Найвисокогірніша будівля України, у якій жили й працювали люди

Однією з найвідоміших вершин Українських Карпат є гора Піп-Іван, або Чорногора (2020 м), яка розташована на однойменному хребті Чорногора.

Своїй славі гора зобов’язана величної споруді на вершині — старої польської обсерваторії.Піп-Іван. Обсерваторія

observatoria_pip_ivan_1Цю споруду називали «Білий слон» — настільки амбіційним був даний проект. Та й справді учасники зимових походів в Карпати та походів на Піп-Іван можуть підтвердити її схожість з цією твариною.
Будівництво обсерваторії розпочалося у 1936 році і тривало понад 2 роки. Для будівництва використовували місцеву гірську породу, а також переправляли матеріали від підніжжя гори на конях та вручну. Для цього було спеціально збудовано дорогу. Загалом було піднято на вершину біля 800 тонн будівельних матеріалів. Місцеві мешканці, що займалися перевезенням вантажів на гору заробляли непогані гроші. Однак це була дуже тяжка праця.observatoria_pip_ivan_4Обсерваторія належала Міністерству протиповітряної оборони Польщі та Варшавській обсерваторії. В приміщення налічувалось 43 кімнати і 57 вікон. У підвалі розташовувалась акумуляторна зала, котельня парового опалення. Перший поверх містив конференц-зал та жилі приміщення працівників обсерваторії. На другому поверсі був готель для гостей, їдальня. На третьому поверсі були робочі кабінети.Головний прилад обсерваторії – астрограф, діаметр об’єктиву, якого становив 33 см, було замовлено в Едінбурзі. Розташовувався він в кам’яній башті, яку увінчував 10 метровий у діаметрі мідний купол, що автоматично відкривався. Воду в обсерваторії брали з резервуару неподалік, а взимку топили сніг.observatoria_pip_ivanЗ початком Другої світової війни робота обсерваторії обірвалася, розпочалась евакуація обладнання. Перейшовши до Радянської України, обсерваторія використовується як метеостанція. Однак в воєнні роки була кинутою і вже більше ніколи не працювала. За кілька років жителі навколишніх сіл розікрали будівлю.

observatoria_pip_ivan_2Так і стоїть вона до сьогоднішнього дня. Перекриття вже давно обвалилися, дорогоцінний паркет давно спалений туристами, які часто ночують в приміщенні обсерваторії, ховаючись від негоди. В пресі часто з’являються гучні заяви про відновлення обсерваторії, однак вони так і залишаються на папері. Хоча можливо це і на краще…observatoria_pip_ivan_5

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *