Веселі експерименти або як зацікавити дитину без гаджета

Сучасні технології все більше і більше проникають у наше життя. І не тільки у наше, а й у життя наших дітей. Інколи нам зручно, коли дитина тихенько сидить і займається самостійно чим-небудь. Нерідко цим чим-небудь є комп’ютер чи планшет. Проте, коли у нас з’являється трохи часу виявляється, що дитина уже звиклася з такою ситуацією, “подружилася” з планшетом і її від нього не відтягти. У дітей виникає залежність. Постає питання, як відволікти дітей від цього. Не рідко тоді доводиться підключати фантазію і докладати чимало зусиль, щоб якось зацікавити дитину. Тож пропонуємо кілька простих і захопливих експериментів, які безсумнівно припадуть до душі вашим дітям.
1. Кольорове молоко
Що знадобиться? Цільне молоко, тарілка, харчові барвники, рідке мило або миючий засіб і ватні палички.
Що робити. Налийте молоко в тарілку, додайте пару крапель харчових барвників різних кольорів. Візьміть ватну паличку, вмочіть її в рідке мило або миючий засіб. Доторкнись кінчиком палички поверхні молока. Ти помітиш, як почне відбуватися дещо дивовижне – молоко почне рухатися, переливатися і грати фарбами.
Як це пояснити? Молекули, з яких складається моючий засіб, вступають з молекулами жиру, які є в молоці, в хімічну реакцію, в результаті чого молекули молока починають рухатися.2. Монетка, що танцює
Що знадобиться? Монетка, скляна пляшка з вузенькою шийкою, вода.
Що робити. Поставити пусту відкриту пляшку на кілька хвилин в морозилку. Далі вийняти її і покласти на горлечко пляшки монетку, перед цим змочивши її у воді. Не пройде і хвилини, як монета почне «танцювати», видаючи при цьому цікаві звуки.
Як це пояснити? Монетка починає «танцювати» під впливом повітря, яке в морозильній камері стиснулося та від змінени температури почало розширюватися, займаючи все більший об’єм.3. Лампа з лавою
Що знадобиться? Вода, сіль, рослинне масло (олія), харчові барвники, банка.
Що робити. Заповнити банку на 2/3 води, тепер наповніть рослинним маслом. Далі добавте барвники. Всипте 1 чайну ложку солі.
Як це пояснити? Якщо олія на сампочатку експерименту знаходилася на поверхні води, оскільки вона має більш високу щільність, то під дією солі, яка важча від олії, вона опускається на дно. А харчові барвники допоможуть Вам зробити це явище більш наочним і навіть зоряним.4. Вулканчик
Що знадобиться? Піднос, пісок або глина, пластикова пляшка, харчовий барвник, оцет, сода.
Що робити. Зліпити з допомогою глини або піску вулкан. В якості форми, навколо якої потрібно ліпити, можна використати пластикову пляшку. Щоб розпочався “вибух”, потрібно насипати у пляшку 2 столові ложки харчової соди, далі налити 1/4 стакана теплої води, насипати харчового барвника, а потім додати 1/4 стакана оцту.
Як це пояснити? Між молекулами оцту та соди відбувається активна хімічна реакція з виділенням води, солі та вуглекислого газу, при цьому бульбашки газу виштовхують вміст із пляшки на поверхню.5. Ходіння по яйцях
Що знадобиться? 2 десятки яєць у лотках, мішки для сміття.
Що робити. Застеліть підлогу мішки для сміття і поставте на них 2 лотки з яйцями. Яйця варто повернути гострими або тупими кінцями в одну сторону. Якщо правильно поставити ногу і розподілити рівномірно вагу, то навіть Ви (дорослі) зможете в прямому сенсі ходити по яйцях, не пошкодивши при цьому ні одного. Не віриш? Спробуй разом із малюком!
Як це пояснити? Незважаючи на зовнішню крихкість, шкаралуща яєць, як відомо, дуже міцна і може витримати навіть велику вагу. При рівномірному тиску напруга розподіляється по всій шкаралущі, саме тому вона і не тріскається.6. Вирощування кристалів
Що знадобиться? Вода, сіль, дріт або стержні, харчовий барвник.
Що робити. Додайте у воду велику кількість солі до утворення такої густої консистенції, що при додаванні нової порції сіль уже не розчинятиметься. Зроби на дроті маленьку петельку й опусти дріт у цей розчин. Банку варто поставити в тепле місце, щоб рідина поступово застигала. Через кілька днів ти зможеш спостерігати за тим, як на дроті починають рости красиві кольорові кристали.
Як це пояснити? Коли вода починає охолоджуватися, розчинність солі знижується. Вона потрапляє в осад і осідає на стінках посудини і відповідно на дроті.7. Веселка в домашніх умовах
Що знадобиться? Глибока (краще прозора) тарілка, вода, лист А4, дзеркало, ліхтарик.
Що робити. Налий у тарілку воду і поклади на дно зеркальце. Посвіти на дзеркальце ліхтариком. Попробуй спіймати відображене світло листом паперу, на якому має з’явитися веселка.
Як це пояснити? Промінь світла насправді складається з непомітних для неозброєного ока різних кольорів. Коли промінець проходить крізь воду, він починає розкладатися на кольорові частинки у вигляді веселки.
8. Купюра, яка горить, але не згоряє
Що знадобиться? Грошова купюра (скільки не шкода), сіль, сірники, 50%-й розчин спирту, пінцет.
Що робити. Насипте у розчин спирту дрібку солі, а потім занурте в нього грошову купюру і дайте їй як слід намокнути. Достаньте пінцетом купюру й почекайте, поки з неї не стече зайва рідина. Тепер підпаліть купюру і поспостерігайте за цікавим видовищем – гроші горітимуть, але не згорятимуть.
Як це пояснити? У результаті горіння розчину етилового спирту і солі утворюються вода, вуглекислий газ і тепло. Якщо підпалити купюру, то буде горіти розчин спирту.
Справа в тому, що температура, при якій горить спирт, недостатня, щоб випарувати воду, в якій замочена (просякнута) грошова купюр. В результаті весь спирт вигоряє, полум’я гаснет, а злегка волога купюра залишається цілою і неушкодженою.Виявляється, наука буває дуже навіть цікавою. Варто лише привити дитині інтерес до таких серйозних речей в ігровому стилі ще з дитинства.
Тож поділись цим цікавим досвідом зі своїми друзями, які теж розводять руками, не знаючи, чим зацікавити своє чадо.

Джерело

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *