Чому важливо читати дітям вслух, навіть дорослим…

Читання – одна з найпотужніших звичок, щоб можна було виховати розумних і добрих дітей.
Читання – найкраще тренування для мозку, і фахівці рекомендують читати дітям ще тоді, коли вони перебувають у маминый утробі. Книга не лише допомагає розвивати в дитині словниковий запас, грамотність і мислення, вона завжди несе з собою відкриття, враження і новий світ. Тому батьки часто намагаються читати якомога більше маленьким дітям, з радістю купують їм книжки і журнали.
Але як тільки дитина навчиться сам читати, практика спільного читання, як правило, відходить на другий план. Щодо цього є цікаве дослідження, яке доводить, що читання вголос батьками корисне для всіх дітей, незалежно від віку.
Чому важливо читати вголос старшим дітям?
Усі батьки знають, що дуже корисно читати вголос маленьким дітям. Це допомагає малюкам розвивати розмовну мову, пізнавати літери і слова, готуватися до дитячого садочка.
Але не менш важливо читати дітям, коли вони вже самі навчилися читати. Дослідження показують: якщо продовжувати читати дітям за 5 років (і навіть дорослішим), це покращує навички читання і слухання і результати в навчанні (а ще це просто відмінна розвага).
У 2018 році в національному дослідженні дітей від 6 до 17 років та їх батьків, присвяченому ставленню до читання, було виявлено, що 59% батьків читають дітям від народження до 5 років, але лише 38% читають до 8 років, і лише 17 % батьків продовжують читати дітям у віці від 9 до 11. При цьому більшість дітей у віці від 6 до 11 років (і більшість батьків) заявляють, що люблять читання вголос.
Ось чому читання вголос хоча б 10-15 хвилин у день корисно для дітей:
1. Збільшується словниковий запас.
Діти, яким читають уголос, чують більше слів, ніж у звичайній розмовній мові, – і дізнаються, як розпізнавати і вимовляти їх. Дослідження показують, що великий словниковий запас серйозно впливає на шкільні успіхи.
2. Поліпшується розуміння.
Коли діти активно включені в історію, вони глибше розуміють суть. Стежачи за розвитком сюжету, ви можете перевірити, чи розуміє ваша дитина, що відбувається. Запитуйте її, що буде далі, що вона думає про героїв і їхні вчинки.
3. Зміцнюються зв’язки між батьками і дітьми.
Хвилини разом і теплі спогади про те, як улюблені батьки читають цікаві історії, можуть вдихнути любов до читання на все життя.
4. Формуються кращі приклади для наслідування.
Діти вчаться через спостереження і наслідування. Читання вголос допомагає їм почути, як звучить мова. Ви можете бути прикладом того, як аналізувати історію і як визначати значення слів, використовуючи підказки контексту.
5. Поліпшуються навички слухання.
Читання вголос виховує розуміння багатства мови і допомагає розвинути дитячий слух: дитині буде легше розуміти вказівки та інструкції шкільних вчителів. Відомо, що рівень читання дитини не відповідає його навичкам слухання приблизно до восьмого класу.
6. Це спосіб відкрити для себе класику.
У школі дітей може відлякати непроста мову Шекспіра або старомодні вирази Джейн Остін, але в затишній домашній обстановці ви здатні оживити текст, читаючи репліки персонажів різними голосами і розповідаючи про історичний контекст твору.
7. Читання допоможе обговорити з дітьми складні проблеми.
Діти можуть пропустити повз вуха ваші настанови про те, що таке добре і що таке погано. Але коли ви читаєте історію, герої якої стикаються з певними проблемами і відповідають за свої вчинки, це відмінна можливість для розмови про складні, буденні ситуації.
8. Ви познайомите дітей з різними жанрами.
Читання вголос дає батькам можливість продемонструвати дітям різні види книг і історій, допомогти розібратися, які літературні напрями їм ближче. Читайте поезію, сатиру, автобіографії…
9. Ви відкриєте двері в світ інтересів ваших дітей.
Читаючи про те, що люблять діти, або обираючи жанри, які до душі школярам (наукова фантастика, фентезі, містика, трилери, графічні романи тощо), Ви отримуєте чудову можливість розділити інтереси своїх дітей, обговорити їх, і опиняєтеся на одному ігровому полі з ними, на час знімаючи з себе роль вчителя, який знає більше, ніж вони.
10. Читання вголос розпалює цікавість і спрагу знань.
Нехудожні книги – відмінне читання вголос! Для старших дітей і підлітків можна вибрати книги або статті про поточні або недавні події і світові проблеми. Тут можна знайти безліч популярних історій, від яких захоплює дух не менше, ніж від самої захопливої фантастики.
P.S. А ви читаєте дітям вголос?

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *