Трохи про допінг: що це таке, і чому його так полюбляють спортсмени

Ці речовини підвищують витривалість, знімають втому і додають сили. Жоден спортсмен не відмовиться від допінгу, який допоможе йому поліпшити результат. Ось тільки вживання цих речовин суворо заборонене, і спеціальна міжнародна організація пильно за цим стежить.
Допінг-скандал року
Нещодавно ми стали свідками міжнародного скандалу. Стався безпрецедентний випадок – Міжнародний олімпійський комітет (МОК) відсторонив збірну Росії від участі в Олімпіаді-2018 у Південній Кореї. Причиною стали маніпуляції міжнародною антидопінговою системою шляхом змови на рівні держави. Ось як прокоментував відсторонення збірної РФ президент МОК Томас Бах:

Це постійне маніпулювання антидопінговою системою в Російській Федерації є безпрецедентною атакою на чесність і справедливість Олімпійських ігор. У зв’язку з цим виконавчий комітет МОК прийняв рішення про призупинення членства Олімпійського комітету Росії. Рішення набуло чинності негайно.

Проблеми з допінгами у російських спортсменів бували і раніше. Нагадаємо, що в 2014 році більше двадцяти російських спортсменів були дискваліфіковані за результатами аналізів на проби допінгу, взятих під час Олімпіади-2014 у Сочі.
На цей раз розслідування комісії МОК тривало більше 17 місяців, і після отримання достовірних даних було прийнято рішення про дискваліфікацію.
У чому ж таємнича сила допінгу, і чому за прийом цієї речовини йдуть такі жорсткі санкції з боку контролюючих органів? Що таке допінг
Допінг – це специфічні речовини або маніпуляції, які розширюють можливості людського організму. Застосовується допінг для поліпшення спортивних результатів. Зокрема, допінг допомагає наростити м’язову масу, підвищити витривалість або швидкість рухів.
Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) вносить препарати і маніпуляції, які розглядають як допінг, у стоп-лист ВАДА. Примітно, що сюди входять не лише допінг, а й речовини, які, наприклад, можуть приховувати сліди допінгу.
Що можна віднести до допінгу
ВАДА розробила цілий список заборонених речовин і маніпуляцій, які можуть вважатися допінгом. Зокрема, є список препаратів, вживати які заборонено повністю, а також перелік речовин, які можна приймати під час змагань.
Ось список речовин, які можуть вважатися допінгом, і прийом яких для спортсменів заборонений або обмежений:
• Препарати, що поліпшують анаболізм. Анаболізм – це процес утворення тканин і клітин. До групи таких препаратів належать природні і синтетичні стероїдні гормони. Найчастіше вживають стероїди бодібілдери.
• Гормони. Гормональні препарати також вважаються допінгом, оскільки вони стимулюють обмінні та анаболічні процеси в організмі, покращують витривалість та інші параметри. Крім гормонів, до допінгу можуть відноситись фактори росту та стимулятори рецепторів до гормонів. Одним з поширених гормонів, який вважається допінгом, є еритропоетин.
• Стимулятори рецепторів до адреналіну. Ці препарати дозволяється приймати лише у випадку, якщо спортсмен хворіє на астму і не може обійтися без таких ліків.
• Метаболічні препарати. До таких належить триметазидин і мельдоній. З останнім якраз і пов’язані скандали з російською олімпійською збірною.
• Інертні гази. За правилами ВАДА, спортсменам заборонено дихати інертними газами. Чому? Справа в тому, що такі інертні гази як ксенон і аргон допомагають швидко розслабитися після важкою тренування і, швидше за все, підвищують витривалість спортсмена. Варто відзначити, що аргон і ксенон стимулюють вироблення фактора, індукованого гіпоксією (HIF), який збільшує витривалість і переносимість анаеробних навантажень.
Спортсменам також забороняється приймати діуретичні препарати, оскільки ці ліки здатні маскувати застосування допінгу.
Маніпуляції з кров’ю
Забороняються і будь-які маніпуляції з кров’ю та її компонентами. А все тому, що підвищена доза червоних кров’яних тілець покращує доставку кисню до м’язів. Вони починають краще працювати, а у спортсмена підвищується витривалість. Для цих цілей спортсменам вводять їх власну, заздалегідь підготовлену кров.

Уперше про переливання крові для стимуляції витривалості заговорили в 1985 році, коли американські атлети зізналися, що переливали собі власну кров. З тих пір така маніпуляція потрапила під заборону. А починаючи з 2000-х років ВАДА стала виявляти спортсменів, які грішили цією процедурою. Було введено так званий біологічний паспорт спортсмена, який передбачає регулярний забір крові з проведенням аналізів на рівень гемоглобіну, еритроцитів і ретикулоцитів.

При підвищенні рівня червоних кров’яних тілець підвищується і функція транспортування кисню до м’язів, що, власне, і призводить до підвищення працездатності.
Стимулятори психічної діяльності
Окремо варто сказати про особливий клас допінгових препаратів – психостимуляторів. До таких належать, насамперед, кокаїн, екстазі, амфетаміни та ефедрин. При прийомі таких препаратів змінюється функціональна активність мозку і помітно підвищується витривалість.
Стимулятори психічної діяльності діють досить швидко. Підвищення функціональних можливостей організму відбувається, в основному за рахунок блокування фізіологічних регуляторів. Такі препарати підвищують життєвий тонус, знімають втому і збільшують час тренувань або виступу спортсмена.
Одним із найгучніших скандалів, пов’язаних із застосуванням психостимуляторів, стався з легендарним футболістом Дієго Марадоною. У 1994 році його дискваліфікували на цілих 15 місяців за вживання ефедрину на чемпіонаті світу з футболу.Як спортсменів перевіряють на допінг
Саме ВАДА контролює вживання спортсменами заборонених речовин на міжнародному рівні. У кожній країні є власне національне антидопінгове агентство, яке зобов’язане стежити за дотриманням усіх правил щодо прийому заборонених препаратів і маніпуляцій спортсменами, які беруть участь у внутрішніх змаганнях.
Згідно з прийнятими нормами, має перевіряти спортсмена на наявність/відсутність допінгових речовин у будь-який час. Навіть, якщо спортсмен перебуває на відпочинку, до нього можуть звернутися співробітники ВАДА для взяття проби. Примітно, що проби спортсмена зберігаються протягом 10 років. Це необхідно для того, щоб мати можливість у будь-який момент перевірити дані. Вся справа в тому, що технології виявлення допінгів трохи відстають від технологій їх створення. Іншими словами, виявити будь-який допінг можна через певний час (іноді й роки), і саме тому зразки, взяті у спортсмена зберігаються так довго. Були випадки, коли в зразках олімпійських чемпіонів виявляли допінг, після чого їм анулювали перемогу, передавши золото «чистому» спортсмену.
Нині навмисне вживання допінгу карається санкцією у вигляді позбавлення права брати участь у змаганнях до двох років. Якщо було доведено повторне вживання допінгу (або його застосування при інших обтяжуючих обставин), то спортсмену можуть посилити покарання аж до довічної заборони на участь у змаганнях.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *