ТОП-10 замків України, які варто побачити. Фото

Дуже часто українці у цілях проведення вільного часу чи відпочинку їдуть за кордон. Дуже часто вони платять чималі кошти (не рілдко й переплачують), щоб набратися свіжих вражень. Проте й в Україні є немало місць, споруд і природних див, які нічим не поступаються чужоземним. Економічна ситуація в країні дещо змусила (хоч і не всіх) українців шукати відповідні варіанти проведення вільного часу туристів до вітчизняних об’єктів. Адже в Україні чимало чудових природних чудес : замків, фортець, церков…
Тож спробуємо у цій статті вам показати  ТОП-10 замків, які на нашу думку варто побачити.
Звісно, це не всі замки України. Але у цій статті відібрані саме ті, які не просто красиві чи видовищні а й які мають свою особливу історію.

1. Хотин і Кам’янець-Подільський: найбільш кіногенічні
Ці дві чудово збережені твердині, знайомі з дитинства за фільмами Сергія Тарасова про Робін-Гуда, Айвенго та інші чорні стріли, розташовані на відстані всього 24 км одна від одної. Сполучення між містами чудове: через Хотин йдуть усі автобуси і маршрутки в чернівецькому напрямку.

Кам’янецький замок більш масштабний, хотинський проте мав значно більше ролей в кіно, серед таких, які важко не запам’ятати – Ля-Рошель у третій серії саги про Боярського-д’Артаньяна.
Цікаво, що на півдорозі між обома замками розташоване колишнє містечко Жванець. Тут над меандрами Жванчика височать рештки замку Калиновських (XVII ст.). Начебто дрібничка, але виглядає вкрай мальовничо, пропустити буде образливо.
Zhvanecky_zamokА 6 км від Жванця по дорозі на Борщів, вже на території Тернопільської області, в селі Окопи, біля злиття Збруча і Дністра – ще одні замкові рештки.
Окопи св. Троїці були зведені наприкінці XVII ст. на місці давнього городища з єдиною метою: не пускати в захоплений яничарами Кам’янець турецькі каравани з провіантом і зброєю. Місія виконувалася сумлінно, а після повернення столиці Поділля у польські руки Окопи надовго відійшли у тінь – аж до моменту, коли в місцевому костелі не засіли, обороняючись від російських вояків, польські конфедерати.

2. Дубно: справжній тарасо-бульбівський
Подільські замки, звичайно, більш показні, але й волинські твердині мають свій шарм. Особливо добре це розумієш зранку, коли в тихих водах Ікви відображається замковий палац (XVIII ст.) та майже декоративна вежа Беатка.
Castle-Dubno-1024-З вежею пов’язаний переказ. На початку березня 1577 року в замку готувалися до одруження племінниці власника міста князя Острозького, Беати. Та до Дубна Злодійською долиною підійшли татари – і гостям вже було не до весілля, вони тікали в паніці.
Castle-Dubno-10Здивована шумом, дівчина запитала в служниці, що трапилося – і почула про напад татарів. Беата була хоч і гарненька, та не надто освічена, про татар і не чула. Тому почала випитувати, хто це. Служниці, які були не набагато розумніші, розказали, що чули: татари – це люди, як народжуються сліпими, як собачата, а на голові мають роги. Дияволи, одним словом. Песиголовці.
Втриматися від спокуси побачити людей із рогами Беата не змогла. Побачивши під стінами Дубна ворожий табір, наречена так розізлилася, що влучила з гармати в ханський намет. Налякані такими подіями татари зняли облогу Дубна.
Castle-Dubno-1024x768Саме ця фортеця фігурує в повісті Гоголя. Жителі міста фактом пишаються – тут щороку проводиться рок-фестиваль ” Тарас Бульба”. Інші волинські міста Дубному заздрять і створюють власні міфологічні симулякри. Скажімо, більшість жителів Полонного (тут від замку залишився лише вал та глибокі підвали) впевнені, що могила Тараса Бульби знаходиться на околиці саме їхнього міста.

3. Свірж: найбльш пацифістський
Не даремно в мушкетерській сазі Г. Юнгвальда-Хількевича Свіржу (Львівщина) дісталася роль Бетюнського монастиря: образ фортеці, що піднімається на пагорбі над велетенським плесом ставків, надзвичайно м’який.
Zamok-SvirzhЗ 1453 року і до початку XVII століття містечко Свірж належало роду Свірзьких, які й звели на березі ставу твердиню. З трьох боків вода захищає ренесансну споруду, а з четвертого за оборону відповідають міцні стіни і самотня оборонна башта (можливо, каплиця).
OLYMPUS DIGITAL CAMERAЯкраз напередодні Першої світової війни були завершені роботи з оновлення замку генералом Робертом Лямезан-Салянс (1869-1930). 2 вересня 1914 року садиба, підпалена російськими військами, згоріла разом із цінностями, родинними портретами і бібліотекою. Залишилися лише стіни. Після війни граф Роберт вперто займався реставрацією, залучивши в якості робітників трьох російських військовополонених. Вміли зруйнувати – вмійте й поновити.
Продовжив відбудову зять генерала, граф Тадеуш Комаровський (1895-1966). Реставрація тривала – ви вже здогадалися – до вересня 1939 року.Zamok-Svirzh1 Під час Другої світової війни замок було пограбовано і частково зруйновано. В радянські часи його використовували як школу трактористів, пізніше тут планувалося влаштувати будинок творчості Союзу архітекторів. Сучасна доля споруди незрозуміла: в цьому рівнянні забагато невідомих.

4. Червоногруд: найбільш романтичний
Як і вартує загадці, це місце потрібно наполегливо шукати: населенного пункту з такою назвою немає на карті України. Хіба от на картах Тернопільщини вдасться віднайти петлю річки Джурин між селами Нагіряни і Нирків з написом “піонерський табір”.
P1Місце є – а слова немає. Одні називають кратер із замком Нирковим – за назвою одного з сусідніх сіл. Інші – неіснуюче вже понад півстоліття польське село чомусь на давньоруський манер Червоногородом.
Найбільш відповідною українській граматиці буде назва Червоноград – в такому разі неминуча плутанина з однойменним шахтарським поселенням на Львівщині. Лишаються два варіанти: польський (Червоногруд, а багато століть тому – Чирвонигрод) та український (жителі навколишніх сіл здавна називали це місце просто Червоне).
Є ще латинська назва з літописів: castrum rubrum. Вона, як і всі інші, яскраво забарвлена: червоний замок. У всьому винні брунаті подільські пісковики, які надають і землі, і камінню тут червонастого кольору.
На початку ХVІІ сторіччя магнати Даниловичі замість старої дерев’яної фортеці зводять тут мурований замок, пізніше пошкоджений турецькими військами. У 1820-40 роках князі Понінські на мурах напіврозваленої твердині зводять неоготичний палац.
c2Над каньйоном піднімаються дві башти. Їхні верхні частини-“корони” везли на підводах аж зі Львова. Всередині однієї з веж влаштовано потаємний хід – він зберігся й до сьогодні. У палацовому парку чути бурхливу мову 16-метрового водоспаду на річечці Джурин.
Вже в міжвоєнні часи в одній із баштових “корон” не вистачало зубців: під час Першої світової російські вояки залізли на башту і спробували їх відламати. В результаті полетіли разом з ними донизу.
З 2003 року на замчищі з’явився барак, у якому оселився монах УАПЦ. Ходять легенди, що під замком знаходиться вхід до пекла, який охороняє безголовий лицар. А під землею розташована зала судилища, де відбуватиметься Страшний суд. Спелеологи б подивувалися такій назві відомої печери “Поросячка”, що й справді розташована неподалік від замку…

5. Білгород-Дністровський: наймасштабніший
Навіть якщо не знати, що Білгород – одне з найдавніших міст світу, вразитися в цьому райцентрі Одещини є чому: найбільша з українських фортець розташована саме тут, на високому скелястому березі Дністровського лиману на залишках античного міста Тіри.
Zamok-Bilgorod_DnistrovskyДва з половиною кілометри оборонних стін – це серйьозно. Шкода, не всі з 34 башт дожили до наших днів.
Будували фортпост протягом двохсот років і молдавани, і генуезці, і турки. Найстаріша частина (ХІІІ ст.), Цитадель – своєрідна фортеця у фортеці.
Zamok-Bilgorod_Dnistrovsky1Коли інші частини твердині підкорялися ворогу, тут ще можна було тримати оборону. Саме у цій частині замку мешкав комендант фортеці, містились військові штаби.
Ексурсоводи розповідають про скарби, залишені тут турками, про дивовижний водогін, про перебування тут О. Пушкіна, Лесі Українки, І. Нечуй-Левицького, К. Паустовського, А. Міцкевича та В. Катаєва. А одна з башт носить ім’я великого вигнанця античності – Овідія.
Zamok-Bilgorod_Dnistrovsky2У серпні 1484 року 300-тисячне військо турецького султана Баязета ІІ і 50-тисячні загони кримського хана Менглі-Гірея окружили замок з берега та лиману. Після 16-денної облоги фортеця пала. На 328 років тут було встановлене турецьке панування.
Хоча запорожці часто порушували спокій османів: під стінами Аккерману бували і Григорій Лобода, і Іван Сірко, і Семен Палій.

6. Середнє: найзагадковіші тамплієрські руїни
Насправді, тут немає нічого аж такого загадкового, а видовищного й ще менше. Але вплив, який завдяки масовій літературі робить на народ слово “тамплієр”, відчутний. Бо якраз посередині марафонської дистанції між Ужгородом і Мукачевим – Середнє, а посередині Середнього (майже посередині) – залишки донжону тамплієрського замку (ХІІІ ст.). serednie_zamokУ найсхіднішій твердині колись могутнього ордену зберігали не міфічне срібло, а банальні сіль і зерно.
Добирати середньовічних вражень у Середньому можна в стародавніх винних підвалах, та ще й з дегустацією. А в якості бонусів – замки в Ужгороді і Мукачевому. Збереглися вони значно краще за тамплієрську руїну, легенди про привидів в запасі мають, тож сумно точно не буде.

7. Судак: найбільш курортний
Найвідоміша з кримських фортець зведена генуезцями в 1371-1469 роках на конусоподібній горі Киз-Куле-Бурун.
Гора мільйони років тому була кораловим рифом, а зараз височить над морем ефектним боком. Судацька фортеця ідеальна саме навесні, коли тисячі втомлених сонцем курортників ще не товчуться між численними баштами і гарматами. Хоча площа в укріплень така, що вистачить на чималу кількість відпочивальників: 30 га.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAНа сусідній горі знімали серіал “Майстер і Маргарита”, тому більшість глядачів теж змогли оцінити таку красу. Ще в 1365 роках Солдайю-Судак захопили генуезці, саме звідси почалася їхня експансія на південний берег Криму. Звідси й неслов’янські імена у назвах башт: башти названі на честь генуезьких консулів.
sudak_fortecia1Легенди свідчать, що турки в 1475 роках були змушені вдатися до хитрощів, щоб захопити генуезьку твердиню, що вважалася неприступною: вони катапультами закидали на фортечний двір трупи, замасковані під тіла померлих від чуми.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAПаніка, що розпочалася у фортеці, зіграла османам на руку: генуезький консул відплив із міста, а міщани здалися на милість переможцям. Турки ж не пожаліли нікого, вирізавши все населення того ж дня.

8. Кременець: найбільш легендарний
Стільки переказів розказують про ці стіни, що режисери фільмів жахів мали б у чергу вишиковуватись під горою Боною. Ми ж послухаємо про міст із волосся, зведений для королеви Бони, про її ж криваві ванни та інші “причуди”, потім згадаємо, що ця хитра і розумна італійка ніколи на Поділлі не бувала – і зосередимося на залишках замку та чарівному містечку у підніжжя майже 400-метрової гори. Звідси Кременець весь як на долоні.
kremenecky_zamok1Легенди легендами, а замок багато чим зобов’язаний дружині Сигізмунда І, який 1536 році подарував їй Кременець і околиці. Вона укріпила високі замкові стіни, три вежі, казарми, господарські споруди та порохівні. Від’їжджаючи в Італію по смерті чоловіка, вона вивезла з Кременця 70 возів різного добра.
А замок продовжував нести свою варту. У вересні 1648 року полковник Филон Джалалій узяв фортецю в облогу. Півтора місяці тривали запеклі бої, нарешті, в жовтні, твердиню було здобуто і зруйновано. В перший і останній раз. З того часу фортеця вже не відбудовувалася. А на П’ятницькому кладовищі під горою біліють вапнякові хрести на козацьких могилах.
kremenecky_zamok3Колись на замчищі знаходилася місцева телевізійна вишка, а зараз лише розвалини фортечних стін щербато піднімаються над Кременцем. Ліворуч була криниця, вибита в скелі в 1530-х роках: без води не витримати довгих облог. Це звідси начебто у Великдень з’являється Бона з ключами у роті…
Мрієте про скарби? В Кременці ви такі не одні. В 2004 році місцевий школяр змайстрував прилад для пошуку захованих на горі скарбів. Прилад спрацював, та не скарби знайшов хлопець, а десяток німецьких снарядів часів Другої світової.

9. Кудринці: автентика як вона є
Ось вам замок для фанатів і екстремалів. Дорога в це село на межі Тернопільської і Хмельницької області – ворогу не побажаєш. Рейсовий транспорт ходить з великими часовими проміжками. Інфраструктури – нуль. Але краса така, що пробачаєш цим надзбручанським пагорбам і розбитий асфальт, і довгий підйом до замку.
kudrynecky_zamokСірі рештки башт тризубом віддзркалюються в збручанській воді, короною увінчують високу гору Стрілку. Фортецю збудували в 1615 році магнати Гербурти, та замок особливим героєм себе не показав: то козаки Максима Кривоноса разом з повсталими жителями села вигонять польський гарнізон влітку 1648 року, то турки здобудуть твердиню в 1672 та 1694 роках.
На початку XVIII століття кудринецька фортеця перетворилася на родове гніздо Гуменецьких. З часом резиденція перейшла до наступних власників, Козібродських, які перетворили її на своєрідний музей, прикрасивши покої портретами та старовинними меблями.
Побачити фрагменти колекції кудринецького замку можна зараз в Тернопільському краєзнавчому музеї. Підземний хід, неодмінний атрибут будь-якого романтичного релікту середньовіччя, починався в південній башті, але зараз засипаний. Біля південної стіни простежується невелика хвіртка для несподіваних нападів на ворога.
А вже скільки скарбошукачів бачив цей форпост – і не перелічити.

10. Замок Шенборн (Чинадієве) – найбільш казковий
Навіть залізнична станція тут схожа на мініатюрний замок, а у розкішному парку ховається справжнє казкове диво. Спочатку з-за крон дерев з’являється висока башта, прикрашена годинником та родинними гербами.
Zamok-Shenborn_01Леви в коронах – в такому лігві й справді міг жити цар, хоча алеї навколо заполонили не монархи, а хворі з патологією серцево-судинної, нервової систем чи обміну речовин. На цих захворюваннях спеціалізується санаторій, що з 1946 року розташувався в розкішному мисливському палаці графів Шенборнів.
zamok_sherborn Все починалося у 1840-му з дерев’яної хатинки, куди володарі домінії графи Шенборни навідувалися на полювання. В 1890 році для Шенборнів зводиться мурований замок, за яким можна вивчати календар: 365 вікон, 52 кімнати, 12 входів. Контури ж ставу нагадували абрис Австро-Угорської імперії.
Всередині можна помилуватися вітражами в каплиці, камінною залою, старими дерев’яними сходами, які охороняє геральдичний лев біля їх підніжжя. На стелі люстра: жіноча фігурка, зроблена з оленячих рогів.
Zamok-shenbornaНезвичної краси палац свого часу зацікавив одного з ідеологів нацизму Германа Герінга, який в 1939 році намагався купити маєток в уряду Августина Волошина. В середині ХХ століття в “Карпатах” відпочивав відомий американський художник Рокуел Кент, який захоплювався чарівністю карпатської природи та витонченою архітектурою палацу.

http://life.pravda.com.ua/travel/2009/05/19/19847/

You may also like...

2 коментарі

  1. Євген сказав:

    Це не топ-10 замків. Перед тим як намагатись скласти такий рейтинг треба було подивитись чим відрізняються замки від фортець та палаців. До того ж багато замків у фортецях просто не збереглись.

    • admin сказав:

      Дякую, Євгене, за коментар. Не буду заперечувати, що можливі певні погрішності. Звісно, що у кожного свій погляд на текі речі. Наразі я побачив так. Надалі буду вдосконалюватись. Обов’язково тепер поцікавлюсь, яка різниця між замками, фортецями та палацами. Хоча може Ви підкажете (чи спрямуєте у правильному руслі), оскільки ця тема мені цікава…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *