Дівоча вежа в Стамбулі – притулок для закоханих

В азіатській частині Стамбула, буквально в двохстах метрах від узбережжя кварталу Саладжак, на невеличкому острівці Босфорської протоки, височить витончена архітектурна споруда, одна з головних визначних пам’яток Стамбула, Дівоча вежа (Леандрова вежа, Киз Кулесі).

vezha_1Раніше цю споруду називали Дамалісом і Леандро. Дамаліс – ім’я дружини афінського короля Харіса. Після смерті Дамаліс було поховано на цьому березі, а вежу була названо на її честь. Крім цього, башта була також відома як Арклов (Arcla), що означає «невеликий замок».
За твердженням істориків, її романтична історія почалася ще в IV ст. до н.е.
У 410 році до н.е. між острівцем і мисом Сарайбурну, основним призначенням якого було збирання податей із суден, які проходили повз, натягували спеціальний металевий здоровенний ланцюг, яким і «гальмували» судна.
З вежею пов’язано безліч легенд, одна з яких оповідає про юнака Леандро, який палко полюбив одну зі жриць Афродіти, Геро, якій були заборонені стосунки з протилежною статтю, тому що вона дала обітницю безшлюбності.vezha_2За традицією, щовесни біля храму влаштовували свято, на якому люди приходили просити любові у богині кохання Афродіти. Одного разу на це свято прийшов і юнак на ім’я Леандр, який проживав на протилежному березі Босфору.
Геро і Леандро закохалися один в одного з першого погляду. Закохані придумали секретний знак, щоб таємно зустрічатися. У певний час Геро запалювала ліхтар і залишала його у вікні високої вежі, Леандро, побачивши умовний знак, сідав у човен і перепливав Дарданелли у напрямку до факела, на побачення до коханої.Але одного разу головний жрець помітив ці стосунки і вирішив погубити Леандро. Відкрито його вбити він не міг, тому було задумано приготувати пастку. Темної ночі, в дуже погану погоду, коли море штормило, Геро викликав до себе верховний жрець, а його помічники погасили вогонь. Юнак довго намагався в темряві знайти вежу, але так і не знайшов до неї дорогу, і в результаті розбився об скелі.Геро, не дочекавшись коханого, з горя також скинулася з вежі вниз.
Інша відома турецька легенда розповідає про турецького султана, який шалено любившем свою дочку.
Одного разу ясновидець напророкував, що його дочка помре, коли їй виповниться 18. Султан наказав, щоб до тих пір, поки його дочки не виповниться 18, побудувати вежу. Після того, як вежу було збудовано, султан наказав перевести його дочку в башту, щоб уберегти її від можливої смерті. Коли дочці султана виповнилося 18 років, султан подарував їй горщик із фруктами. Коли іменинниця відкрила горщик, у фруктах виявилася отруйна змія, яка і вкусила дівчину, внаслідок чого вона й померла, як і було передбачено.vezha_5

vezha_9За іншою легендою – дівчина залишилася жива, її урятував принц, який нагодився у той час і висмоктав зміїну отруту. Звідси й назва – Дівоча вежа.
Доля Дівочої вежі була непростою, вона кілька разів зазнавала значних руйнувань.
Після того, як турки завоювали Константинополь, султан Мехмед Завойовник наказав знести вежу і побудувати на острові укріплення і дерев’яну вежу, яка згоріла в 1719 році.vezha_4

vezha_6У 1725 р. Дівочу вежу була відбудовано з каменю головним зодчим міста за наказом дамат Ібрахіма Паші Невшехірлі. У цей період було знесено покрівлю вежі, на верхньому рівні побудовано апартаменти з вікнами, над якими було встановлено купол покритий свинцем. Над входом до вежі було встановлено мармурову стелу з монограмою султана Махмуда II, виконана знаменитим каліграфом Ракімом Ефенді. У 1857 р. на вежі було знову розміщено маяк, який з 1920 р. працює за системою автоматичного керування освітленням.vezha_8

vezha_7У різні часи башта виконувала роль в’язниці, холерного лазарету під час епідемії холери в 1830 році і збройового складу. Після встановлення Республіки, Дівочу Вежу деякий час використовували як звичайний маяк. У 1964 р. вона перебувала в розпорядженні Міністерства Оборони. У 1993 році її реконструювали і передали у відання Управління Морськими Підприємствами. Тут працюють магазин сувенірів, невеликий музей, кафе, бар і відмінний ресторан. З оглядового майданчика вежі відкривається чудовий вид на місто.
Один із головних символів Стамбула, Дівоча вежа протягом тисячоліть надихала багатьох письменників і художників на створення великих творів мистецтва.
Зокрема відомий російський художник Айвазовський написав багато картин із видами Стамбула. На його знаменитій картині «Вид Леандрової вежі в Константинополі» якраз і зображено саме цю Дівочу вежу.vezha_3

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *