Кредит МВФ: які зобов’язання взяла на себе Україну

18 грудня Виконавча рада МВФ затвердила нову 14-місячну програму stand-by (SBA) для Україны. Попередню програму розширеного фінансування було відмінено.
Сума виплат за програмою stand-by становить близько 3,9 млрд дол США. Це 139% від запланованої Україні квоти. Як сказано в повідомленні МВФ, затвердження SBA дозволяє негайно виділити Україні 1,4 млрд дол. Наступні транші ми зможемо отримати, якщо буде виконано умови, записані в новому Меморандумі з економічної та фінансової політики.
Перевіряти виконання умов МВФ планує раз на півроку. З такою періодичністю можуть надходити транші.
В МВФ повідомляють, що програма буде зосереджена на чотирьох головних напрямках:
• продовження бюджетної консолідації для зменшення державного боргу;
• подальше зниження інфляції;
• зміцнення фінансового сектора, сприяння поверненню активів та відновлення банківського кредитування;
• просування цілісного комплексу структурних реформ, особливо для вдосконалення податкового адміністрування, приватизації та управління.
Конкретні заходи щодо цих напрямків, перераховані в Меморандумі, і стануть для України “заліком” на право отримання наступних траншів за програмою МВФ.
За станом на ранок 21 грудня текст Меморандуму про економічну та фінансову політику ще не було опубліковано на сайті МВФ. А ось на сайті Міністерства фінансів у четвер, 20 грудня, він з’явився на короткий час, але потім зник. У прес-службі Мінфіну пояснили, що технічна помилка відбулася: український текст буде офіційно опубліковано після того, як Меморандум буде оприлюднений на сайті МВФ.
Але ми вирішили скористатися “неофіційною” публікацією, щоб подивитися, які зобов’язання бере на себе Україну за новим кредитом МВФ.
• Українська сторона повідомляє, що до кінця 2019 р. інфляція має бути менше 7%. Для досягнення цього значення НБУ буде утримувати облікову ставку високою і навіть підвищувати її, “якщо інфляційне навантаження буде загрожувати реалізації програми”, йдеться в Меморандумі.
• Загальний дефіцит держбюджету в 2019 году має становити не більше 2,25% ВВП, або 90 млрд грн. Доходи держбюджету мають скласти 1,26 трлн грн, а витрати1,116 трлн грн. Для досягнення таких показників вводяться такі податкові зміни, як збільшення акцизу на тютюнові вироби на 9% з 1 липня, збільшення орендної плати за добуття нафти та газового конденсату на 2% та залізорудного – на 0,8%, збільшення ренти за використання лісових ресурсів на 2%, збільшення екологічного податку з 0,41 грн до 10 грн за тонну СО2, зменшення безподаткової вартості посилок зі 150 до 100 євро, введення ввізного мита на автомобілі з іноземною реєстрацією в розмірі 1000 дол. та запровадження електронних акцизних марок.
• Зарплату держслужбовцям обіцяють не підвищувати в 2019 р., а зростання зарплати бюджетників обмежить 9,4%. Мінімальна заробітна плата при цьому зросте на 12% – до 4173 грн. Пенсійні виплати – на 8,5%.
• Щоб запланованих у бюджеті коштів вистачило на субсидії, планується скоротити соціальні норми для нарахування субсидій на житлові послуги – в середньому на 11%. В т. ч. обсяг субсидованного газу зменшується з 4,5 до 4 куб.м. на 1 кв.м опалюваної площі, відповідно зменшується і норма централізованого опалення з 1 травня 2019 року. “Якщо скорочення соціальних норм виявиться недостатнім для забезпечення того, щоб субсидії залишилися в межах бюджету, ми будемо додатково зменшувати ці норми або робити необхідні зміни у формулі для розрахунку субсидій”, – написали представники України в Меморандумі з МВФ.
• Протягом дії програми Україна зобов’язується не проводити податкових амністій, не вводити податкових пільг та не зменшувати податкових зобов’язань підприємств. Також до кінця дії програми не буде введено накопичувальний (другий) рівень пенсійної системи.
• До 1 травня 2019 р. Україна обіцяє реформувати Державну фіскальну службу, організувавши замість неї податкову службу та митну службу та підчинивши їх міністру фінансів. Чимало юридичних осіб, які входять до складу ДФС, будуть узаконені. Податкова міліція перетворюється на Службу фінансових розслідувань. Податкове та митне обслуговування відмовляться від практики обов’язкових перевірок і перейдуть до цільових аудитів. Нагадаємо, питання “підчинення” фіскальних органів було ключовим в історії звільненням з посади міністра фінансів Олександра Данилюка; тепер це визначено як один зі структурних маяків виконання Меморандуму.
• У березні 2019 року буде запущено пілотний проект монетизації субсидій. З січня 2020 року українська сторона планує реалізувати монетизацію субсидій на рівні кінцевого споживача.
• Ключовим, стратегічним питанням енергосектору є розділення (анбандлінг) “Нафтогазу” на дві компанії, що передбачає створення оператора газотранспортної системи – АТ “Магістральні газопроводи України” (МГУ). Протягом 2019 року анбандлінг має відбутися, а до кінця 2019 року “Нафтогаз” зобов’язується передавати МГУ непрофільні транзитні види діяльності. Починаючи з 2020 р., новоствореній компанії мають бути передані основні функції по транзиту. Так само Україна зобов’язується спростити та прискорити видачу дозволів на видобуток газу, щоб збільшити видобуток і підвищити енергетичну незалежність.
• У банківському секторі продовжуються процеси фінансового оздоровлення. Зокрема, як повідомляється в Меморандумі, до кінця березня 2019 р. всі банки повинні мати мінімум 7% капіталу першого рівня та 10% КДК (ЗКД). Банки, які не виконають ці умови, з кінця червня 2019 року будуть виведені з ринку. Очікується жорсткість вимог до операцій пов’язаних осіб. Також до грудня 2019 р. Україні необхідно відновити платоспроможність Фонду гарантування вкладів. Також очікується реформа Нацкомісії з цінними паперами (це один з структурних маяків).
• До кінця червня 2019 р. повинен остаточно запрацювати Вищий антикорупційний суд. До 1 травня 2019 р. мають бути призначені 35 суддів (це ще один структурний маяк). Так само Україна бере на себе зобов’язання істотно розширити повноваження НАБУ.
• В рамках проведення приватизації в першій половині 2019 р. повинні пройти тендери на продаж “Центренерго”, вугільної компанії “Краснолиманська”, підприємства “Індар” та “Президент-готель”. До кінця апреля планується також продати 500 малих державних підприємств та їх активів.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *