Замки Грузії: цитадель Греммі

Городище Гремі розкинулося по правому березі річки Інцоба. Розташований на гірці ансамбль – купольний храм і дзвіниця – можна помітити здалеку. Він ніби виростає з гори. У Грузії є чимало архітектурних споруд і комплексів, злитих з ландшафтом, але немає прикладів краще Мцхетського Джварі і Гремі.

cytadel_gremmy_

cytadel_gremmy_1У XV ст. Кахеті оговталася від монгольського ярма і помітно посилилася її економічна міць. Наслідком усього цього стало і політичне посилення цієї частини Грузії і навіть виділення її в окреме царство. Центром нового Кахетинського царства в 1466 році стає Гремі. Резиденція царя швидко почала зростати.

Для міста вибрали правий берег річки Інцоба. Складний рельєф був раціонально використаний. На невеликій горі звели храм, палац та інші споруди. Коли місто остаточно сформувалося, він набув такого вигляду: на височині залишився укріплений центр міста, у західній частині влаштували торгову площу, а в східній частині жили царі і вища знать. Усе місто займало приблизно 50 га і було оточене огорожею. cytadel_gremmy

cytadel_gremmy_2

Скоро місто почало процвітати, налагодилися торговельні зв’язки з багатьма країнами Азії і з Росією. Дороги, що ведуть на Схід, були покриті кам’яними і цегляними плитами, і в кінці кожного одноденного перегону втомлених подорожніх чекав караван-сарай.

На жаль, місто проіснував усього 150 років. Шах-Аббас кілька разів нападав на Кахеті, але навала 1616 р. була особливо важкою. Жорстокий шах вирішив стерти з лиця землі цей край. На своєму шляху він нещадно знищував усе живе і забрав у полон понад ста тисяч людей. Квітучу країну він перетворив майже в пустелю.

Така доля спіткала і Гремі. Місто було перетворено на руїни. Удар ворога був таким нищівним, що місто не зміг повстати з попелу.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У середині XVII ст. Гремі ще вважався столицею краю, але поступово життя тут затихло. Столицею кахетинських царів знову став Телаві.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *