Тартаківський замок – замок, у якому живуть привиди

Цей досить зруйнований палац у стилі французького необароко і сьогодні навіває думки про привидів не менше, аніж середньовічні замки.
Саме про Тартаківський замок писав у 1840 році «батько мазохізму» Леопольд фон Захер-Мазох у своєму творінні «Мертві ненаситні»: «тут чудово збереглася дивовижної краси мармурова жінка з мертвими білими очима.

tartakivsky_zamok1Іноді вночі вона оживає і гуляє темними коридорами в супроводі привидів». Перша згадка Тартакова датована 1415 роком. У XVII столітті Казимир Потоцький зробив Тартаків своєю головною резиденцією, побудувавши тут замок із книгосховищем, дзеркальною залою, предметами мистецтва….
Від автостанції Сокаля і до призначеного пункту-близько пів години їзди. Пів години сумнівного задоволення, кілька гривень, і ви побачите наглядний приклад людської байдужості і, як результат – занепаду та забуття історичного минулого…tartakivsky_zamok2Перша згадка про Тартаків датується 1456 р. У 1685 р. він отримав права містечка – на прохання магната Щенського Казимира Потоцького, чиєю резиденцією і був тоді Тартаків. На основі наданого привілею було збудовано ратушу, а навколо ратуші закладено чотирикутний ринок, були зведені будинки у стилі бароко. Для захисту від нападників ринок був перетворений на замково-оборонну фортецю. Проводились щорічні ярмарки.
У 1748 р. король Август надав місту Магдебурське право. Містечко було фортецею, яка також захищала підступи до Кристинополя (сьогодні – Червоноград, Львівська обл.).
У 1941 р. гітлерівські війська піддали артилеpійському обстрілу поселення Тартакова. Пожежа, що виникла, знищила багато будинків, і, по суті, містечко припинило існування. Відродилося воно після війни вже як одне із сіл Сокальського району.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAЗа історичними даними, дерев’яний костел у Тартакові було збудовано в 1487 році. Коли він почав руйнуватися, Катерина Тшецінська, вдова Зигмунта, управителя міста Любачова, за свої кошти вирішила побудувати мурований костел. Святиню було збудовано у 1603 році в романському стилі, з двома вежами над хоровою частиною, а також третьою маленькою вежею над головною частиною костелу.
Будівництво храму і завершення внутрішніх робіт тривали досить довго. Було споруджено три вівтарі в стилі рококо. Закінчилися роботи у 1778 році. У такому стані костел існував до 1900 року, коли за фінансової підтримки Збігнєва Ланцкоронського храм було розбудовано. Пресвітерій значно подовжено на захід, а з правої і лівої його сторін добудовано каплиці. Костел отримав форму хреста довжиною 40 м, шириною 21 м і висотою 12 м.
За свідченням церковної хроніки, з 1764 р. у костелі знаходився образ Непорочно Зачатої Діви Марії, який із 9 до 24 березня 1765 року «заплакав» кривавими сльозами. Багато важко хворих, які приходили сюди молитися, видужували. tartakivsky_zamok4На підставі висновків авторитетної комісії 5 березня 1777 року оголосили церковний декрет про визнання образу чудотворним. Упродовж трьох століть храм св. Архангела Михаїла був місцем паломництва віруючих латинського та візантійського обрядів із Галичини, Волині та Холмщини. Цей образ називали Царицею Надбужанського краю. У «Книзі чудес і ласк» («Liber memorabilium») із другої половини XVIII – до кінця XIX ст. зафіксовано 407 чудотворних зцілень і надзвичайних благодатей.
tartakivsky_zamok5Після Другої світової війни, внаслідок вимушеного переселення поляків до повоєнної Польщі, польське населення покинуло рідний Тартаків, забравши з собою і реліквію. В 1965 році відреставрований у Кракові образ привезли до костелу в селі Лукавець на Любачівщині, де осіло багато тартаківців. Оскільки оригінал образу Тартаківської Матері Божої міцно прижився в Лукавці, де для нього звели новий храм, до Тартакова вирішили повернути достовірну копію, яку виконали польські митці. У 2004 році папа Іван Павло ІІ посвятив і коронував копію чудотворної ікони. А у травні 2005 року відбулася інтронізація посвяченого образу в тартаківському костелі.
Інтерєр станом на кін. 2010 р. – надто жахливо, щоб розглянути минулу красу…
Замок-палац Потоцьких (XVII ст.).
tartakivsky_zamok6Замок Потоцьких був справжньою окрасою Тартакова. В XVII ст. він був головною резиденцією магната Щенсного Казиміра Потоцького. Особливо прославився замок після 1768 року, коли Сокальським старостою став онук Щенсного Казиміра Потоцького – Франц Салезій Потоцький, один із найбагатших магнатів Польщі. У замок Тартакова він часто збирав вельмож із різних місцевостей і країн на відпочинок і бали. До замку часто навідувалася італійська опера. Тут була рідкісна книгозбірня, дзеркальна зала, працювало чимало визначних художників. При замку також працювала фабрика суконних виробів.
Після смерті Франца Салезія Потоцького всі володіння перейшли у спадок його синові Станіславу Щенсному Потоцькому, який 8 березня 1781 р. продав тартаківський маєток князю Адаму Понінському. Але князь швидко набрався боргів і Тартаків узяв під своє крило спочатку австрійський уряд, а потім Феліціан Росновський. Як посаг його доньки Рози Тартаків переходить у кінці ХІХ ст. в руки панів Лянцкоронських.
За наказом Збігнєва Лянцкоронського у 1896 р. на підвалинах оборонного замку Потоцьких XVII ст. було зведено палац у стилі французького необароко – двоповерховий, із цегли, з різалітом та балконом. Палац мав багату ліпнину і витончений силует. З півдня до нього був приєднаний Г-подібний господарський корпус.

Адреса – Львівська обл., Сокальський р-н, с. Тартаків

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *