А чи Ви знали: Топ-10 фактів про Еверест

Кожного року ми чуємо незліченну кількість історій про тріумфальні, а інколи і трагічні, спроби підкорення вершин. Однак безліч цікавих фактів про них залишаються невідомими для багатьох.

Ось зокрема кілька цікавих фактів про гору Еверест.
10. Гірські павуки

Навіть високо в небі, де розрідженим повітрям дуже складно дихати, ми не можемо сховатися від павуків. Euophrys omnisuperstes (“ті, що стоять над усіма”), більш відомі як гімалайські стрибаючі павуки, ховаються в тріщинах і затишних куточках схилів Евересту, завдяки чому їх вважають одними з істот, що живуть на найбільших висотах на Землі. Альпіністи помічали їх на максимальній висоті в 6700 метрів.Маленькі павуки харчуються будь-якими заблудлими комахами, яких задувають вітри на вершину гори. Це фактично єдині тварини, які постійно проживають на такій великій висоті, крім декількох видів птахів. Дещо раніше кілька видів неназваних коників було зібрано під час відомої невдалої британської експедиції на Еверест 1924 року, і тепер вони перебувають у британському музеї природознавства (British Natural History Museum).
9. Двоє чоловіків, які підкорили гору понад 2о разів
Двоє представників народу шерпи, Апа Шерпа (Apa Sherpa) і Пхурба Таші (Phurba Tashi), досі утримують рекорд за найбільшу кількість сходжень на Еверест. Пара разом змогла дістатися до вершини гори 21 раз. Пхурба діставався вершини світу тричі за рік (2007), а Апа успішно підкорював гору майже щороку з 1990 по 2011 рік.Апа каже, що протягом цих років він помічав очевидних змін Евересту, викликаних глобальним потеплінням. Він розповів про своє занепокоєння з приводу талого снігу і льодовиків, які оголюють гірську породу, через що добиратися до вершини все складніше. Він також стурбований майбутнім народу Шерпи, після того, як він втратив власний будинок під час повені, викликаної таненням льодовиків. Апа присвятив кілька сходжень на Еверест приверненню уваги до змін клімату.
8. Поєдинок на найвищій висоті
Сходження на Еверест не завжди є увінчується тріумфом. У 2013 році альпіністи Уелі Стек (Ueli Steck), Симон Моро (Simone Moro) і Джонатан Гріффіт виявилися в центрі скандалу з шерпами після того, як нібито проігнорували наказ зупинити своє сходження.
Шерпи звинуватили альпіністів у тому, що вони завадили їм і викликали лавину, від якої постраждали інші шерпи, що прокладали мотузки нижче по схилу. Альпіністи відкинули звинувачення, і сварка перейшла до рукоприкладства. Шерпи били чоловіків ногами, руками і камінням, і Моро заявив, що один із представників народності навіть пригрозив йому смертю.Бійка могла закінчитися набагато гірше, але американська альпіністка Мелісса Арно (Melissa Arnot) порадила тріо втекти на їхню базу, поки інші шерпи не зібрали натовпу і не закидали їх камінням. Після інциденту за сприяння офіцера армії Непалу обидві сторони підписали мирну угоду, якою і припинили сварку.
7. Історія тривалістю в 450 млн років
Незважаючи на те, що Гімалаї утворилися 60 млн років тому, історія Евересту насправді є набагато довшою. Вапняк і піщаник на вершині гори колись були частиною шару осадових порід нижче рівня моря 450 млн років тому.
З плином часу, гірські породи морського дна утворили скупчення, яке підштовхувалося вгору зі швидкістю 11 см за рік, утворивши в результаті сучасну гору. Верхні частини Евересту тепер містять морські скам’янілості істот і черепашник, який колись був на дні прадавнього океану.Дослідник Ноель Оделл (Noel Odell) уперше виявив скам’янілості в гірських породах Евересту в 1924 р., довівши, що гора колись була нижче рівня моря. Перші скам’янілі організми Евересту знайшли швейцарські альпіністи в 1956 році і американська команда альпіністів у 1963 році.
6. Суперечка про висоту
А яка насправді висота гори Еверест? Це залежить від того, по який бік кордону ви перебуваєте. Китай заявив, що висота вершини Евересту становить 8844 м, тоді як у Непалі стверджують, що висота становить 8848 м.
Відмінність обумовлено тим, що, на думку Китаю, гору слід вимірювати лише за висотою гірських порід, виключаючи метри снігу на самій вершині. Чи є це правильним виміром чи ні, міжнародне співтовариство часто включає сніг при оцінці висоти гір по всьому світу.
Дві країни дійшли згоди в 2010 році, встановивши офіційну висоту в 8848 м.5. Гора росте
Проте зважаючи на недавні виміри, то як представники Китаю, так і непальці можуть помилятися в їх оцінці висоти гори.
Команда дослідників у 1994 р. виявила, що Еверест продовжує рости приблизно на 4 мм щороку. Індійський субконтинент був спочатку незалежною масою суші, що зіткнулася з Азією, в результаті чого утворилися Гімалаї. Плити літосфери продовжують рухатися, завдяки чому гори продовжують рости.Дослідники американської експедиції Міленіум (American Millennium Expedition) у 1999 р. розмістили пристрій глобальної системи визначення місця розташування неподалік від вершини для вимірювання росту. Їхні точні, завдяки сучасній техніці, вимірювання вказують, що офіційна висота Евересту незабаром сягне 8850 м. Тим часом, інша тектонічна активність насправді призводить до зменшення висоти гори, але зміни вкупі на даний момент дають зростання гори.
4. Безліч назв
Незважаючи на те, що більшість із нас знає гору під назвою “Еверест”, жителі Тибету продовжують називати гору стародавньою назвою “Джомолунгма” (Chomolungma) (або “Чомолунгма”). Тибетське назва означає “Богиня-Мати всіх гір”. Але це не єдина альтернативна назва гори. Жителям Непалу гора відома під назвою “Сагарматха” (Sagarmatha), що означає “Лоб у небі”, і відповідно гора є частиною непальського “Національного Парку Сагарматха” (Sagarmatha National Park).Назву Еверест Гора отримала лише тому, що британський геодезист Ендрю Во (Andrew Waugh) не зміг знайти єдиної загальноприйнятої місцевої назви. Вивчивши карти навколишньої місцевості і так і не знайшовши відповідного рішення, він назвав гору на честь географа, який працював в Індії, Джорджа Евереста (George Everest), керівника британської команди, яка першою досліджувала Гімалаї. Полковник Еверест відмовився від честі, але представники Великої Британії офіційно змінили назву гори на Еверест в 1865 році. Раніше вони називали гору 15-м Піком.
3. Затор із людей
Незважаючи на те, що підйом на гору Еверест обходиться в кілька тисяч доларів, кількість охочих підкорити вершину з кожним роком зростає. У 2012 році німецький альпініст Ральф Юлія Дуймовіц (Ralf Dujmovits) зробив фото того, як сотні альпіністів стоять у черзі, щоб спробувати піднятися на вершину. Сам Ральф вирішив повернутися назад через погані погодні умови і довгу чергу.19 травня 2012 року альпіністи, які хотіли відвідати одну з визначних пам’яток неподалік від вершини, мали вистояти дві години у черзі. Всього за пів дня 234 людей піднялися на вершину Евересту. Однак тоді загинуло 4 людини, що викликало великі побоювання з приводу процесу сходження. Фахівці з Непалу встановили в тому році нові перила для ліквідації “людського затору” і нині обговорюється питання установки до вершини сходів. На фото “затор” біля південного сідла. Деякі альпіністи замерзли заживо поки чекали своєї чергу сходження.
2. Найзабрудненіша гора у світі
Безліч фотографів документують подорож альпіністів на вершину Евересту, проте рідко вдається побачити фото того, що вони залишають після себе. Еверест забруднений не лише трупами альпіністів, а й, за деякими оцінками, 50 тоннами відходів, і кожного сезону це число зростає. На схилах можна побачити безліч викинутих кисневих балонів, альпіністське спорядження і людські екскременти.
Експедиція Еко-Еверест (Eco Everest Expedition) піднімається на гору щороку, починаючи з 2008 року, намагаючись боротися з проблемою, і вони вже зібрали понад 13 тонн відходів. Уряд Непалу ввів нове правило в 2014 році, згідно з яким, кожен альпініст має принести при спуску з гори 8 кілограмів відходів, в іншому випадку вони втратять свій депозит у 4000 дол. Художники, що працюють над “Творчим Проектом – Еверест 8848” (Everest 8848 Art Project) перетворили 8 тонн відходів, включаючи зламані намети і пивні банки, у 75 художніх витворів. 65 осіб протягом двох весняних експедицій спускали сміття, а художники перетворювали його в скульптури, щоб звернути увагу на забрудненість гори.
1. Це не найвища гора
Незважаючи на те, що гора Еверест вважається найвищою точкою на Землі від рівня моря, Мауна Кеа (Mauna Kea), неактивний вулкан на Гаваях утримує рекорд найвищої гори у світі.
Пік Евересту знаходиться на більшій висоті, але це не означає, що гора насправді вища. Мауна Кеа сягає висоти всього в 4205 м над рівнем моря, але вулкан простягнувся під поверхнею води на 6000 м. При вимірюванні від його основи на дні океану, його висота становить 10200 м, перевищуючи висоту Евересту більше ніж на кілометр. Насправді, залежно від того, як проводити вимірювання, Еверест є не найвищою горою і не найвищою точкою на Землі. Чимборасо (Chimborazo) в Еквадорі сягає всього 6267 м над рівнем моря, але це найвища точка від центру Землі. Це обумовлено тим, що Чимборасо знаходиться всього в одному градусі на південь від екватора. Земля в центрі трохи потовщена, тому рівень моря Еквадору розташований далі від центру планети, ніж у Непалі.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *