Що ви знаєте про самотність? Акація Тенере – найсамотніше дерево у світі

Акація тенере – найсамотніше дерево у світі. На десятки кілометрів довкруг не було нічого, крім розжареного піску. Дерево росло в пустелі, в самому центрі Нігерії, ставши справжньою загадкою для вчених. Тож як складалася історія найсамотнішого дерева у світі.
У перекладі з мови народу, який населяє нігерійський район Тарка, слово «тенере» означає «окрему зону». Так і є. Основні дорогі огинають цей суворий край площею 1300 км², де немає нічого, крім піску та вітру. Єдина траса у регіоні веде з міста Агадес у Більму. Тут і росло дерево, побачивше яке кричали: «Тафагаг!» І хоч на місцевому діалекті, це означає «акація», серед безкрайнього моря піску це звучало наче «Бачу землю!», де-небудь у Тихому океані.Десятиліттями Тенере було справжнім маяком для караванів. Місцеві шанували його. А вчені в 1930 році вирішили дослідити. З’ясували, що кореню триметрової акації вже близько 300 років, а стовбур міг змінюватися тричі.
Але як воно взагалі могло тут рости? Туареги давно відповіли на це питання – завдяки богу грому і блискавки Адобу, що перетворив на дерево непокірного, але стійкого юнака.Учені мають інші пояснення. Колись тут було життя – тут було озеро, навколо якого буял рослинність. Ця одинока акація – усе, що залишилося від цього. Клімат змінювався, пустеля наступала. Рослинність вимерла, люди і тварини пішли. Під натиском піску встояло лише Тенере, подібно до того самому юнака з легенд. Жодної романтики тут немає: просто дерево зуміло дотянулося до грунтової води, яка сягає глибини 33–36 м.
Коли це з’ясувалося, то поруч із деревом вирили два колодязі: тепер путівники могли не лише заховатися в тіні, а й удосталь напитися холодної води.Французький етнограф і дослідник Африки Анрі Лот, який часто проїжджав мимо дерева, у 1959 році писав, що частина його була зломана. Чому – сказати важко. Говорили, що в нього врізалася військова вантажівка, інші – що дерево стало жертвою урагану.
Однак акація жила і давала тінь. Остаточно дерево доламала вантажівка в 1973 році, за кермом якої був нетверезий лівієць.
Памятник Тенере
Останки Тенере завезли до Національного музею Нігерії в місті Ніамей, збудувавши для них навіть окремий павільйон. А на місці, де росла стійка акація, встановили металічний пам’ятник у вигляді сухого стовбура.Тенере насправді було унікальним: оскільки інших дерев у пустелі не було. Вважалося, що навколо акацій не зустрічалося жодного іншого дерева в радіусі 400 км. Згодом з’ясувалося, що  в 150 км від Тенере збув оазис Тимії, де є і вода, і рослинність.
Цікаво, що є ще «дерево життя» Хаджарт аль-Хая. Воно росте в пісках Бахрейна, за 2 км від гори Джебель-Дукан. Воно старіше за Тенере – йому близько 400 років. Воно теж живиться грунтовими водами.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *