали власних жінок, щоб тих не вкрали в рабство – адже за некрасиву жінку і ціна невелика. Сторіччя торгівлі людьми перетворили вимушену потворність у показник краси.
Традиції вмирають повільно. 90% населення долини Омо схильні до впливу старших – у 12-13 років дівчатка виходять заміж, у 15 вже народжують дітей. Навряд чи в цьому віці у них може бути сила волі або сформувався характер, щоб протистояти старшому поколінню.einat_klein_10

На тисячу кадрів ледь знайдеться один, на якому вони не позують. Щоб зняти жителів цих племен за їх природними щоденними справами, доведеться пожити там до тих пір, поки вони не звикнуть і не перестануть звертати на вас увагу. Єдиний виняток – великі свята або ринки. Масове скупчення людей, їх зайнятість і захопленість робить фотографа непомітним. Це працює і в диких племенах Ефіопії, і в центрі Єрусалиму.Hammer tribe, Ethiopia, bull jumping ceremony

einat_klein_7 Незалежно від того, де і як живуть люди, є три почуття, однаково важливі для всіх. Насамперед це любов до дітей. Окремо взяті традиції – швидше рідкісне відхилення. Також усім людям властива радість життя. На це не може вплинути ні багатство, ні бідність. Їде людина в розкішному автомобілі, чи йде босоніж по голій землі, отримав насолоду від їжі, чи простовгамував голод – почуття радості життя буде однаковим, нехай навіть короткочасним. Третє почуття – це бажання жити краще.einat_klein_11

einat_klein_8

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *