Головні правила Великого посту

19 лютого в християн східного обряду розпочинається найсуворіший у році піст. У православних та греко-католиків Великий піст завжди розпочинається в понеділок, за 48 днів або за сім тижнів до Великодня.
Як довго триває Великий піст насправді і що потрібно знати християнину, аби гідно підготуватися до зустрічі з найвеличнішою подією церковного року? Пояснюють священослужителі.
– Традиція посту існувала ще в перших християн, але в ті часи постили лише два дні – у Велику П’ятницю та Велику Суботу. З ІІІ ст. посту дотримувалися вже тиждень. А з початку IV ст. підготовка до свята Воскресіння Господнього тривала 40 днів. Тому й піст назвали Чотиридесятницею, — розповідає протоiєрей Євген Заплетнюк, кандидат богословських наук УПЦ КП.
Проте Великий піст хоч і розпочинається за 48 днів до Пасхи, та по суті триває менш як 40 діб – тому що суботи і недiлi не враховуються. Вiряни постять лише по п’ять днів упродовж семи тижнів, а також у Велику Суботу i нiч перед Великоднем. Загалом 36,5 дня.
– Чому під час посту слiд утримуватися від певних продуктів? – Древні подвижники Церкви помічали: споживаючи лише овочі та фрукти, дуже легко молитися, а їжа тваринного походження, зокрема м’ясо, додає фізичних сил і при цьому пробуджує гріховні думки та нахили. У церковній книзі “Типікон” 32-а глава “Правила святих апостолів і святих отців про святу велику Чотиридесятницю, яку повинен всякий християнин строго зберігати” передбачає суворий піст у перший тиждень Чотиридесятниці та у Страсний – напередодні Великодня. В інші тижні посту, окрім субот і неділь, згідно з уставом, потрібно їсти один раз на день неварену їжу без олії. У суботні та недільні дні дозволено варенi страви з олією двічі на день. Рибу можна споживати лише на Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня), якщо це свято припадає не у Страсний тиждень, і у Вербну неділю (цього року випадає 1 квітня).
Вагiтні жiнки та матерi-годувальниці, дiти, лiтнi люди, ті, хто важко фiзично працює чи має особливi навантаження, мають певні послаблення під час посту. Проте не йдеться про цілковите звільнення від усіх обмежень.
– Від чого ще Церква рекомендує утриматися під час посту і чому?
– У цей період утримуються від подружніх взаємин, вживання алкоголю, куріння, веселощів, перегляду телепередач, iнтернету та відвідування різних розважальних закладів. Основна мета посту – вiдпочити вiд марнот навколишнього свiту та звернутися до Бога, переглянути свої стосунки з ним. Багатьом справді важливо приборкати своє черево, а комусь треба боротися з поганими думками, бажаннями, відчуттями, навчитися прощати, усмирити язик, вгамувати гнiв. У період посту, окрім різних обмежень, не слід також забувати про молитву i милостиню.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *