Рись: 10 цікавих фактів про найбільшу кішку Європи

Eurasian lynx (Lynx lynx) portrait.

Давні греки вірили, що рись здатна бачити предмети наскрізь.
11 червня у Європі відзначається День рисі.
Євразійська рись є найбільшим котячим хижаком у Європі і, відповідно, в Україні. Вона як і раніше відіграє важливу роль в екосистемах віддалених лісів Карпатських гір і Полісся.
Аж до XIX ст. рись зустрічалася на більшій частині нашого континенту, включаючи рівнини. Але скорочення лісових площ, перетворення лісів і безперервне і не завжди законне полювання на рись призвели до критичного зменшення чисельності в одних країнах і повного зникнення виду в інших. Наприклад, в Угорщині між 1915 і 1983 роками не було зареєстровано жодної особини рисі, тому її внесли в список зниклих тварин. В Україні рись занесена в Червону Книгу зі статусом «рідкісний вид».
Рись – швидкий і ефективний хижак, який запобігає надмірному поширенню травоїдних (косуль, сарн, муфлонів). Її кінцівки однаково підходять як для спринтерського бігу, так і для стрибків. Широкі лапи рисі дозволяють їй легко переміщатися по снігу, а характерні “пензлики” на вухах підсилюють слух.


“Нидні в Україні налічується близько 400 особин цієї тварини. Зустрічаються на Поліссі та в Карпатах.
Кажуть, що рись небезпечна для людини і може завдати йому шкоди. Насправді рись уникає людини, а небезпечним може бути тільки поранений мисливцем звір. Офіційно полювання на рідкісну рись в Україні суворо заборонено і карається чинним законодавством, але випадки браконьєрства на рись повторюються, і навіть, на жаль, серед співробітників нацпарков, які повинні її охороняти”.
Цікаві факти про рисі:
• Свою латинську назву рись – Lynx lynx (від грецького λύγξ – «світло», «світитися») отримала через гострий зір. Стародавні греки вірили, що рись здатна бачити предмети наскрізь. Польський астроном Ян Гевелій у 1690 р. навіть назвав сузір’я у честь рисі. Він так пояснив вибір назви: “У цій частині неба є тільки дрібні зірки, і потрібно мати рисячі очі, щоб їх розрізнити і розпізнати”.• Рись – найпівнічніша кішка: у Скандинавії вона зустрічається навіть за Полярним колом. Рисі прекрасно пристосовані до лютого морозу і снігів: її лапи не провалюються в сніг за рахунок довгого і щільного хутра.
• Рись у Карпатах звісно проживає в глухих і віддалених лісах (пралісах). Відпочиває на скелях і каменях поза досяжністю людини. У зимовий час вони можуть спускатися для полювання нижче, де менше снігу.


• Існує безліч варіантів забарвлення рисі, залежно від географічного району проживання: від рудувато-бурого до палево-димчастого, з більш-менш вираженою плямистістю на спині, боках і лапах.
• Рисі здатні стрибати на 4 м у довжину, а ось із дерев на здобич ніколи не стрибають: надають перевагу полюванню із засідки.
• Завдяки “пензликам” на вухах рись має неймовірний слух, вона може почути кроки людини за кілька кілометрів, тому зловити рись дуже непросто.


• Рись ніколи не нападає на людей або інших великих хижаків – ведмедів чи вовків. Залишки своєї їжі рись ховає під скелями, листям або гілками. Полює на зайців, птахів, сарн, кабанів, а іноді навіть на бродячих собак і кішок, але ніколи – на худобу, на відміну від інших хижаків.
• Рисі живуть поодинці. Однак індивідуальна ділянка самця включає ділянки двох, а то й трьох самок. Пару найчастіше можна зустріти в період спарювання. Але і протягом року вони охоче спілкуються на своєрідних “зустрічах”, під час яких рисі обнюхують один одного і б’ються лобами.
• У неволі рись може жити до 25 років, а в дикій природі – до 17.
• Зображення рисі широко використовується в геральдиці – на гербах міст і країн. В Україні в 2001 р. Нацбанк України випустив пам’ятну монету номіналом 2 гривні із зображенням рисі. На реверсі монети зображено рись із дитинчам, які сидять на гілці, та кругові написи: угорі – “рись звичайна”, внизу – “LYNX LYNX”. Художник – Володимир Дем’яненко.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *