Найбільший каньйон України знаходиться у Криму

Великий каньйон Криму є найбільшим каньйоном в Україні. Він знаходиться в Кримських горах у 5 км на південний схід від села Соколине Бахчисарайського району АР Крим.

krym_kanion_2

krym_kanion_7 Каньйон сформувався у верхньоюрських масивних вапняках під дією водної ерозії близько 1,5-2 млн років тому на місці тектонічної тріщини.

Він вважається північно-східним кордоном Ай-Петрівського масиву, масиву м. Бойка. Глибина каньйону перевищує 320 м, довжина 3,5 км, ширина в деяких місцях не перевищує 3 м. Абсолютна висота ложа каньйону становить близько 500-600 м.

Стрімкі скелі висотою 200-300 метрів утворюють таємничі ущелини, порослі тисами і папороттю. Сюди ніколи не проникає сонце, тут семирічної, волого. Круті схили вздовж усього Великого Каньйону густо заросли дубовим і буковим лісом.
У середні століття тут знаходилося велике місто, про що свідчать залишки кріпосних стін і руїни великого храму.

krym_kanion_5

krym_kanion1

У результаті дії водної ерозії утворилося русло каньйону, яке утворює западину з гладкими стінами по бортах, з нагромадженнями брил і валунів на дні, з порогами (виходами більш твердих гірських порід), водоспадами до 3-4 м заввишки і з ерозійними котлами (так званими ваннами) глибиною до 2,5 м, шириною в обидва борти і довжиною до 10 м (у каньйоні налічується більше 150 таких котлів).

Каньйон зрошують численні гірські потоки, струмки і джерела (найбільий із них – панія – має середньорічну витрату води – 350 л у секунду), які на виході з ущелини зливаються в річку Аузун-Узень.

Тільки в період другої половини літа і восени, коли випадає мало опадів, каньйон стає майже сухим і доступним для огляду.krym_kanion_

krym_kanion_6

У дощ перебувати в каньйоні небезпечно, тут посилюються каменепади, з цієї причини й у суху погоду небезпечно підходити до стін каньйону. Після проливних дощів руслом несеться руйнівний водяний потік, що змітає на своєму шляху важкі валуни.

У каньйоні особливий мікроклімат, що сформувався завдяки його геоморфологічним особливостям і розташуванню. Відмінною рисою мікроклімату є доволі високий рівень вологості і порівняно низький рівень температур, порівняно з навколишньою територією. Рослинність тут розвивається із запізненням на 3-4 тижні, в порівнянні з навколишніми лісами.krym_kanion_1

krym_kanion

krym_kanion_3 Раніше приблизно 150 млн років тому на цьому місці вирував справжній океан і вулкани, які вивергалися на дні океану, залишили наслідки у вигляді скелястих місць каньйону.

ТУРИСТАМ НА ЗАМІТКУ

Прохід по каньйону непростий, є ділянки довжиною 100-200 метрів, де треба йти по коліно введенні при температурі 10-11 ° С. Під час сильних злив вода в каньйоні може різко піднятися до 5-6 метрів, і тоді гірський потік змітає все на своєму шляху.

Звивисті стежки проходять по карнизах ущелини, кожен новий поворот відкриває нові дивовижні пейзажі. Найкрасивішою панорамної точкою Великого Каньйону є мис Сторожовий, що знаходиться на 300-метровому обриві.

Великий каньйон Криму приваблює величезну кількість туристів у літній період. Серпень вважається найкращим часом для здійснення спуску по ущелині.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *