Традиція носіння стоса або для чого євреї надягають цю маленьку шапочку

Чуючи слово «єврей» ми чомусь відразу уявляємо собі людину з розумними очима, з хитрою посмішкою і в традиційній шапочці, з-під якої проглядають пейсики. Цей головний убір називається стос. Його неспроста носять представники семітського народу, який походить від стародавніх жителів Ізраїльського та Іудейського царств.
Головний рабин релігійної громади «Дарка Шалом» Давид Карпов розповідає: «Традиція носіння стоси сягає ще давніх часів. Головний убір спочатку брали за символ контакту з Богом. Служіння Богові (проголошення молитви, благословення, вивчення Тори) супроводжувалося покриттям голови».
«Тора (шмот 28) приписує Коенам, людям, які служать у Храмі, одягати головний убір. Деякі євреї перестали знімати стос, демонструючи тим самим, що кожен їх вчинок, навіть у повсякденному житті, спрямований на служіння. Сенс цього звичаю – показати усвідомлення євреями існування Всевишнього і Його Мудрості і те, що вони цінують це вище голови, найрозвиненішої і найважливішої частини тіла людини».Кіпа – це головний убір благочестивого єврея, який символізує скромність, смиренність і благоговіння перед Всевишнім. Це маленька кругла (в’язана або зшита з тканини) шапочка, що прикриває маківку (верх голови). Її ще називають ярмулкою. Християни-чоловіки виявляють повагу до Бога, коли знімають головний убір, а іудеї навпаки – надягаючи стос. При цьому ніде в Торі чи Талмуді немає припису для тих, хто вважає ці книги священними, обов’язково покривати голову. Цю традицію євреї створили самостійно.
Тому і дотримуються її ситуативно. Ортодоксальні євреї носять цю шапочку постійно, консервативні тільки під час прийняття їжі і відвідування синагоги, ну а реформісти зовсім не вважають її атрибутом віри.
Варто зазначити, що хоч єврейські жінки і не носять стосу, вони також виявляють свою повагу до релігії в носінні хустки або перуки після заміжжя. В ортодоксальному іудаїзмі вважається, що волосся заміжньої єврейки має бачити лише чоловік. Ярмулки відрізняються одна від одної за кольором, розміром, формою, матеріалу. За їх зовнішнім виглядом і способом носіння можна визначити, представникам якої течії або напряму в іудаїзмі вони належать. Наприклад, хасиди носять стос під капелюхом або хутряною шапкою, яку називають штраймл. Історія її походження і значення – тема окремого дослідження.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *