“Покарати не можна помилувати” або історія народження “пенальті” у футболі

Всі ми любимо футбол. Чимало уболівальників уже засумували за улюбленою грою і чекають на повернення на стадіони.Одним з елементів “гри мільйонів” є пенальті, як покарання за порушення правил у власному карному майданчику. А як виник цей елемент у футболі? Пропонуємо кілька версій (чи легенд) народження 11-метрового штрафного і кращі моменти в історії.

За однією з історичних версій, у цей день 129 років тому голкіпер Вільям Мак-Крум із Мілфорда, Північна Ірландія, запропонував додати до футбольних правил пенальті – покарання за порушення правил у власному карному майданчику.
Так, саме 2 червня 1891 року Мак-Крум у письмовому вигляді виклав суть пропонованого ним нововведення – призначати безперешкодний удар по воротах з 12 ярдів – 10 м 97 см – за навмисну ​​гру рукою або умисне порушення правил гравцем команди, що захищається у воротарській зоні. Правило отримало назву death penalty – “страта”, а вже звичний для нас термін penalty kick – штрафний удар – з’явився набагато пізніше.

За іншою версією ідея введення 11-метрових ударів приписується ірландському експерту з правил футболу Джону Пенальті. Таке покарання він пропонував за ті самі порушення і в тому ж таки 1891 році. І більшість прихильників гри вважають, що “смертельний штрафний” отримав назву саме за прізвище людини, яка його придумала.

Як підтвердження “пенальті Паненки”, який футболіст і з таким прізвищем забив у фіналі чемпіонату Європи між збірними Чехословаччини та ФРН, 20 червня 1976 року. Основний час матчу завершився з рахунком 2:2, а в серії післяматчевих пенальті сильнішими були чехословаки. Переможний гол геніальним ударом забив Антонін Паненка. Тоді він ще не знав, що таку техніку виконання 11-метрових ударів будуть називати його ім’ям.

А за ще однією версією, родоначальниками пенальті вважаються гравці англійського “Сток Сіті”. У 1891 році вони з мінімальним рахунком поступилися в матчі Кубка Англії “Ноттс Каунті”, і в цій грі трапився епізод, який викликав запеклі суперечки. Гравець “Ноттс Каунті” рукою відбив м’яч, що летів у ворота. Суддя призначив штрафний з точки, де було скоєно порушення. Вся команда “Ноттс” стала на лінії і прийняла удар на себе.
Після фінального свистка “Сток Сіті” подав протест і пропозиції внести зміни до Правил. Нібито так і народилося правило – в разі подібних порушень бити штрафні без стінки з 12 ярдів. Як результат перший офіційний пенальті було пробито 22 серпня 1891 р. у матчі чемпіонату Шотландії між командами “Рентон” і “Лей Атлетик”. Автором першого забитого м’яча з “точки” став нападник господарів Алекс Макколл.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *