“Обшук” чи “Поверхнева перевірка”: як діяти, коли полісмен хоче “обшукати” автомобіль

“Поверхнева перевірка” може здійснюватись лише шляхом візуального огляду поліцейським салону чи багажника транспортного засобу
Поняття “обшук” часто плутають з “поверхневою перевіркою”. У цих дій багато спільного. Поліцейські говорять “поверхнева перевірка”, обшукуючи іноді транспортні засоби громадян.
На вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість провести “поверхневу перевірку” транспортного засобу.
Відповідно до Закону України про національну поліцію є лише три законні підстави для таких дій:
1) у транспортному засобі перебуває правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
2) в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю людини;
3) транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
У разі спроби поліцейського провести “поверхневу перевірку” вашого автомобіля вимагайте від нього вказати конкретну підставу для її проведення, передбачену законом. Якщо законна підстава відсутня, ви маєте повне право відмовити у проведенні такої перевірки.
Поліцейський зобов’язаний повідомити водію його права при здійсненні цих дій. “Поверхнева перевірка” може здійснюватись лише шляхом візуального огляду поліцейським салону чи багажника транспортного засобу.
Поліцейський має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Виходити з автомобіля для цього необов’язково (законних підстав вимагати цього у поліцейського немає), достатньо відчинити двері з середини або натиснути відповідну кнопку для відкриття багажника.
Водій повинен самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу. Поліцейський, може лише спостерігати ззовні автомобіля за діями водія та речами, ні до чого не торкаючись. Проникати в автомобіль поліцейський права не має.
Законом не передбачено наявність свідків при проведенні поверхневої перевірки. Однак, найкращим свідком у даній ситуації буде відеозапис зроблений на відеореестратор, відеокамеру або на телефон. При поверхневій перевірці не зайвим буде слідкувати за поліцейським і його рухами, щоб не дозволити щось незаконне підкинути.
Якщо поліцейський не назвав одну з трьох вищезгаданих причин проведення “поверхневої перевірки” ви маєте повне право відмовити у її проведенні. Якщо причина названа, а ви відмовились від “поверхневої перевірки” працівник поліції має право скласти постанову про адміністративне порушення. Це тягне за собою накладення штрафу від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів (136-255 грн.), або виправні роботи, чи адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *