Білоруські болота – унікальні та окутані міфами заповідні місця

Відомо, що Білорусь є однією з найзеленіших країн світу (39% територій лісів), але ось про болота, мабуть, знають лише українські мисливці за журавлиною, що ходять на білоруське Полісся. На території Білорусі можна знайти будь-який пейзаж, не враховуючи десяти тисяч озер, у тому чисі й у непрохідних болотах. Тут є навіть невеличкі барханчики пустині неподалік від Немана, Мозирські яри, водоспади та карстова печера.
Але болота – це надбання особливе і неповторне. Болотинг – активний вид відпочинку, а іноді – чистий екстрим. У Білорусі є унікальні та окутані міфами заповідні місця. До прикладу  ще Геродот називав древніх жителів, які жили на берегах Припяті, «перевертнями», які можуть перекидатися на вовків. Є легенди і про те, що за людські гріхи в болото “йшли” церкви і міста, і якщо підійти до болота поблище, можна навіть почути звук дзвонів затонулих храмів.Відомо, ​​що найбільшими у світі вважають Пінські болота, які займають площу бл. 4,7 млн га. Їх ще називають Прип’ятськими або Поліськими, а їх вік – бл. 11 тис. років. Нові кордони легендарного моря, описаного давньоісторичним Геродотом, були значно ширшими за територію прип’ятського Полісся. «Осколками» цього величезного водного простору (журавлиних боліт у Білорусі у восьмеро більше, ніж у Північній Америці!) є багна Березинського заповідника на Вітебщині, глибина яких доходить до 10 м.
Не менш масштабними є болота у заказнику «Єльня» – чисте повітря і неймовірні пейзажі!
Що таке Єльня? Йому близько 9000 років. Це також 25 301 га природи, яку не тревожили люди, це дике, древнє місце, наче створене для написання легенд і казок. Це найбільше верхове болото в Білорусі та п’яте за величиною в Європі! Тут 118 озер, на яких понад 130 видів птахів, зокрема таких рідкісних, як чорнозоба гагара, орлан-білохвіст і чорний лелека.

Справді, Єльня – одна з найдавніших пам’яток льодовикової епохи. Болота відіграють важливу роль у підтриманні стабільності світових екосистем і збереження біорізноманіття планети. 75,2% екосистеми «Єльні» охороняється, що з 2002 року закріплено Рамсарською конвенцією. Середня потужність торфяних запасів – 3,8 м (максимальна – 8,3 м), а запаси води оцінюються в 450 млн м3. Незважаючи на пожежі 1998 і 2002 рр., воно зберегло свою значущість. Подібних йому боліт на планеті всього чотири – розташованих на водорозділі Балтійського та Чорного морів.
Нині в Білорусі організовують справжні екстремальні тури та сплави на байдарках, походи для орнітологів, які ведуть углиб болота.

Озеро Медвеже вушко, болото Єльня, Вітебщина

На болоті Єльня

Ранок на болоті

У болотоступах по болоту…

Єльня в період осінньої міграції: в кінці вересня більше 4 тис. сірих журавлів і 10 тис. гусей зупиняються для відпочинку на болоті.

Екомаршрут для туристів

Озеро Єльня – найбільше на болоті, пл. 5 кв. км.

Більшість берегів біля озер сформовані з «плавунів» чи «сплавин».
З часом вітер відриває частки одного берега і “прикріплює” їх до іншого. Місцеві називають таке явище «трясучий мох». На фото півострів на Тоболі. Під ним 1,5-2 м моху, торфу і переплетені між собою залишки рослинності, які виконують роль арматури, а під низом вода.

Озера Єльня – це парогенератори. Під ранок тепло виходить у холодне повітря з берегів. Це означає, що береги не дають швидко охолодитися воді і зберігаюють нагріту воду всю ніч, поки різниця в температурі повітря і води зміниться і настане це видовище. Хочеться назвати цей ефект «Кипляче озеро».

Зоряна ніч

Озеро Тобола – найближче озеро від «сухого» берега з легендами, що в ньому є підводні печери…

Фото болота Єльня з дрона

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *