Від чого рухаються камені у “Долині смерті”?

Розкрито таємницю рухомих каменів в Долині смерті
70 років тому світ eперше замислився над питанням, що може змусити камінь рухатися? Без участі людини, тварини або плоскої, слизької поверхні, без магії і галюциногенних речовин. Але саме 70 років тому вчені вперше задумалися над загадкою, що ж змушує рухатися легендарні камені з Долини смерті.У самому центрі Національного парку на місці давно висохлого озера ще на початку 1900-х виявили сліди пересування каменів: бруд і слід. І лише в 2014 році вдалося розгадати цю загадку.
Але спершу давайте уявимо: величезні камені, чия вага сягає кількох сотень кілограмів, самостійно, без втручання людини повільно подорожує по дну озера, залишаючи сліди завдовжки до 30, і завглибшки до 2,5 см. Щоб уникнути містифікацій фахівці звернулися за допомогою до супутників і системи GPS, які підтвердили, що камені справді рухаються і роблять це незалежно один від одного.
Спершу, геоморфологи пояснювали рух каменів електромагнетизмом, потім, у 70-х почали міркувати про воду, яка накопичується на дні озера і різко знижує коефіцієнт тертя для поверхні, у 90-х припустили, що камені ковзають через лід, який утворюється взимку. Але жодна з цих теорій не пояснила, чому камені, що стоять  поруч, можуть рухатися в різному напрямку. Вивчити самі камені вчені не могли через статус природоохоронної території, і лише в 2011 році команда з Інституту океанографії Скріппса здогадалася до справжніх каменів долини смерті додати муляжі, оснащені камерами і навігаційним датчиками.
Через два роки спостережень таємницю було розкрито: у грудні 2013 року на дні озера зібралося близько 10 сантиметрів дощу, під час холодних ночей утворилися невеликі ділянки льоду, що повільно переміщаються по водоймі, які стикалися з камінням і легко зсовували їх. За даними експерименту, камені під дією води і льоду рухалися зі швидкістю 5 м/сек.З огляду на статус Долини Смерті легко здогадатися, що вода, як і лід – швидко розчинилася, зате на пам’ять залишилися нові сліди від руху каменів.
Таким чином, завдяки сучасним технологіям вдалося позбавити рухомі камені містичного ореолу.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *