Неймовірна Нова Зеландія

КУЛЬТУРА 
Історична спадщина Нової Зеландії багато в чому має завдячувати Британській культурі, а також культурним традиціям багатьох країн Західної Європи, чиї жителі перебралися до Нової Зеландії.

nz_

New Zealand Celebrates Waitangi DayСаме ці культури чинили серйозний вплив на культурне життя цієї країни. Водночас значущість культурних принципів місцевих полінезійських народів незмінно висока. Найяскравіше це виражено у випадку з народом маорі, але корінні жителі Самоа, Фіджі і Тонга віднедавна відіграють не меншу роль у поширенні полінезійського вектора новозеландської культури.nz_naskelni_maliunkyІмміграція в країну була стабільно високою, тому представники азіатських держав також зробили свій внесок у різноманіття культури країни.
Особливу увагу в Новій Зеландії приділяють збереженню самобутньої культури народу маорі. Приблизно 50 років тому майже зникла з повсякденного вжитку мова маорі. Для її порятунку і відродження зараз виходять газети на маорі, відкрито телевізійний канал, на якому програми транслюються виключно цією мовою.nz_moneta_1

ЛІТЕРАТУРА
Писемність у країні з’явилася лише з приходом перших поселенців із Європи, оскільки в маорі до цього часу вона зовсім не була розвинена.
Найвідомішими письменниками вважаються Дженет Фрейм і Кетрін Менсфілд. Класичні жанри літературної творчості в Новій Зеландії – новела і розповідь.

КІНО
Сучасна кіноіндустрія Нової Зеландії активно розвивається – на екран виходять нові фільми, зняті за участю місцевих кінематографістів, багато з них знімаються безпосередньо в країні.
Перший фільм у Новій Зеландії було знято ще в 20-х роках ХХ ст., але справжній розвиток кіноіндустрії почався лише через півстоліття.
nz_The Fellowship of the RingКінорежисер і сценарист Джейн Кемпіон, кінорежисер Пітера Джексона, актори Рассел Кроу, Кейша Касл-Хьюз, Крейг Паркер, Люсі Лоулесс і Сем Нілл – найбільш успішні представники кіноіндустрії Нової Зеландії. А найвідомішими картинами є трилогія “Володар кілець”, фільми “. Хроніки Нарнії Лев, Чаклунка і Чарівна Шафа”, “Останній самурай”, “Ксена – королева воїнів” та ін.

Традиційне мистецтво маорі
Релігійний сенс – головне, що характеризує мистецтво народу маорі. Найбільше тут були розвинені танці, плетіння, різьблення по кістки або дерева і татуювання.
Опублікована в 1840 р мовою маорі книга стала першою в історії цього народу, газету почали видавати на 60 років пізніше.
Різьба по дереву дуже довго заміняла для маорі писемність.nz_tattoo-ganzkoerper_

nz_tattoo-ganzkoerper-Татуювання обличчя і тіла отримала назву та-моко (мовою маорі – ? T Моко). Це давня традиція маорі, яка з’явилася на ранньому етапі розвитку народу.
Наявність моко довгий час вважалося ознакою соціального статусу, тому представникам нижчого прошарку не дозволялося робити собі татуювання на обличчі.Для жінок традиційним вважалося нанесення татуювання на щоки і губи, а для чоловіків – на обличчя, стегна і сідниці. Татуювання, нанесене чоловікам і жінкам на інші частини тіла, мала набагато менше значення.nz_tattoo-ganzkoerper

АРХІТЕКТУРА
В історії новозеландської архітектури виокремлюють 2 етапи:
– доєвропейський – були розвинені лише полінезійські традиції архітектурного зодчества (збереглися в культурі маорі). Було всього кілька типів будівель – жилі об’єкти, фортечні укріплення та будівлі для зборів племені Мараі. Серед племен Мараі були лише незначні відмінності в плані архітектури будівель і їх прикрас.
nz_beehive-2– другий етап розпочався з приходом в країну європейців. Будівництво отримало великий імпульс розвитку. Британські поселенці, які становили більшу частину, внесли в будівництво споруд принципи рідної архітектурної школи.

Чітко простежуватися новозеландський архітектурний стиль став вже наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. Значною відмінністю від британських і австралійських будівель було те, що через малу щільність населення і віддаленість країни, а також у зв’язку з величезними запасами каменю, придатного для будівництва, довелося відмовитися від дерева в будівництві.

Napier_and_bayНайцікавий архітектурний пам’ятник Нової Зеландії – забудова центру міста Нейпір. Це місто в 1931 р. було зруйноване землетрусом, але незабаром було відновлене. Будівництво велося в типовому архітектурному стилі того часу – ар-деко. Споруди центру Нейпіра збереглися до наших днів у незмінному вигляді, і були визнані ЮНЕСКО об’єктами світової культурної спадщини.
nz_ski_touer Телевежа Скай-Таур висотою 328 метрів, яку було побудовано в Окленді в 1997 р., стала найзнаменитішим зразком архітектури і будівельних технологій Нової Зеландії. За даними на 2007 рік, ця будівля була найвищою не тільки в країні, а й у всій південній півкулі.

НАУКА
Королівське товариство Нової Зеландії (в оригіналі – Royal Society of New Zealand) – національна Академія наук. Королівське товариство об’єднує приблизно 60 автономних технологічних і науково-дослідних центрів.
Royal Society of New ZealandУ 1992 р були створені Королівські науково-дослідні інститути (Crown Research Institutes). Ця державна організація – найбільша науково-дослідницька асоціація країни, поєднує 9 науково-дослідних центрів, які проводять найважливіші для Нової Зеландії дослідження.
Найзнаменитіший новозеландський учений – Ернест Резерфорд, що став основоположником сучасної ядерної фізики.
Історично пріоритетними напрямками в дослідженнях вчених країни була і залишається медицина, біохімія, біологія, антарктичні дослідження, соціальні та інженерні науки, сільське і лісове господарство.

МУЗЕЇ
Перший музей Нової Зеландії – Оклендський військово-історичний музей (в оригіналі – Auckland War Memorial Museum) – діє ще з 1852 року. Будучи одним з найбільш великих музеїв країни, його двері відкриті і донині.
Auckland War Memorial MuseumНевеликі за розмірами музеї є майже в кожному місті країни.
Багато невеликих музеїв є приватними, або фінансуються за рахунок громадських організацій та місцевими органами самоврядування.
Найбільшим музеєм у Новій Зеландії є національний музей у Веллінгтоні. Він також відомий як Ті-Папа. У 1865 р. почалася його історія, але в сучасному вигляді цей музей було відкрито тільки в 1998 р. Щорічно Те-Папа відвідує близько 1,3 млн. чоловік.

СПОРТ
У житті новозеландців спорт займає почесне місце. Британські переселенці дали потужний поштовх розвитку регбі в країні, який сьогодні вважається національним видом спорту в Новій Зеландії. Команда протягом багатьох років є найсильнішою в світі. Всього в Новій Зеландії зареєстровано понад 140 тис. гравців, що грають у 520 клубах.
nz_regbi1Останнім часом все більшої популярності, особливо серед молоді, набуває футбол. Інтерес до інших видів спорту також зростає, для активного відпочинку новозеландці вибирають крикет, плавання, нетбол, гольф, теніс. Нетбол став найпопулярнішим видом спорту серед жінок.
Нова Зеландія постійно з 1920 року делегує своїх спортсменів на літні Олімпіади. А з 1952 р національна команда бере участь і в зимових Олімпійських іграх. Спортсмени, що представляють Нову Зеландію, з Олімпіад привезли на батьківщину 81 медаль (34 золотих, 15 срібних і 32 бронзових).
Барбара Кендалл, 4-разова чемпіонка світу з віндсерфінгу, виграла весь комплект нагород – золото на змаганнях 1992 року, срібло – в 1996 році, і бронзу – в 2000 році. У чоловіків найбільших успіхів зміг домогтися Марк Тодд. Спортсмен-кіннотник завоював по золотій медалі на Іграх 1984 і 1988 рр, срібну на Олімпіаді-1992 і 2 бронзові. – У 1988 і 2000 рр. Триразовим олімпійським чемпіоном став Пітер Снелл, була першою у бігу на середні дистанції в 1960 і 1964 рр.
tua1Серед інших відомих спортсменів можна відзначити боксера-професіонала Девіда Туа, який виграв кілька незначних чемпіонських титулів, проте став всесвітньо відомим завдяки чемпіонському бою з бритпнцем Леноксом Льюїсом, якому поступився.
Серед критих спортивних арен найбільші в країні – TSB Bank Arena (Веллінгтон, 4650 місць), Vector Arena (Окленд, 12 000 місць) і Westpac Arena в (Крайстчерч, 9000 місць).

Національні СИМВОЛИ
Ціатея срібляста (Cyathea dealbata), срібляста папороть (Silver Fern) та птиці ківі (Apterygiformes) є загальновизнаними, але неофіційними символами Нової Зеландії. Популярність птиці ківі привела до того, що в 50-і рр. її назву було дано плодам рослин виду Актинідія китайська (Actinídia). Їх вирощують у Новій Зеландії, а експортують до багатьох країн. Сучасна назва цього фрукта – ківі – відома в усьому світі. Більше того, назву ківі (Kiwi) новозеландці зробили власним національним прізвиськом.
nz_Razvlecheniya-ekskursii-i-dostoprimechatelnosti-Kvinstauna-Novaya-ZelandiyaНа логотипах багатьох національних новозеландських брендів, крім зображень птиці ківі, часто використовуються зображення сріблястого папороті.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *