Гора Аккум-Калкан або гора, що співає (Казахстан)

Аккум-Калкан або «Співоча гора» називають незвичайний піщаний бархан, розташований між гребенями Джунгарського Алатау – Великого і Малого калкану на території національного парку Алтин-Емель в Алматинській області Казахстану, в 182 км на північний схід від Алма-Ати.

gora_akkum_kalkan_kazahstan_2Феномен цього місця в тому, що воно створює дивний глибокий гул, який залежно від погоди може міняти тональність і гучність. Під час сильного вітру “відгук” Аккум-Калкан можна чути за кілька кілометрів. Співає гора чи стогне – залежить від того, в яку легенду повірити.
За повір’ям віруючих казахів у давнину жив на світі шайтан (чорт). Він подорожував світом творячи злодіяння, розставляюючи різні підступи і з’являвся, де хотів і коли хотів. Так багато молитов зі згадкою його проклятої персони було звернуто до неба, що врешті-решт це розгнівало Всевишнього і він позбавив шайтана можливості блискавичного пересування.gora_akkum_kalkan_kazahstan_3

gora_akkum_kalkanЗлому духові довелося пішки добиратися до свого будинку на вершині високої гори. Довго шайтан брів степом, пробирався звивистими стежками вздовж берегів річки, що нарешті втомився і приліг відпочити.
Шлях його був до того важким і настільки важким був тягар вчинених ним діянь, що шайтан заснув міцним сном. І спить він до цих пір, звернувшись одиноким барханом, і ніщо, і ніхто не можуть його розбудити – ні палюче сонце, ні дощі, ні грози, ні вітри. З тих пір сняться шайтанові тільки моторошні сни, від яких він стогне і тремтить хвостом. І справді, південна сторона пагорба більш полога і нагадує хвіст. Цей довгий схил може змінювати своє положення залежно від того, в якому напрямок дме вітер.gora_akkum_kalkan_kazahstan_1

gora_akkum_kalkan_kazahstan_4 За іншою легендою під цими пісками спочиває великий Чингіз-хан зі своїми бойовими соратниками, а пісок співає коли душа полководця розповідає нащадкам про свої безстрашні подвиги.
Аккум-Калкан Бархан утворився в результаті видування пісків з мілин річки Або. Піщаний пил долітав до Великого і Малого калкану, які ставали перешкодою для вітру, й осідав між ними. Довгі сторіччя повітряних подорожей піску і породили Аккум-Калкан.gora_akkum_kalkan_kazahstan_6

gora_akkum_kalkan_kazahstan_5Незважаючи на сильні вітри Співоча гора не кочує по рівнині як деякі пагорби, а непохитно стоїть на своєму місці вже кілька тисячоліть. Імовірно звук виникає в результаті тертя й осипання мільйонів піщинок у суху вітряну погоду. Чим рухоміша маса піску, тим виразнішим є звук: від слабкого писку до мелодії органа і навіть гуркоту.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *