Особливості поведінки, які варто враховувати за кордоном

Зараз такі часи, що перед поїздкою у будь-яку країну можна наперед ознайомитися з особливостями поведінки, щоб не втрапити там у халепу. Адже чимало людей та й просто знайомих вже багато де побували і звісно розповідають “незвідане й екзотичне”. А ось, що написано в Пам’ятці на сайті Російського Консульського Департаменту про те, як поводитися в інших країнах:
АВСТРІЯ
Будь-які дії, що ображають або принижують гідність конкретної людини, – кримінально карані правопорушення. Особам, які публічно вилаяли або висміяли третіх осіб, або які застосували щодо них фізичну силу, або погрожували її застосуванням, можуть бути засуджені до позбавлення волі на строк до трьох місяців або до великого грошового штрафу. Не рекомендується чинити дії і допускати висловлювання, які могли б бути інтерпретовані як образи за статевою, релігійною, етнічною ознаками, а також за ознакою сексуальної орієнтації.БАНГЛАДЕШ
Потиск рук при знайомстві допускається лише між особами чоловічої статі. Вітатися за руку з жінками не прийнято: це буде розцінено як порушення етикету і “правила недоторканності жінок”. Щоб не потрапити в незручну ситуацію, краще взагалі не контактувати з незнайомими жінками на вулиці. Підморгування і посвист тут розцінять як грубість, а щодо жінок – як образу. Куріння на вулиці заборонено.
БОТСВАНА
Відповідно до прийнятих норм ввічливості рекомендується в звичайній обстановці першими вітати ботсванців підняттям руки.
БРУНЕЙ
На знак вітання брунейці злегка тиснуть руку, після чого підносять її до грудей; деякі жінки не подають руки чоловікам із релігійних міркувань (замість рукостискання можливий легкий уклін). Непристойним вважається вказувати на що-небудь або кого-небудь пальцем (замість цього рекомендується використовувати великий палець, що лежить поверх кулака). Неможна використовувати такий жест, як удар кулаком правої руки об долоню лівої. Категорично заборонено торкатися голови чужої дитини. Ворожу реакцію місцевих жителів можуть викликати прояв неповаги або образливі висловлювання на адресу султана, членів королівської сім’ї і мусульманської віри (в окремих випадках такі дії можуть бути кваліфіковані як кримінально карані і каратися позбавленням волі і/або великим грошовим штрафом). У Брунеї заборонено вживання особами, які не сповідують іслам, релігійних висловів (напр., “Аллах акбар”,”ассаламу алейкум”,”Ва-алейкум ас-салям”,” Іншалла” тощо).БРИТАНІЯ
Для британців характерні такі особливості невербального спілкування:
– підняття брів (сприймається як вираз скептичного ставлення);
– жест “обертання пальцем біля скроні” (пропозиція вирішувати самому – на відміну від значення цього жесту в інших країнах);
– підняті вгору і розставлені в сторони середній і вказівний пальці: якщо показувати їх долонею від себе, то це означає схвалення в стилі “Ми переможемо”, “Все відмінно” ( “Victory”), якщо повернути долоню на себе, то можна завдати тяжкої образи своєму співрозмовнику;
– середній і вказівний пальці складені разом і підняті вгору (означає: “Почекай, я до тебе доберуся!”);
– вкрай непристойний жест “образливий палець” (піднятий середній палець – має на увазі грубий відмову в проханні).
Гайана, Барбадос, Гренада, Сент-Вінсент і Гренадини, Тринідад і Тобаго
Особливістю Гайани й інших англомовних країн Карибського регіону є два образливі жести, які зрозумілі тільки вихідцям з Африки і використовуються в повсякденному спілкуванні – “cut еуе” (злий погляд скоса) і “suck-teeth” (подоба оскалу). Вживання цих жестів вихідцями з країн Європи, Азії та Америки малоймовірні. З урахуванням проживання значної індійської діаспори в Гайані, у Тринідаді і Тобаго там поширені типові для Індії жести засудження. Серед них – “ви брехун” (зигзагоподібний рух вказівним пальцем), “ганьба на вас” (хитання великим пальцем у бік співрозмовника). Образою може сприйматися передача предметів лівою рукою, яка вважається “нечистою” в Індії.
Гвінеї-Бісау
Піднятий угору великий палець, що означає в більшості країн світу позитивну оцінку того, що відбувається, має тут образливий підтекст, використовується у випадках, коли співрозмовник хоче в грубій формі осадити співрозмовника чи образити його. Тривале поклацування язиком розцінюється як неповага до співрозмовника, використовується для вираження зневаги і явного незадоволення. У країні відчутно сприймаються висловлювання щодо кольору шкіри. Бажано заміняти визначення “чорний” – “preto”, “negro” (по відношенню до людини) іншими словами – африканець, гвінеєць, місцевий житель. Однак для вихідців із сільської місцевості загальновживане звернення до європейців “branco” – “білий”. Словосполучення “branco n’boum” мовою гвінейської народності “папел” є непристойною лайкою щодо людей європеоїдної раси, використовується у випадках крайнього невдоволення.
ГРЕЦІЯ
Перебуваючи в Греції, не повертайте долоню до співрозмовника, розчепіривши пальці. Цей жест (“Мунца”) – серйозна образа (типу “Око виколю!”).

Він означає, що людину не хочуть більше слухати або він зробив ганебний вчинок (зазвичай адресується недисциплінованим учасникам дорожнього руху). Інший жест – інтенсивний рух рукою вниз і всередину в напрямку до причинного місця – ілюструє вираз “А пішов би ти на ***!” і зазвичай вербально супроводжується ним же. Рідше трапляється ще образливіший жест, схожий на піднятий догори середній палець, тільки долоня повернута боком і палець робить горизонтальні рухи туди-сюди. Греки і гречанки в усіх прошаркаах суспільства рясно скрашують свою промову лайкою, причому не лише в гніві або збудженні, а й у жартах. Найпоширеніше слівце – “Малака”, що залежно від ситуації означає від “тупий придурок” до “хороший чесний хлопець”. “Гамо то” (аналог “Чорт забирай!”) – якщо вимовляється не в гніві, то є звичайним вигуком. Легкий кивок головою вниз означає “так”. Але якщо грек задирає підборіддя і голову вгору, зазвичай супроводжуючи це одинарним цоканням мовою, це означає “ні”.ДАНІЯ
При спілкуванні з датчанами рекомендується дотримуватися дистанції, уникати питань особистого характеру, про рівень доходів, роботу та віросповідання. Також не варто зачіпати теми расової та етнічної належності, сексуальної орієнтації.
ЕКВАДОР
За образу еквадорці сприймуть, якщо людина притисне чотири пальці руки до великого пальця, вимагаючи тим самим “закрити рота”. Міжнародний жест “палець біля скроні” означає, що людина дурень або психічно хворий. Махнути на людину рукою – продемонструвати зневагу. Хлопок долонею по лобі означає, що ідея співрозмовника дуже дурна.
ЄГИПЕТ
Туристам не рекомендується у конфліктних ситуаціях, які можуть бути спровоковані грубою і часом неналежною поведінкою однієї зі сторін, самостійно з’ясовувати стосунки з місцевим населенням. Найрозумніше буде негайно звернутися в туристичну поліцію. За межами туристичних зон жінкам не рекомендується надягати короткі сукні, оголяти плечі, носити одяг із глибоким вирізом. Чоловікам не слід приділяти знаки уваги місцевим жінкам, намагатися з ними заговорити. Навіть пильне розглядання жінок, які носять нікаб або чадру, може бути витлумачено як поведінка, що ображає її честь і членів сім’ї. Абсолютно неприпустимо порівнювати людину навіть жартомаі з будь-якою твариною.
Після розгону в Каїрі в серпні 2013 р. сидячого страйку на площі “Рабіа аль-Адавія” прихильників забороненої в Єгипті “Асоціації братів-мусульман” підняті вгору 4 пальці (вказівний, середній, безіменний, мізинець – “знак Рабіа”, що став символом протестного руху проти нинішньої влади) можуть бути розцінені як знак підтримки організації, яка в АРЄ оголошена терористичною.
ІЗРАЇЛЬ
Поріг мовної толерантності в Ізраїлі дещо занижений, тут часто можна почути спотворені російські нецензурні вирази, спочатку запущені в обіг єврейськими емігрантами в Палестину на початку XX ст. Але іноземцям слід уникати нелітературної лексики з ідишу (“поц”, “шмок”) й арабської мови (“кус уммак”, “шармута”). Неприпустимо використання слова “жид” щодо будь-якого єврея, навіть тих, хто не розуміє російської. Туристам слід враховувати загострену чутливість ізраїльтян практично до всіх видів критики як самої Держави Ізраїль, так і будь-яких сторін життя в ній.
ІНДІЯ
При зустрічах і вітаннях індійці надягають на шию гостей гірлянду з квітів. Отримавши її, бажано подякувати господарям і через деякий час (або відразу) зняти гірлянду. Такий жест свідчить про скромність людини, яка прийняла подарунок. Замість звичного рукостискання індійці часто зустрічають гостей традиційним поважних привітанням “намасте” (або “намаскар”) – притиснутими одна до іншої на рівні грудей долонями.

Тому замість рукостискання, особливо якщо гостей зустрічає жінка, краще відповісти простим привітанням, вимовивши при цьому “намасте”. Це, однак, не виключає подальшого рукостискання. У спілкуванні індійці нерідко похитують головою з боку в бік, що слід розглядати як жест схвалення і задоволення. Сидіти, поклавши ногу на ногу, під час бесіди – ознака неповага. Права рука використовується для виконання “чистих” функцій (вживання їжі, рукостискання тощо), Ліва – для цілей особистої гігієни. Звідси – звичай не подавати їжу або подарунки однєю лише лівою рукою. У таких випадках використовується або лише права рука, або обидві руки разом, при цьому ліва завжди знаходиться нижче правої.
ІНДОНЕЗІЯ
Неприпустимі публічні висловлювання, жести і зображення, які можуть бути інтерпретовані як образа президента і уряду країни або як наруга над державною сімволікою. Найстрогіше дотримання ісламських правил і норм поведінки контролюється в провінції Аче (о. Суматра), де діють закони шаріату.

Далі буде…

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *