Одвічне протистояння чи чому “старший брат” не вгамується: російсько-українські війни протягом віків

Один із головних російських імперських міфів гласить, що Україна та Росія – споконвічно братні народи зі спільною історією, походженням, культурою, вірою та мовою.
Ми ж вирішили трохи розібратися, чи можливо взагалі, щоб сусідні країни вважалися братніми? Як показує світова історія, таке поняття навряд чи можна застосовувати, адже країни-сусідки, як правило, воюють найчастіше.
Щоб підкріпити наші слова фактами наведемо кілька прикладів, які легко перевірити погугливши відповідну інформацію в Інтернеті або підручниках з історії. Протистояння Франції та Англії, Німеччини та Польщі, Німеччини та Франції, Польщі та Росії, Китаю і Японії, Індії й Пакистану, війни між країнами Югославії – усі вони є очевидним доказом того, що можливість братерства між сусідами надто мізерна, а то й апріорі неможлива.
Не стали винятком і стосунки між Україною та Росією. За кількасотлітній період відносин держави воювали близько 30 разів, починаючи з княжої доби й закінчуючи анексією Криму в 2014 році та війною на Сході України, яка триває понині.
Отож, спробуємо скласти свою хронологію українсько-російських воєн. Конфлікти розпочалися ще задовго до того, як сформувалися сучасні уявлення про держави та їх території.
Доба Київської Русі. Міжусобиці
Перші сутички виникали ще у ХІІ ст. й відбувалися в основному за право володіння Києвом. Це були класичні війни за владу епохи раннього Середньовіччя.
1148 — 1154 — боротьба між ростовсько-суздальским князем Юрієм Долгоруким та волинським князем Ізяславом Мстиславичем за Київ.
1169 — Зруйнування Києва Володимиро-суздальським князем Андрієм Боголюбським.
19 грудня 1173 — Битва під Вишгородом між військами А. Боголюбського та Великого князя Київського та інших князів.
Велике князівство Литовське, Руське і Жемайтійське
Значна частина українських земель входила до складу Великого князівства Литовського, яке впродовж усього свого існування воювало з Московським царством. Історики налічують у цей період як мінімум 8 конфліктів. На стороні Литовської держави воювали українські загони з Київщини та Черкас. Згодом, до протистояння було залучене українське козацтво.
1487–1494 — Московсько—литовсько-руська війна. Війна Московського князівства та Кримського ханства проти Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського.
1493 — спільний похід хана Менґлі-Ґірєя та військ московського князя Івана ІІІ на Київщину.
1512–1522 — Війна Московського князівства та Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського.
1514 — Перемога русько-литовської армії князя Костянтина Острозького над московським військом під Оршею.
1561–1583 — Участь українських козаків у Лівонській війні.
Україна у складі Речі Посполитої
З самого моменту виникнення Речі Посполитої вона постійно вела прикордонні війни з Росією до яких також було залучене українське козацтво. Найзначніша перемога козацьких загонів сталася в битві при Клушино у 1610 р., де семитисячне військо гетьмана польного коронного Станіслава Жолкевського знищило 35-тисячну армію росіян.
1609—1618 — українське козацтво взяло участь у черговій польсько-російській війні.
1632—1634 — Військо Запорозьке бере участь у Смоленській війні.
Гетьманщина
Після українсько-польської війни під проводом Хмельницького завершилося формування Української козацької республіки. Практично одразу розпочалися конфлікти з Московським князівством, що переросли в численні війни, а українські землі стали полем бою між Росією та Польщею. Що в результаті призвело до посилення протистояння між Правобережжям і Лівобережжям та занепаду Гетьманщини.
Російсько-українська війна (1658-1659) — війна між Козацькою державою гетьмана Івана Виговського та Московським царством, яке послало в Україну війська князів Трубецького та Ромодановського.
1659 — Битва під Конотопом.
Російсько-українська війна (1660—1663) — війна Юрія Хмельницького в ході російсько-польської війни 1654–1667 років проти Московського царства.
23 жовтня 1660 — капітуляція московської армії воєводи Шереметьєва після битви під Чудновим. Відмова воєводи від імені царя від України.
Серпень 1662 — Бужинська битва.
Російсько-українська війна (1665—1676) — війна Петра Дорошенка в ході російсько-польської війни 1654–1667 років і російсько-турецької війни 1676–1681
1668 — похід військ П. Дорошенка на Лівобережну Україну. 8 червня 1668 – проголошення Дорошенка – гетьманом усієї України.
1676 — 30-тисячна московська армія та полки Самойловича обложили Чигирин. Закінчення військової кампанії проти гетьмана Петра Дорошенка.
1708—1712 — Північна війна в Україні
Російсько-українська війна (1708—1709) — війна Івана Мазепи в ході Північної війни
Оборона Батурина.
Полтавська битва.
1711 — похід Пилипа Орлика з татарами на Київщину. Бій під Лисянкою.
Україна у складі Російської імперії
Після перемоги у Північній війні Російська імперія взялася за вирішення “українського питання”. Було знищено гетьманську столицю Батурин, придушено Гайдамацьке повстання та ліквідовано Запорозьку Січ.
1768 — Придушення гайдамацького повстання (Коліївщини).
1775 — Ліквідація Запорозької Січі (1775)
1855 — Російсько-турецька війна. Київська козаччина.
УНР
У 1918 році четвертим універсалом Центральної Ради була проголошена незалежність УНР. На це Росія відповіла створенням у Харкові маріонеткового Народного секретаріату, що дозволило їй трактувати протистояння в Україні як громадянську війну. Своїм ставленикам більшовики надавали всю можливу допомогу. Одразу напрошується аналогія із сучасними подіями на Сході України.
1917 — 1922 — Українсько-більшовицька війна 1917—1921 та війна проти російської білогвардійської армії генерала Денікіна.
Україна у складі СРСР
Хоч у радянський період “дружба народів” вже була оформлена офіційно, кров продовжувала литися. Українська Повстанська Армія (УПА) всіма силами боролася проти радянської окупації та створювала величезні проблеми тодішній владі. За даними істориків у лавах УПА воювали до 100 тис. бійців, яких підтримували сотні тисяч місцевих жителів.
Радянсько-українська війна (1941–1953) — війна УПА проти радянської влади
Незалежна Україна
ХХІ століття також не сприяло миру в стосунки між країнами. На весні 2014 року Росія провела ніким не визнаний “референдум” та анексувала півострів Крим, а згодом через підпорядковані їй “республіки” розпочала війну на Сході України, в якій вже за міжнародними оцінками загинуло понад 10 тисяч людей.
Російсько-українська війна (2014-2018) — військова інтервенція Російської Федерації до України
Як бачимо, історія стосунків України та Росії – це історія постійної боротьби тривалістю у вісім століть. Навіть нині нам доводиться воювати, щоб зберегти власну незалежність. То чи можемо ми називатися “братніми народами”? Очевидно, що ні.
Насамкінець наведемо слова українського журналіста та письменника Валерія Примоста:
“Хтось каже, що українцям незалежність “подарували”, що вона їм “упала з неба”. Однак будь-яка хоч трохи обізнана з історією нашої країни людина відповість на це, що Україні ніколи нічого не подарували б, якби за цю незалежність не було сплачено сотнями тисяч і мільйонами українських життів – і в епоху козацьких повстань, і під час УНР, махновщини і Холодного Яру, і в роки боротьби УПА, і пізніше – коли йшли на смерть і в табори наші дисиденти. У цьому світі ніхто нічого нікому нічого не “дарує”, якщо за це не сплачено сповна. Просто Україна отримала свій “товар” з відстрочкою“.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *