Брайс Каньйон – унікальне і фантастичне місце у США

Національний парк Брайс Каньйон – унікальне і фантастичне місце, велике скульптурне творіння природи. Головною визначною пам’яткою парку є гострі шпилі незвичайної геологічної структури, так звані худу (hoodoos). Завдяки впливу ерозії, худу перетворилися на дивовижний масив фантастичних форм і забарвлень.

Bryce Canyon National ParkЦі скельні утворення виглядають настільки ефектно завдяки наявності окислених мікроелементів, що створюють понад 60 відтінків червоного, жовтого та фіолетового і білого кольору. Індійці племені Пейют, які проживали на цій території багато сотень роківтому, ще до приходу сюди перших європейців, стверджують, що худу колись були древніми людьми, які перетворилися на камінь як покарання за погані вчинки. Цей опис відображає химерний і неповторний рельєф місцевості Брайс Каньйону.Bryce Canyon National Park_1 На початку XVIII ст. перші мандрівники мало розповідали про дивовижну красу Брайс-Каньйону. Мабуть, першими мандрівниками тут стали мисливці на хутрового звіра і торговці, оскільки ім’я Paunsaugunt на мові місцевого племені Пейют означає “будинок бобрів”. Підприємці та старателі, які стали першовідкривачами багатьох незвіданих територій на Заході США, спочатку не вважали цей регіон для себе перспективним.

Bryce Canyon National Park_4У середині 1870-х невелика група мормонів оселилися в довколишніх долинах, які непогано підходили для випасу худоби.
Ебенезер Брайс і його родина були серед тих мормонів, які першими ризикнули осісти в цьому регіоні. Він вирішив переїхати з Солт-Лейк-Сіті на південь штату Юта в надії, що тутешній клімат допоможе поліпшити поганий стан здоров’я його дружини. Між 1878-1880 Брюс та інші поселенці побудували семи мильний іригаційний канал для збільшення врожайності та забезпечення водою худоби. Брюс також проклав дорогу, що закінчувалася у гирлі ущелини, яка зробила більш доступною проведення лісозаготівель. Оскільки стан здоров’я його дружини не покращився, Брайс переїхав на південний схід штату Арізона, теплий клімат якого протягом цілого року був більш прийнятним для його хворої дружини Марії. До того часу місцеві жителі вже називали цю місцевість Каньйон Брайса.Bryce Canyon National Park_16

Кажуть, що коли одного разу його запитали про вражаючою красі біля його ферми, Брайс відповів, що той каньйон був “проклятим місцем, де губилися корови. Перші поселенці мормони були зацікавлені в першу чергу у вирощуванні сільськогосподарських культур і розведенні великої рогатої худоби для забезпечення своїх сімей необхідними засобами, а також у створенні церкви. Мормони були щиро віруючими в Бога людьми, чия боротьба проти суворої реальності повсякденного життя залишала їм мало енергії для споглядання чудових краєвидів. Багато років по тому онук одного з перших поселенців мормонів зазначив: “… поселенці були дуже зайняті, добуваючи засоби існування для своїх сімей. Не існувало доріг, їхні візки були зношені, їх коні та воли були слабкі й жалюгідні, нездатні зробити довгі подорожі, хіба що у випадку нагальної необхідності “. Такі важкі умови життя відсували на другий план істинне розуміння краси цього краю.Bryce Canyon National Park_5 Пересеченная місцевість зі складним рельєфом Брюс Каньйону стала перешкодою для ранніх колоністів і поселенців. Але в той же час такий рельєф місцевості привернув до себе увагу вчених і топографів в 1870-х. Як мормони облаштовували тут ферми, ранчо і населені пункти біля ущелини, так і деякі вчені і топографи знайшли для себе багато цікавого для вивчення. У 1876 році топограф Бейлі так описав химерні форми худу: … поверхню обривається майже перпендикулярно на глибину кілька сотень футів – створюється враження, ніби дно зникло, оголивши стрімчаки, що демонструють всі форми та конфігурації мальовничого пейзажу. Там налічується тисячі червоних, білих, фіолетових і червоних кольорових порід будь-яких розмірів, що викликають асоціацію зі стражниками на стінах замків, ченців і священиків в їх одязі, собори і їх парафії. Там є глибокі печери і простору, схожі на руїни в’язниць, шпилі і зубці, затишні місця і поглиблення, що представляють дикі і самі прекрасні пейзажі, коли-небудь бачених людиною; насправді, це одне з чудес світу “.

Bryce Canyon National Park_6Хоча фронтир (фронтир – недосліджена або неосвоєна область в Америці) був офіційно оголошений закритим в останньому десятилітті 19 століття, кілька районів Заходу залишалися відносно безлюдними і практично невідомими для американського суспільства. Однією з таких територій і був Каньйон Брюса.

У цей час багато мальовничі території на Заході починають отримувати визнання і розвиток. У 1872 році Конгрес вперше заснував Йеллоустон як перший національний парк. У найближчі два десятиліття були створені кілька національних парків, у тому числі Йосеміті в Каліфорнії і Маунт-Рейнір у Вашингтоні. Ізольоване місце розташування Брайс Каньйону робило його важкодоступними. На початку 20 століття залізничні компанії почали відігравати важливу роль у сприянні розвитку національних парків на Заході. Ці компанії швидко зрозуміли, який економічний потенціал криється в здійсненні транспортних перевезень та розміщенні туристів, охочих на власні очі подивитися на природні пам’ятки.

Bryce Canyon National Park_8Відсутність прилеглих доріг і великих міст сприяли безвісності Брайс Каньйону. Ґрунтова дорога в цей район була справжнім випробуванням в будь-який час року, але великі снігові замети робили каньйон недосяжним протягом декількох місяців в році. Тим не менш, завдяки зусиллям Хамфрі американська громадськість, нарешті, дізналася про його існування. У 1915 році він став керуючим Національного лісового заповідника Севіер в штаті Юта. Оскільки значна частина мальовничій місцевості каньйону знаходилася в межах заповідника, вона також перебувала під юрисдикцією Хамфрі. Побачивши Брайс Каньйон, Хамфрі вважав себе зобов’язаним сприяти розвитку області як туристичної пам’ятки.

Маючи у своєму розпорядженні скромний бюджет, Хамфрі побудував грунтову дорогу до крайки плато. Йому належала ідея скористатися послугами фотографів, щоб зробити рекламні фото території. Стаття, яка вийшла в газеті Юніон Пасифік Рейлрод в 1916 році, стала однією з перших, яка донесла читачам інформацію про каньйоні. Вона включала в себе фотографії кромки плато і нижній його частині. У 1917 році Хамфрі проклав стежку з вершини кромки плато в нижню частину каньйону і мережа стежок у межах області худу. Хамфрі взявся особисто показати місцевим жителям пам’ятки цієї території. Брайс-Каньйон почали рекламувати як місце для приємної подорожі для автомобілістів, які подорожують у Великий Каньйон, який став національному монументом в 1908 році і національним парком в 1919 Все це викликало сплеск суспільного інтересу до Брайс Каньйону. Однак належало виконати величезний обсяг роботи, перш ніж він став популярним місцем серед туристів.

Bryce Canyon National Park_14Брюс-співвітчизник-ParkВ 1919 законодавчий орган штату Юта рекомендував зберегти каньйон як місце для громадського користування. У 1923 році президент США Воррен Гардінг офіційно заснував Національну монумент Брайс Каньйон. Оскільки ця територія перебувала в межах місцевого державного заповідника, відповідальність за управління національного монумента поклали на Лісову службу США. П’ять років потому, території був наданий статус Національний парк Брайс Каньйон і його управління почала здійснювати Служба національних парків.

До початку 1920-х наступні чотири сторони визнали можливість зробити Брайс Каньйон доступним для загального користування: 1) Національна лісова служба; 2) новостворена Служба національних парків; 3) залізнична компанія Юніон Пасифік; 4) уряд штату Юта. Кожна група мала різні причини для прагнення розвивати цю територію як туристичну визначну пам’ятку, і вони погодилися почати переговори для будівництва доріг, розвитку автомобільного туризму в парку і створення необхідної інфраструктури для розміщення туристів.Bryce Canyon National Park_9

У 1922 році залізнична компанія Юніон Пасифік обьявила про намір вкласти $ 5 млн для завершення будівництва гілки залізниці в Сідар-Сіті і побудувати лоджії в Брайс Каньйоні з метою сприяння в залученні туристів для знайомства з місцевими пам’ятками. Компанія створила “Великої окружної тур”, який дозволяв туристам відвідувати кілька парків під час однієї подорожі. Після прибуття в Сідар-Сіті на поїзді, туристи могли здійснити подорож на автобусах по круговій дорозі, що з’єднує Національний монумент Сідар-Брейкс, північну кромку Гранд Каньйону і Брайс Каньйон.

З моменту, коли національний монумент Брайс Каньйон знаходився в управлінні Лісовий служби США з 1923 по 1928 роки, туристичний потік зріс значно. У 1927 році, його відвідали близько 24 000 чоловік. Під управлінням національної служби парків відвідання ще більше зросла, все більше туристів приїжджали сюди на своїх автомобілях. Якість доріг, маршрутів для пішого туризму та зон відпочинку в парку продовжувало поліпшуватися. У 1941 році парк прийняв 124 000 туристів. Сьогодні він приймає близько 1 млн 750 тис. відвідувачів щороку.Bryce Canyon National Park_7Брайс Каньйон відомий на весь світ красою унікальної морської геології. Він являє собою величезну підкову у вигляді амфітеатру, сформовану в східній частині плато Paunsaugunt на територии штату Юта. Плато Paunsaugunt було сформовано приблизно 10 млн років тому, коли тиск з надр землі підняло пласти кам’яної породи на кілька тисяч футів вище рівня моря, викликало тріщини вздовж геологічного розлому і розломи. Пласти порід були переміщені вертикально вгору, внаслідок чого утворилося високе плато Юти. Сили ерозії розколювали гірську породу впливом замерзаючих клинів льоду і розчинюючої здатності води, завдяки чому вапнякові породи перетворилися в химерні форми слот каньйонів, вікна, плавники і шпилі, звані тут худу (худу). Пофарбовані в різні яскраві кольори, ці химерно розташовані скелі утворюють дивовижний краєвид лабіринтів, які надають туристам цікаві та запам’ятовують подорожі по території парку, які важко уявити людині, ніколи тут не бував.

Bryce Canyon National Park_3Ходу являють собою високі й тонкі шпилі гірської породи, які проступають з нижньої частини посушливої западини. Худу найбільш часто зустрічаються в районі високогірного плато Колорадо і в безплідних районах плато Великі рівнини (США і Канада). Хоча вони зустрічаються в багатьох перерахованих вище районах, ніде в світі ви не зустрінете такої високої концентрації худу як в північній частині національного парку Брайс-Каньйон.

На території парку, розміри худу варіюються в діапазоні від середнього людського зросту до висоти десятиповерхового будинку. Сформовані в осадових породах, форми худу залежать від ерозійної мережі змінюють один одного твердих і м’яких шарів породи. Цим верствам дали ім’я Формація Кларона. Вони складаються з декількох видів породи, включаючи аргіліти і алевроліти, але переважає вапняк. Ця порода утворилася від 30 до 40 млн років тому у величезному стародавньому озері, яке охоплювало більшу частину Західної Юти. Мінерали, відкладені в різних різновидах породи, стали причиною того, що худу мають різні відтінки кольоруBryce Canyon National Park_10

Орегонському сосна, альпійські луки і ялицево-смерекові ліси обрамляють краю плато і рясніють тваринним світом. У Національному парку налічується 400 різновидів рослин і близько 160 видів птахів. Територія Брайс Каньйону налічує численні види тварин: снігові барси, лисиці, чорні ведмеді, олені, антилопи, лосі. Що мешкає тут гірський лев є найбільшим екземпляром сімейства котячих в Північній Америці. Його іноді називають рудий кіт або північноамериканська рись, Ці величаві тварини коли то бродили по всій території Північної Америки, але сьогодні їх ареал проживання обмежений Британською Колумбією і Альберта в Канаді а також 12 західними штатами США плюс Флорида. На території парку він вважається найнебезпечнішим хижаком, які не мають природних ворогів.Bryce Canyon National Park_11

Цей регіон має чи не найкращим у світі якістю повітря, завдяки чому звідси відкривається панорама з видом на три штати. У більшості днів у році з різних оглядових пунктів парку можна побачити гори Навахо і плато Кейбаб, розташовані в 140 км від парку. В окремі дні, коли стоїть тиха ясна погода, можна побачити теріторію східній частині сусіднього штату Арізона і штату Нью-Мексико на заході парку (видимість 240 км).Bryce Canyon National Park_12

У поєднанні з відсутністю на цій території великих джерел світла, тут надаються унікальні можливості для астрономів, що спостерігають за зірками. Величина нічного неба у парку дорівнює 7,4, яка робить його одним з найтемніших в Північній Америці. Завдяки цьому астрономи можуть бачити 7500 зірок неозброєним оком, у той час як у більшості інших місць менше 2000 через світлового забруднення (в багатьох великих містах можна побачити лише кілька десятків). Рейнджери парку організовують різні програми з астрономії, захисту нічного неба і нічних тварин. Фестиваль астрономії Брайс-Каньйон, що проводиться зазвичай в червні, приваблює тисячі відвідувачів. На честь фестивалю астрономії, Астероїд 49272 був названий ім’ям Національного парку.Більшість відвідувачів парку для огляду його пам’яток використовують автомобілі, завдяки яким надається відмінна можливість відвідати 13 оглядових майданчиків, які домінують над амфітеатром. Брайс Каньйон має 8 позначених і підтримуваних в належному стані туристичних маршрутів, кожен з яких в обидві сторони відніме у вас не більше декількох годин. Деякі з цих маршрутів перетинаються, завдяки чому туристи можуть вживати більш складні подорожі по парку. У парку є також да маршруту, що вимагають ночівлі: Рігс Луп Трейл довжиною 14 км і Андер Рим Трейл (37 км). Загальна довжина маршрутів для пішого туризму становить 80 км. Крім того, тут є позначені, але не підтримувані службою національного парку лижні траси.Bryce Canyon National Park_13

Самое популярне заняття більшості відвідувачів парку – пейзажні зйомки каньйону. Завдяки великій висоті над рівнем моря і чистому повітрю, фотографії сходу і заходу сонця виходять дуже вражаючими. Промені сонця змінюють забарвлення скель, роблячи загальний пейзаж контрастним і насиченим.

Bryce Canyon National Park_15Національний парк Брайс Каньйон є одним з унікальних місць відвідування для туристів. Незвичайний рельєф парку привертає до себе безліч любителів природи. Тут створена необхідна туристична інфраструктура, що дозволяє відвідувачам повноцінно провести час у цьому дивовижному куточку природи.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *