Амазонка: найцікавіші факти

Амазонка – ріка, без якої не можна уявити не лише Південну Америку, а й нашу планету загалом. Цю водну артерію здавалося б уже вивчено вздовж і впоперек. Та ось усе не так, кожного року вчені знаходять у ній щось таке, про що ми раніше і не здогадувалися. Ми спробували зібрати в нашому матеріалі найцікавіші та маловідомі факти про неї.
• Своєю назвою річка зобов’язана культурним пізнанням іспанського конкістадора Франсиско де Орельяна. Відкриваючи американські землі, в пошуках легендарного Ельдорадо завойовник і його військо, перебуваючи на території Болівії, біля самого гирла Амазонки, зазнали жорстокого нападу місцевих аборигенів, серед яких найвойовничішими були жінки. Ледве відбившись від них, вразливий іспанець, спочатку вирішив назвати річку своїм ім’ям, проте згадав давньогрецькі міфи, у яких описувався побут амазонок – відважних представниць прекрасної статі. Саме в їх честь де Орельяна і назвав водойму.• У ХХ ст. Амазонка вела доволі драматичну боротьбу з багатоводним Нілом за звання найдовшої річки світу. За новими підрахунками перемагала то Амазонка, то африканський гігант. Тільки під кінець століття американські дослідники досягли консенсусу зі своїми єгипетськими колегами і визнали: Ніл усе-таки довший, але Амазонка «переганяє» значно більшу кількість прісної води. На цьому суперечка закінчилася, але чи остаточно – питання відкрите, тим паче, що пару років тому в Андах виявили гірський приплив, звідки, судячи з усього, і «росте» Амазонка. А це додає їй ще енну кількість кілометрів, яких і так – понад 7000 …• Якщо ліс у принципі – «легені планети», то тропіки, що розкинулися уздовж Амазонки – суперстанція за кількістю виробленого кисню. Подумати лише, понад 20% всього повітря світу з’являється саме тут. Та й узагалі вся екосистема безцінна для нашої планети, тому бездумне вирубування – глобальна проблема людства, яку обов’язково потрібно вирішити в ХХІ ст. • Говорячи про рекорди, не можна не згадати факту, що в басейні Амазонки, на території Бразилії, знаходиться найбільший річковий острів у світі – Маражо. Його площа порівнянна з площею Швейцарії.

• Серед унікальних рослин і тварин, що мешкають там, особливо виділяються латаття Вікторія Регія. Подумати тільки, їх листя в діаметрі досягають трьох метрів і можуть витримати до 50-ти кілограмів ваги.

• Серед тварин, що мешкають у самій річці або на сусідній території, трапляються і піраньї, і гепарди, й анаконди, але найнебезпечнішими вважаються різнокольорові жаби. Їх є кілька видів, і кожна страшніша за іншу – отрути однієї особини вистачить на те, щоб убити кілька десятків людей одночасно. Тому місцеві жителі навіть і близько не підійдуть до берега не надівши товстелезних гумових чобіт.
• Індіанські племена, що живуть поруч з Амазонкою, повністю не вивчені і досі. Все через те, що їхній спосіб життя дуже відокремлений, а місця проживання дуже важкодоступні навіть при наявності сучасного транспорту. Проте ці люди дуже цікаві, взяти хоча б плем’я марубо. У нього є давній звичай – день і ніч, змінюючи один одного, з однаковим ритмом стукати по барабану. Завдяки цьому в усіх нащадків синхронізується пульс і всі жителі відчувають себе одним цілим. Медики, які проводили дослідження, підтвердили той факт, що ритм серцебиття практично однаковий, навіть якщо порівняти літніх людей і дітей. • У 2011 році річку було визнано одним із семи чудес природи.
• Дивно, але через Амазонку досі не споруджено жодного моста, оскільки вона не лише довга, а і дуже широка – на деяких ділянках у періоди розливу перетворюється на справжнє море, адже між берегами близько 80 км води! Лише в 2010 р. було збудовано переправу через Ріу-Негру – одну з її головних приток. Усього таких (приток), до речі, близько 15 тис …

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *