Кесарів розтин: хто був першопрохідцем унікальної операції

Conceptual image of pregnant belly with painted clock

ІСТОРІЯ МЕДИЦИНИ. Вперше успішний кесарів розтин було зроблено хірургом з Уганди у XIX столітті.
У 1884 році кесарів розтин вже не вважався унікальної операцією. А її історія фактично сягає ще далекого періоду Юлія Цезаря. Тоді римське право вимагало проведення такої процедури в разі смерті жінки під час пологів.
Протягом століть час від того часу з’являлися повідомлення про операцію кесаревого розтину для порятунку життя як матері, так і дитини. Але навіть після появи антисептичних методів і анестезії кесарів розтин залишався дуже небезпечною операцією. Тому единбурзькі хірурги були здивовані, почувши лекцію Роберта Фелкіна, доктора-місіонера, який розповів про успішну операцію, свідком якої він став п’ять років тому в африканському королівстві Буньоро-Китаро (територія сучасної Уганди). Фелкін говорив, що в ході цієї операції було врятовано обидва життя. Під час самої процедури мати була під дією бананового вина, яке служило наркозом.
Хірург, який проводив операцію, також використовував це вино, щоб продезінфікувати місце розрізу на тілі жінки, свої руки й інструменти. Потім африканський хірург зробив вертикальний розріз, прорізав черевну порожнину і частину стінки матки, перш ніж розсунути матку так, щоб вийняти немовля. Операція також включала видалення плаценти і «стиснення» матки, щоб сприяти її кращому скороченню.
Процес зшивання і перев’язки розрізу також вразив Фелкіна: хірург використовував сім гострих залізних шипів, якими сколов краї рани і пов’язав їх за допомогою кори. Потім він наніс товстий шар трав’яної пасти, накрив його теплим банановим листом і закріпив пов’язкою. За словами Фелкіна, і мати, і дитина почувалися добре, коли він виїжджав із села 11 днів по тому.
Незважаючи на те, що до того моменту в Європі операції кесаревого розтину робилися в Європі успішно і досить часто, британських медиків сильно здивувала розповідь Роберта Фелкіна, оскільки традиційно народи Африки в колоніальної Британії вважалися дикунами.

Королівства Буньоро-Китаро годі шукати на карті. Буньоро-Китаро давно вже не є незалежною державою, але входить до складу Уганди. Але при цьому там тут є свій король, який понині має чималу владу в усьому, що стосується внутрішніх справ його народу. Нинішнього монарха звуть Рукірабасаіджа Агутамба Соломон Гафабуса Ігар I, скорочено Соломон Ігар I. Він народився в 1948 році в столиці королівства Хойме, зійшов на престол 11 червня 1994 р. є 27-м королем із династії бабітів. Одружений. Його королеву звуть Омуго Маргарет Адьері Карунга. Монарше подружжя належить до однієї з християнських протестантських релігій.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *