Нідерланди сьогодні: країна мостів, музеїв, млинів та… легальної марихуани

Амстердам (нід. Amsterdam) — столиця Нідерландів, розташований у провінції Північна Голландія в гирлі річки Амстел. Амстердам сполучений з Північним морем каналом.
Вважають, що місто було засноване в ХІІІ столітті.
27 жовтня 1275 року датується перша згадка про Амстердам. У ній ідеться про дарування графом Флорісом V Голландським торгових привілеїв для рибальського селища, розташованого на дамбі у гирлі річки Амстел. 1287 року, під час найбільшої повені, піщаний бар’єр у районі Тесела було зруйновано, і Флевонське озеро, на березі якого розташовувався Амстердам, остаточно стало затокою, який отримав назву Зейдерзе. Це стихійне лихо створило умови для перетворення невеликого селища Амстердам у центр морської торгівлі. Амстердам став місцем зустрічей і торгівлі для мореплавців. Статус міста село отримало на межі XIII—XIV ст., а його назва набула сучасного звучання.
Так каже історія, а який же Амстердам нині?
Більшість мандрівників вважають, що найкращий час для відвідин Амстердаму – квітень-травень. Саме у цей час цвітуть тюльпани, якими славиться країна. А ще закінчуються весняні дощі й не дуже спекотно.
Нідерланди – одна з найгустіше населених країн світу. Її площа всього 41 526 кв.км, але тут порживає понад 17 млн жителів. Населення зростає в оновному за рахунок іммігрантів. З законами країни після п’ятирічного перебування тут можна претендувати на громадянство.
В Амстердамі 1500 мостів, понад 150 каналів і майже 90 островів.Збудований на палях, забитих у землю під водою. У будинках – великі вікна. Всі меблі й габаритні речі заносять і виносять через них краном. Є житло на воді. До пришвартованих на каналах човнів і катерів підведені газ, електрика, водогін. Коштують, як однокімнатна квартира площею 35–40 “квадратів” – майже 150 тисяч євро.
Через амстердамські канали перекинуті понад 1,5 тис. різного розміру і довжини мостів. За їх кількістю Амстердам поступається лише Гамбургу і Берліну. Усі мости пронумеровані. Перший належить Мюнтслейс на площі Мюнтплейн. Звідси мости пронумеровані по каналу Сингел, а далі по колу йдуть до передмістя. Тисячний міст відкрили у 1973 р.

Найбільший у Європі парк квітів Кейкенхоф розташований у містечку Ліссе між Амстердамом і Гаагою. Відкритий для відвідувачів два місяці на рік – з 20–21 березня до 18–20 травня. 1436-го графиня Якоба Баварська облаштувала тут сад. У 1850 року побудували систему озер і каналів. 1949-го кілька фірм із розведення квітів вирішили демонструвати тут свою продукцію. Зараз на 32 га ростуть понад шість мільйонів тюльпанів та інших квітів.

Тюльпани завезли до Нідерландів у XVI столітті з Османської імперії. Одна цибулина рідкісного виду могла коштувати, як будинок. Це спричинило “тюльпанову лихоманку”. Люди продавали майно, аби купити цибулини, які щодня зростали в ціні. Врешті пропозиція перевищила попит і цибулини знецінились.
Крім тюльпанів, у парку вирощують амариліси, гортензії, гербери, антурії, бромелії, фрезії, цибулинні й горщикові культури, а також квітучі чагарники й дерева. Відвідувачі можуть придбати будь-які квіти, що їм сподобаються. Влаштовують джазові концерти, фестивалі, ярмарки, катання на роликах, виставки й квіткові паради. Квиток коштує 17 євро, дитячий – удвічі дешевше.
Музейна карта Museumkaart дає можливість відвідати майже 400 музеїв по всій країні протягом року. Коштує 55 євро. Карту можна позичити – прізвище не звіряють.
У музеї постімпресіоніста Вінсента Ван Ґоґа зібрана найбільша у світі колекція його робіт. Найвідоміші картини – “Соняшники”, “Іриси”, “Їдці картоплі”. Є графіка й ілюстровані листи братові Тео, роботи японського періоду творчості. Вхід – 17 євро.
Рейксмузеум – головний державний музей Нідерландів – має 200 залів. Основна експозиція присвячена художникам XV–XVII ст. – Рембрандту, Янові Вермеєру, Пітеру де Хоху. Серед 19 робіт Рембрандта є “Нічний дозор” і “Єврейська наречена”.У будинку-музеї Анни Франк показують біографічний фільм про неї та матеріали про фашизм, антисемітизм і Холокост. Єврейська дівчина загинула в таборі Бельзен незадовго до кінця Другої світової війни. Вела щоденник з описом життя в сховку на даху під час окупації Амстердама.
Безкоштовних громадських туалетів у місті немає. Платні – від 1 євро. У ресторани й кафе не пускають. Туалет у фастфудах коштує 0,5’євро.У центрі переважають громадський транспорт і велосипеди. В’їзд для приватних авто – платний. Оренда велосипеда обійдеться від 15 євро на день – залежно від марки, стану й пункту прокату. Якщо його вкрадуть – доведеться відшкодувати його повну вартість. Найбільша велосипедна парковка розрахована на 10 тис. місць.
Купувати і вживати марихуану можна лише в кофешопах – спеціалізованих магазинах із продажу легких наркотиків. Дозволено купувати 5 грамів на день. Є чотири види товару: Joint – готова до вживання цигарка; Space cake – кекси з марихуаною; Weed – трава на вагу й Hashish – пресований порошок зі смоли рослини. Цигарка коштує від 5 до 7 євро. Річний обіг легальної торгівлі марихуаною в Амстердамі сягає 100 млн євро.
Неподалік від центральної площі Амстердама Лейдсеплейн є двір із деревом. На гілці, на висоті людського зросту, невідомий художник близько 30 років тому встановив мініатюрний пам’ятник. Містяни самі дали йому назву – ”Пам’ятник мудрій думці: ”Не пиляй гіляку, на якій сидиш”. Місцезнаходження бронзового міні-пам’ятника позначено на всіх туристичних мапах й інтернет-додатках
За Старою церквою починається квартал Червоних ліхтарів. Там працюють повії. Офіційно район називається – Де Валлен. У великих вікнах жінки демонструють тіло й закликають охочих порозважитися. Вітрини підсвічені червоними ліхтарями – так тіло виглядає спокусливіше. Повії в Нідерландах мають профспілку, соціальні гарантії, проходять медичний огляд, сплачують податки й за оренду приміщення. У кварталі – 290 кабінок-вікон. Щодня працюють 900 повій. Півгодинний сеанс коштує 50 євро. Фотографувати не можна – за цим активно стежить поліція.Квиток у триповерховий Музей сексу коштує 5 євро. Пускають після 16 років. Є зали, присвячені Мерилін Монро, Мата Харі, маркізу де Саду, маркізі де Помпадур. Є колекція порнофотографій кінця XIX – початку XX століття, фалосів зі слонової кістки й дерева.
Амстердам став першим у світі містом, де дозволили одностатеві шлюби. Багато гей-барів. На вулиці Червоних ліхтарів працюють чоловіки-повії і трансвестити.
У країні збереглися майже 1000 млинів. Найвищий – 26-метровий De Goyeer – розташований у столиці. Побудований 1725 року.Автор: Ольга ШВЕД

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *