Китайська стіна не єдина або інші “Великі стіни світу”

Великі стіни світу – вони захищають і розділяють, оберігають і ізолюють, їх дбайливо реставрують або безжально руйнують. Деякі стали втіленням сили і безпеки, інші – символами значних розбіжностей. Тож розповідаємо про те, де і навіщо люди будують стіни.
Велика Хорватська стіна: хранитель солі
1334-1359 роки, 6 км/5-10 м
Кам’яна стіна оточує два маленькі містечка – Стон і Малі-Стон, але захищала вона не стільки ці поселення, скільки соляні озера. Сіль на півострові Пелешац добували ще римляни, а в XIV ст. Дубровницька Республіка викупила ці землі в Італії і приступила до будівництва стіни, щоб захистити солеварні від домагань венеціанців.Широкий кам’яний пояс із 40 вежами і трьома великими фортецями мав більш ніж переконливий вигляд, і спроби ворогів захопити родовища солі припинилися.Велика Хорватська стіна захищала соляний промисел Стону аж до початку XIX ст., коли Дубровницьку Республіку завоював Наполеон. Споруда сильно постраждала від трьох землетрусів, деякі вежі були зруйновані, але майже 6 із 7 км стіни вдалося відновити. Після багаторічної реконструкції на ній навіть проводиться Стонський марафон, а сіль за стіною добувають досі.Велика стіна Кумбалгарх, Індія: неприступна висота
1443 р. – сер. XVI ст., 36 км/15 м
Це укріплення не випадково називають Великою Індійською стіною: воно вважається другим за безперервною протяжністю після Великої Китайської стіни. Величезну стіну з масивними воротами для захисту середньовічного форту Кумбалгарх будували за проектом правителя індійського князівства Мевар Махарай Кумбха більше століття, і багато років вона надійно захищала фортецю від військ Великих Моголів. Стіною могли проїхати в ряд вісім вершників, а 700 бастіонів побудовані так, що до них неможливо приставити сходи. Форт ні разу не було взято силою, але не встояв перед хитрістю: він упав лише тоді, коли зрадник отруїв воду в колодязях Кумбалгарха.Зараз форт Кумбалгарх відкритий для відвідування: всередині можна побачити сотні стародавніх храмів, а зі стін фортеці відкривається панорама гірських хребтів і пустелі Тар. Щороку тут проводиться триденний фестиваль з концертами, конкурсами та світловими шоу.Стіни Саксайуаман, Перу: таємниця древніх цивілізацій
XV ст., до 400 м/6 м
Вчених досі немають точної відповіді на питання, хто, коли і навіщо побудував в Андах цитадель Саксайуаман. Фортеця стоїть поруч з колишньою столицею Імперії інків – Куско, і, за найпоширенішою версією, її звели для захисту цього міста. Схилами пагорба один над одним піднімаються три зигзагоподібні стіни, складені з багатотонних кам’яних блоків з такою філігранною точністю, що в щілину між ними не проходить навіть аркуш паперу. Однак із флангів потужні стіни повністю відкриті, тому деякі історики сумніваються в тому, що Саксайуаман був оборонним укріпленням. Є думка, що зубчасті стіни – сліди більш ранньої і високорозвиненої цивілізації, а інки просто використовували їх як захист, щоб протистояти конкістадорам. Здобувши перемогу, іспанці перетворили фортецю в каменоломню і розібрали частину будівель, але стіни Саксайуаман пережили не лише Конкісту, а і безліч землетрусів.
Побачити загадкові стіни можна під час відвідування Куско, а 24 червня в Саксайуамані проводиться Інті Раймі – фестиваль Сонця.Стіни Великого Зімбабве: будинок як фортеця
1130 р., 244 м/10 м
Над безкрайньою африканською саваною височіють залишки кам’яних стін Великого Зімбабве – рідкісне видовище для Південної Африки, де житла будували з глини і соломи. У незвичайному місті місце проживання кожної сім’ї захищала власна стіна, а головний будинок оточували відразу кілька концентричних огорож. Зовнішня еліптична стіна, складена з важких гранітних блоків, досягає 100 м у діаметрі і 5 м у товщину.Всі споруди Великого Зімбабве збудовані без розчину, тут годі й шукати прямих ліній і кутів, а за формою вони нагадують дерев’яні огорожі африканських селищ. У середньовіччі місто процвітало: тут добували й обробляли золото, мідь і залізо, прокладали зрошувальні канали, видовбували в скелях колодязі. Але з середини XV ст. починається занепад Великого Зімбабве, про причини якого історики поки тільки здогадуються. Серед версій – розпад держави через боротьбу за владу і припинення торговельних зв’язків з узбережжям.Зараз кам’яні стіни – частина національної пам’ятки Великий Зімбабве. Тут є кемпінги й інформаційний центр, де можна замовити екскурсію ($6) або просто купити карту і самостійно побродити руїнами стародавнього міста.Адріанів вал, Великобританія: римський слід на британській землі
122-128 роки, 117 км/4-6 м
Античне оборонне укріплення простягнулося через всю Північну Англію, від Ірландського до Північного моря. Вал збудували за наказом імператора Адріана для захисту римських провінцій у Британії від набігів нескорених піктів і бригантів, що жили на території сучасної Шотландії і Північної Англії.Сім років над зведенням стін з каменю і торфу працювали солдати трьох римських легіонів, сотні землекопів і каменотесів. Як результат у найвужчому місці острова виріс вал триметрової ширини з вежами і сигнальними вежами. З північної сторони уздовж стіни вирили глибокий рів, з південної проклали військову дорогу. Будували на совість і на віки, і все ж пікти тричі проривалися крізь вал і руйнували його, а з відходом римлян його було остаточно покинуто.

Місцеві жителі розбирали стіну на камені, щоб будувати будинки, а найбільше Адріанів вал постраждав під час прокладання дороги у XVIII ст. До наших днів зберігся фундамент й окремі фрагменти захисної стіни, а також три фортеці.
Зараз у південній частині вала працюють два музеї, в яких зібрані античні артефакти – наприклад, дерев’яні таблички із записами про постачання і кількість римського війська.

Стіна Плачу, Ізраїль: символ віри
19 рік до н.е., 488 м/19 м
Більше 2000 років тому навколо гори, на якій стояв Єрусалимський храм, за наказом юдейського царя Ірода спорудили міцну кам’яну стіну. Вона служила опорою для земляного насипу, за допомогою якого розширювали територію, прилеглу до Другому храму – його звели в 516 р. до н.е. на місці зруйнованого Першого Єрусалимського храму, збудованого ще за Соломона. Західна частина давньої огорожі стоїть досі, і на івриті її так і називають – Західною стіною. А Стіною Плачу це місце назвали араби, бачачи, як іудеї приходять сюди і оплакують Другий храм, зруйнований римлянами в 70 році н.е. Стіна складена з вапнякових брил вагою від 2 до 8 т без розчину для скріплення, а міцність конструкції забезпечує точне і щільне складання блоків. Приблизно на третину спорудження приховано під землею: над поверхнею піднімаються лише 28 з 45 рядів кладки.Вже 300 років до Стіни Плачу з’їжджаються євреї з усього світу, щоб помолитися і загадати свої бажання. Щороку паломники залишають між її камінням близько мільйона записок з проханнями про найпотаємніше. Листи до стіни доставляє і «Пошта Ізраїлю», а інтернет-сервіси навіть пропонують передати прохання онлайн.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *