Грузія: турецька фортеця Ахалціхе

Місто Ахалціхе, що у Грузії, славиться насамперед своєю середньовічною Ахалціхською фортецею (груз. ახალციხის ციხე), яку ще іноді називають фортецею Рабат.
Турецьку фортецю збудували правителі Месхетії з роду Джакели, які прийняли іслам, на рубежі XVI-XVII ст. Місто Ахалціхе (Ломсія) було захоплене османськими військами в 1578 р. і через півстоліття стало центром Ахалціхского пашалика. Військовий історик В.Потто, у своїй книзі «Кавказька війна», присвяченій російсько-турецькій війні 1828-1829 рр. так описує Ахалціхську фортецю:

Ахалціхська фортеця складалася з двох відділень: крута гола скеля, обнесена кам’яною стіною, становила цитадель, а трохи нижче примикала до неї так звана Верхня фортеця, збудована на високій береговій кручі й обнесена подвійним рядом стін, фланкованих вежами. Сорок гармат обороняли ці стіни, проти яких безсилою була польова артилерія. У фортеці були всі казенні будівлі, будинок паші і головна Ахалціхська мечеть, при якій була одна з найбагатших бібліотек мусульманського Сходу. Потрібно сказати також, що у фортеці мали право жити лише мусульмани і тому тут не боялися зради “чужого” мусульманам населення.
В ході російсько-турецької війни у серпні 1828 року біля стін Ахалціхе відбулася велика битва. Турецькі війська були розбиті і змушені були відступити.
Декілька років тому провели масштабну реставрацію фортеці. 

Сама фортеця займає територію в 7 га і розділена на дві частини: Верхню (історичну) та Нижню (сучасну).
На території фортеці розташована найбільша і найстаріша мечеть Грузії – Ахмедіє. Вона пережила кілька бомбардувань, які залишили на її мінареті глибокі подряпини. Після захоплення Ахалціхе російською армією, мечеть перетворили в православний храм. А всередині мечеті зовсім порожньо і це створює якісь двоякі і дещо дивні відчуття.
Можна піднятися сходами на фортечні мури. Звідтіля можна зробити гарні панорамні фото міста.
до слова, багато людей критикують відреставровану фортецю, мовляв, усе це – новобуди, у яких не має ні історії, ні душі.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *