Національний парк Йелловстон

Національний парк Йелловстон (Єлловстонський національний парк або просто Йеллоустон) – найстаріший і один з найвідоміших національних парків США.
Парк розташований у верхів’ях річки Йеллоустон (від якої він і отримав свою назву) на території трьох штатів – Айдахо, Вайомінг (велика частина парку) і Монтана. Площа парку – майже дев’ять тисяч кв. км. (це більше, ніж площа штатів Делавер і Род-Айленд).

Єлловстонський національний парк – одна з найпопулярніших визначних пам’яток США, щороку його відвідують більше двох мільйонів туристів. У парку є кілька готелів і кемпінгів, музеї та інформаційні центри.

Історія Єлловстонського національного парку
Першим європейцем, який досліджував Йеллоустоун, був Джон Колтер. Будучи одним із учасників експедиції Льюїса і Кларка, що досліджувала північний захід США, Джон Колтер в 1807 році описав західні регіони Вайомінгу, в тому числі і Йеллоустоун. Колтер барвисто змалював побачені ним гейзери і гарячі джерела, але йому не повірили, вважаючи його розповіді небилицями і назвавши описані ним місця “пеклом Колтер”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПізніше, у 1850 році в Йеллойстоуне побував мисливець і дослідник Джим Бріджер. Також, як і Колтер, Бріджера з його розповідями про фонтани гарячої води, що б’ють із землі,  і пари, визнали вигадником.
Після закінчення громадянської війни на початку сімдесятих років XIX ст. уряд США фінансував дослідження північно-західних регіонів країни. У 1871 році район Йеллоустоун вивчила експедиція під керівництвом американського геолога і натураліста Фердинанда Хейдена. Підготовлений Хейденом доповідь про Йєллоустон, проілюстрований фотографіями Вільяма Джексона і картинами Томас Морана, переконав Конгрес США в 1872 році прийняти закон про створення Йеллоустонського національного парку, першого національного парку США.
Першим керівником Йеллоустонського парку було призначено Натанієла Ленгфорд. Спочатку уряд не фінансував парк, навіть не платив зарплати директору. Ситуація змінилася на краще лише через кілька років.
yellowstone_13Кількість відвідувачів парку різко збільшилася в 1880-х роках, коли туристи змогли приїжджати в район Йеллоустоун новозбудованою Північною Тихоокеанською залізницею.
Надалі Національний парк Йеллоустон успішно розвивався, зберігаючи недоторканими унікальні природні об’єкти й водночас створюючи нові зручності для туристів.

Йеллоустоун
Більша частина парку розташована на Єллоустонському плато, оточеному хребтами Скелястих гір. На території парку знаходиться величезна (близько 55 х 72 км) вулканічна кальдера, утворена катастрофічним виверженням близько 640 000 років тому. Ця кальдера відома як “Єлловстонський супервулкан”.
yeloustoun_hot_springП’ять відсотків території Єлловстонській парку зайнято річками та озерами. Площа найбільшого в парку Йеллоустонського озера – близько 350 кв. км, а його глибина перевищує 115 м. Це найбільше в США гірське озеро.
У парку майже триста водоспадів, найбільший із них – Нижній водоспад Йеллоустоун (94 м, що майже удвічі  вище від знаменитого Ніагарського водоспаду). Річки парку прорізують два каньйони, глибина Гранд-Каньйону (“Великого каньйону”) річки Йеллоустоун досягає 275 м.
CitySmile.ORG_desktop-wallpapers-191-10Територією парку проходить континентальний вододіл, річки, що протікають по Єллоустонському парку, належать до басейнів як Тихого (річка Снейк), так і Атлантичного (річка Йеллоустоун) океанів.
Вулканічна активність у районі Йєллоустон триває і в наші дні. Тут відбувається безліч слабких землетрусів, навіть утворюються нові вулканічні конуси. Всесвітню популярність Єллоустонському національному парку принесли саме численні гейзери, гарячі джерела і грязьові вулкани.
На території парку знаходяться половина гарячих джерел і дві третини гейзерів світу (близько трьох тисяч).
yel3У Національному парку Йеллоустон є гейзер “Пароплав”, який вважається найвищим гейзером у світі, висота стовпа пари і гарячої води, який викидається ним, сягає 90 м.
Найвідоміший і найпопулярніший у туристів гейзер Йєллоустон – “Старий служака”. Він викидає від 14 до 32 тис. літрів води на висоту до 56 м. Виверження “Старого служаки” відбуваються кожні півтора-дві години.
nac_park_jeloustounНайвідоміше з гарячих джерел Йелловстонського національного парку – “Велике різнобарвне джерело” (“Велике призматичне джерело”). Його розміри – близько 80 х 90 м, глибина – близько 50 м (найбільше в США і третє за розмірами у світі гаряче джерело). За хвилину з “Великого різнобарвного джерела” виливається більше двох тис. літрів води, температура якої близько 70 ° С.
Свій незвичайний вигляд і відповідну назву джерело отримало завдяки різнобарвним колоніям бактерій, що живуть у надзвичайно багатій мінералами теплій воді навколо джерела.
Відкладення мінералів, винесених на поверхню водами численних джерел, утворюють дуже красиві і незвичайні тераси. Різноманітних відтінків терасам надають водорості, що живуть у цих теплих водах.

Флора і фауна Національного парку Йеллоустоун
Єлловстонський національний парк – одна з небагатьох великих територій у США (та й у світі), де збереглася неушкоджена діяльністю людини природа. Парк є головною складовою так званої Екосистеми Великого Йеллоустоун, до якої також входять розташований неподалік Національний парк Гранд-Тітон, кілька охоронюваних державою лісів і степових ділянок.
yellowstone_lisyУ лісах (переважно хвойних) і на гірських луках Йєллоустон можна зустріти майже дві тисячі видів рослин, у тому числі і екзотичних.
Дуже серйозну небезпеку для Йеллоустонського парку представляють періодичні лісові пожежі, в 1988 році від вогню постраждала майже третина території парку.
yellowstone_wolf-in-gary-beelerТваринний світ Єлловстонській національного парку вважається найбагатшим на території континентальних штатів США. Тут живуть ведмеді-грізлі, вовки, рисі, пуми, койоти, росомахи, бізони, лосі, олені-вапити, білохвості (віргінські) і чернохвостая олені, вилороги антилопи, снігові барани і багато інші ссавці.
yellowstone_bison_herdСтадо бізонів Національного парку Йеллоустон є найстарішим і найбільшим в США.
У парку живуть більше трьохсот видів птахів (у тому числі і білоголовий орлан – один із символів США). У річках і озерах Йеллоустоун дуже багато риби, серед якої особливо цінується рибалками Єлловстонський лосось (на відміну від полювання, рибалка за спеціальними ліцензіями в парку дозволена).

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *