Міст “Золоті Ворота” (Golden Gate Bridge), США

Міст “Золоті Ворота” (Golden Gate Bridge) побудований над однойменним протокою в Північній Каліфорнії і з’єднує Сан-Франциско з округом Марін. Це один із найкрасивіших мостів у світі й одна з найвідоміших визначних пам’яток США.
“Туманне місто Фріско” розташоване на півночі півострова Сан-Франциско, що відокремлює однойменну затоку від Тихого океану.

Після початку “золотої лихоманки” в Каліфорнії населення Сан-Франциско стрімко зростало, але розвиток міста значною мірою стримувало відсутність зручного транспортного сполучення з північними районами штату. Протягом десятиліть через протоку Золоті Ворота (і затоку) можна було переправитися лише на поромі, а будівництво моста вважалося неможливим через велику ширину (більше двох кілометрів) і глибину (більше ста метрів) протоки, а також сильні течії і часті густі тумани.
piedmont_ferry_san_francisco_bayПроте до ідеї зведення моста поверталися знову і знову. Одним із найактивніших прихильників будівництва був інженер Джозеф Страусс, що розробив проект моста і запропонував його міській владі Сан-Франциско. Почався довгий (більше десяти років) період обговорень та погоджень. Перший проект було відхилено, до конструкції моста були пред’явлені нові вимоги (зокрема міст мав бути підвісним), через що не мав достатнього досвіду створення подібних споруд Страусс змушений був залучити інших спеціалістів: загальна концепція моста була запропонована Леоном Мойсеєвим (одним із розробників Манхеттенського мосту в Нью-Йорку), практично всі розрахунки виконав Чарльз Елліс, архітектурні елементи спроектував у стилі ар-деко Ірвінг Морроу (зокрема саме він запропонував пофарбувати міст в характерний помаранчевий колір).
golden_gate_constructionІдея спорудження моста через Золоті Ворота, яка щойно почала набувати конкретних обрисів, зіткнулася з серйозною опозицією. Представники військово-морського флоту США побоювалися, що саботаж або аварія можуть заблокувати вхід у гавань Сан-Франциско; залізничні компанії боялися, що міст складе конкуренцію поромним переправам через затоку, які належали їм ; профспілки вимагали гарантій зайнятості місцевих будівельників. Ще більш ускладнила ситуацію Велика депресія, фінансування будівництва було забезпечено лише завдяки випуску в Каліфорнії облігацій позики. Нарешті 5 січня 1933 будівництво моста “Золоті Ворота” почалося.
Спорудженням моста керував Джозеф Страусс, саме він наполіг на використанні натягнутої під будівельним майданчиком страхувальної сітки (що на той час було нововведенням), яка врятувала життя декільком працівникам. Роботи були завершені в квітні 1937 року, при цьому підрядники не лише вклалися у встановлені терміни, а й заощадили понад мільйон доларів порівняно із запланованим бюджетом.
golden_gate_opening_dayУрочиста церемонія відкриття моста “Золоті ворота” була проведена 27 травня 1937. У цей день по мосту пройшли близько двохсот тисяч людей, у тому числі й мер Сан-Франциско. Наступного дня міст було відкрито для транспортних засобів, причому символічний сигнал, що дозволяє початок руху автомобілів, подав по телеграфу з Вашингтона Президент США Франклін Рузвельт.
412816-2048x1348Загальна довжина моста, спорудженого над протокою Золоті Ворота, становила 2737 м (включаючи підходи), при цьому довжина підвісної частини (основного і бічних прольотів) – 1 966 м, у тому числі головного прольоту (відстань між “вежами”) – 1280 м. Ширина моста – 27 м (у тому числі проїзної частини – 19 м і тротуарів – по 3 м), висота опор – 227 м (над дорожнім полотном – 152 м), висота центральної частини мосту над водою (під час припливу) – близько 67 м. Діаметр кожного з двох основних тросів становить 92 см (вони скручені з 27572 оцинкованих сталевих ниток діаметром 4,9 мм), а довжина – 2332 метри. Через кожні 15 метрів від несучих кабелів спускаються 250 пар вертикальних тросів діаметром 6,8 см кожен.
Протягом майже тридцяти років, до завершення будівництва в 1964 році моста Верразано в Нью-Йорку, “Золоті Ворота” був найбільшим висячим мостом у світі, навіть зараз він залишається другим за довжиною основного прольоту мостом у США.golden_gate_3За час експлуатації міст кілька разів модернізувався, зокрема були замінені вертикальні канати, посилена сейсмостійкість конструкції моста, відремонтовані проїжджа частина і тротуари, покращено освітлення, встановлені додаткові поручні. У числі інших нововведень – установка під мостом сталевої сітки для запобігання самогубств (на жаль, міст сумно відомий і в цій якості).
golden_gate_2За рік по мосту проїжджає понад сорок мільйонів транспортних засобів (в середньому понад ста десяти тисяч в день). Проїзд у південному напрямку (у Сан-Франциско) платний, річна сума зборів перевищує в даний час сто мільйонів доларів.
Golden-Gate-Bridge_1024_x_768Міст “Золоті Ворота” не тільки одна з основних транспортних магістралей Північній Каліфорнії, але і одна з найпопулярніших визначних пам’яток штату. Щорічно його відвідують більше десяти мільйонів туристів, причому мальовничі пейзажі навколишньої місцевості, оригінальна архітектура і характерний колір забезпечили “Золотих Воріт” звання “самого фотографируемого моста в світі”.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *