Notre Dame живе: Цікаві факти про собор Паризької Богоматері

Але гарною новиною є те, що більшість найважливіших скарбів удалося врятувати. Значні дзвіниці і чудові рожеві вікна залишилися майже неушкодженими. Тож незалежно від вашого ставлення до релігії, пропонуємо 25 дивовижних фактів про собор Нотр-Дам, які вас захоплять.
25. Етимологія назви собору. Нотр-Дам перекладається як “Богородиця” і стосується Діви Марії. Кілька церков і каплиць у Франції звертаються до Діви Марії як до Богородиці. Собор Паризької Богоматері – найвідоміший із них.24. Взірець французької архітектури. Експерти з усього світу вважають Нотр-Дам одним із кращих зразків французької готичної архітектури. Університет школи архітектури Нотр-Дам (The University of Notre Dame School) в Індіані, США, назвали на честь знакового французького собору. Це був перший католицький університет в Америці, де можна було отримати ступінь у галузі архітектури ще в 1898 році.
23. Сторіччя роботи. Будівництво собору розпочалося в 1160 році за єпископа Моріса де Сюллі (Maurice de Sully). Більшу його частину було завершено через 100 років, у 1260 році. Французи продовжували модифікувати його до 1345 року, коли собор набув свого закінченого вигляду.22. Собор сильно постраждав під час Французької революції. У XVIII ст. французькі повстанці найбільше на світі ненавиділи релігійну владу. В результаті цього соціально-політичного явища Собор Паризької Богоматері зазнав жорстокого осквернення під час Французької революції. Багато релігійних образів були або пошкоджені, або повністю зруйновані.
21. Наполеон відновив його колишню славу. Наполеон був великим шанувальником Нотр-Даму. Таким великим, що в 1804 році коронувався в ньому як Імператор Франції.20. Внесок Віктора Гюго. У 1831 році Віктор Гюго опублікував свій роман “Горбань із Нотр-Дам”. Книга дуже добре зарекомендувала себе у Франції і сприяла великій реконструкції Нотр-Дам між 1844 і 1864 роками. Під час цієї реставрації французи додали до собору культовий шпиль. На жаль, шпиль звалився під час недавньої пожежі.
19. Значні розміри собору. Розміри Собору Паризької Богоматері справді вражають. Дві вежі сягають у висоту 69 метрів (387 ступенів). У південній вежі знаходиться величезний дзвін Еммануель.
18. Для його даху було зрубано 1 300 дерев. Для будівництва даху собору в період з 1160 і 1170 роками французам довелося зрубати 1300 величезних дерев. Експерти припускають, що нині у Франції немає такої кількості високих дерев. Простіше кажучи, новий дах собору, ймовірно, не буде виглядати так само, як оригінал.17. Під Нотр-Дам знаходиться Храм Зевса. Під Нотр-Дам знаходиться древнє галло-римське місто, відоме як Лютеція (52 до н.е.). Під час розкопок під хором собору робітники знайшли шматки скульптури, присвяченої Зевсу. У 1960-1970-х роках археологи виявили стародавні руїни, що підтвердило їх початкові припущення.
16. Архітектура дотримується правила золотого перетину. Є ще дещо, що пов’язує Нотр-Дам і класичну архітектуру давнини. Пропорції собору відповідають золотому перетину, яке представляє досконалі пропорції в архітектурі та мистецтві. Стародавні греки були першими, хто спроектував і збудував храм (Парфенон) відповідно до законів золотого перетину (1:1,61).15. Місце зберігання “Священного Тернового Вінця”. У Нотр-Дам, зберігаються багато скарбів неймовірної релігійної та історичної цінності. Одне з них – “Священний Терновий вінець”. Деякі історики припускають, що це справжня реліквія, яка була на голові Ісуса, перед тим як його розіп’яли.14. Місце для ще більш святих мощей. У Нотр-Дамі зберігаються й інші артефакти, пов’язані з “пристрастями Христа”. Тут є шматок хреста і цвях, який імовірно використовували при розп’ятті Ісуса.
13. Химери не такі старі. Готична архітектура славиться надмірним використанням химер і гротесків. Однак найвідоміші химери Нотр-Дам не такі старі, як можна припустити. Їх додали в ХІХ столітті під час реставрації 1844-1864 років.12. Рожеві вікна відіграють не просто декоративну функцію. Багато людей помилково вважають, що три рожевих вікна виключно для декорації. Але це далеко від істини. Насправді вони символізують “Святу Трійцю”. Вони сконструйовані таким чином, щоб дати людям відчуття Божественної присутності і світла, що ллється в собор зверху.
11. Десять дзвонів собору Паризької Богоматері. У кожній церкві, як правило, є дзвіниця (іноді дві). Однак собор Нотр-Дам – це не звичайна церква. Тому в ньому десять дзвонів. Найбільший і найважчий дзвін, Еммануель, важить… 13 тонн.
10. Дзвони мають імена (святих). Еммануель – не єдиний дзвін у Нотр-Дам. Решта дев’ять теж мають імена: Марі, Габріель і Женев’єва, Дені, Етьєн, Бонно-Жозеф, Моріс, Жан-Марі.9. Оригінальні дзвони стали гарматами. На жаль, під час Французької революції повстанці винесли оригінальні дзвони з собору. Кажуть, що їх переплавили у гармати. На згадку про первинні дзвони кожен із нинішніх дзвонів носить ім’я святого.8. Башти насправді не близнюки. Хоча їх називають вежами-близнюками, насправді це не близнюки. Якщо придивитися уважніше, то можна помітити, що північна вежа трохи вища.7. Нотр-Дам – це “компас”. Хочете вірте, хочете ні, але собор Нотр-Дам – це своєрідний компас. Перед церквою є крихітна пластина, яку мало хто помічає. На ній написаний компас, який місцеві жителі називають “нульовою точкою”. Простіше кажучи, від нульової точки розраховуються всі відстані до Парижа і з Парижа. 6. Тут було підписано Угоду про звільнення Парижа від гітлерівських загарбників. Звільнення Парижа від німецько-фашистських військ відбулося в Нотр-Дам у 1944 році під спів магніфіката. Франція знову стала вільною і демократичною країною.
5. 850-річчя Собору Паризької Богоматері. У 2013 році Собор Паризької Богоматері відзначив своє 850-річчя. Місцева влада поліпшила освітлення собору і встановила новий оглядовий майданчик, щоб підкреслити його готичний фасад. Вона також відремонтувала орган і замінила старі дзвони новими. Через шість років їм знову доведеться реконструювати і покращувати собор. На жаль, уже не з нагоди свята.4. Життя і смерть у Нотр-Дам. У 1900 році органістом собору став Луї В’єрн (Louis Vierne). Для цього йому довелося конкурувати віч-на-віч з 500 іншими відмінними органістами. 2 червня 1937 Луї В’єрн помер біля соборного органу, завершуючи свій 1750 концерт. У нього стався серцевий напад. Найбільший артист в історії собору помер щасливою людиною. Він багато разів говорив, що його заповітним бажанням було померти за клавішами великого органу Нотр-Дам.3. Місце, де знаходиться найбільший орган у Франції. Великий орган Нотр-Дам – це найбільший орган у всій Франції. У нього близько 8000 труб, і для гри потрібно п’ять клавіатур. Як ви розумієте, щоб бути кимось на кшталт Луї В’єрна, ви маєте мати неабиякий талант.2. 18 000 бджіл Нотр-Дам. На даху собору живуть більше 18 000 бджіл. Туди їх у 2013 році помістив один чернець на ім’я брат Адам. Він зробив це в рамках програми із захисту біорізноманіття та запобігання вимирання бджіл у Франції. Ніхто поки не знає, чи вижив вулик після пожежі.1. Найпопулярніше місце в Парижі. Навіть Ейфелева вежа не може конкурувати з Собором у Парижі. Нотр-Дам щорічно відвідували близько 13 мільйонів людей. А Ейфелева вежа всього 7 мільйонів.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *