Луцький замок (Замок Любарта)

Луцький замок (Замок Любарта) – символ міста Луцька, могутня фортеця Волині. У наші дні замок має три назви: Луцький (найпоширеніша), Верхній (оскільки є ще й Нижній замок, напівзруйнований) і замок Любарта.
l

lucky_zamok2

Верхній замок існував на вершині пагорба ще за часів Рюриковичів у XI столітті (в літописі вперше згадується в 1075, коли будучи вже укріпленим пунктом, що витримав 6-місячну облогу Болеслава Хороброго), на пагорбі було побудовано дерев’яне укріплення – перший замок, який проіснував два століття і який потім замінили на більш міцний кам’яний. У нинішньому вигляді, типового європейського середньовічного феодального замку, споруджений у 1340-1385 рр. волинським князем Любартом, який одружився з місцевою княжною і прийняв православну віру (прийнявши при хрещенні ім’я Дмитро).Замок був обраний як княжа резиденції при сятолиці Галицько-Волинської держави. luckiy_zamok_2

Укріплення на 1430-1542 рр. за часів правління князя Свидригайла. Включає В’їзну, Стирову і Владичу вежі, оточені стінами. Усередині знаходяться шляхетський і єпископський житлові будинки. Збереглися фундаменти і підземелля собору Іоанна Богослова XII століття, в якому був похований князь Любарт і багато інших волинських правителів. lucky_zamok3 Могутні стіни не піддалися навіть навалі монголо-татар. А подія 1429 р. зробила його насправді величним: тут відбувся з’їзд монархів Європи. Тепер у стінах твердині відбуваються урочисті святкування дня міста, лицарські турніри, виїзні весільні церемонії. У серці замку лежать руїни стародавньої в місті споруди домонгольського періоду – церкви Івана Богослова. У ній поховані луцькі князі та єпископи. За словами істориків, ще до появи замку, у 12 столітті, храм збудував сам князь Ярослав. На початку XIX століття в північній частині замку було побудовано єпископський палац у стилі класицизму.
luckiy_zamok_1

luckiy_zamok_6Найбільшою гордістю замку є один із найдавніших дзвонів, і взагалі в цей період дзвонів в Україні не виливали. Кінець 40-х років 17 століття – це початок національно-визвольного руху під проводом Богдана Хмельницького, і весь метал йшов на озброєння, і лише єдина майстерня на Волині виготовляла дзвони. До нашого часу збереглося лише чотири. Один з них зберігається музеї міста Луцька. Цей дзвін, до речі, цілий і можна послухати, як він звучить.
luckiy_zamok_4

luckiy_zamok_5 На території Луцького замку відкрито підземна галерея та музеї: живопису, дзвонів (єдиний в Україні), будівельної кераміки, друкарства (експозиції старовинних книг), зброї. Замок постійно реставрується, ведуться археологічні дослідження.
Адреса: м. Луцьк, вул. Кафедральна, 1-а. 

You may also like...

3 коментарі

 1. марія сказав:

  дякую дуже цікава інформація!

 2. Дуже гарне місце, але в Луцьку мене здивувало декілька моментів:

  1. На території замку є музей дзвонів, але ще на вході я помітив табличку з написом “Дзвонити в дзвони заборонено!”. Ну це все таки територія замку і відвідувачам було-би цікаво хоча би трохи подзвонити. Ці звуку надавали особливої атмосфери.

  2. В Луцьку я знайшов сонячний годинник, але він постійно знаходиться в тіні)) Цікаво, чи думали коли його туди встановлювали)

 3. Юрій сказав:

  Цікава стаття. Також ще тут цікаво описано https://yilin.com.ua/legendi-luckogo-zamku/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *