Досягнення власних цілей – основне завдання фінських “шкіл майбутнього”?

Декілька років тому у фінському містечку Еспоо було відкрито абсолютно нову школу, яка руйнує всі можливі стереотипи навчальних закладів – “школу майбутнього”.
Її прозора будівля швидше схожа на музей сучасного мистецтва, а не на школу в нашому розумінні. У цьому футуристичному багатофункціональному комплексі функціонує дошкільний заклад, молодша та середня школи, а також театральна зала, бібліотека, спортивний зал, їдальня, приміщення для позакласних занять, просторий внутрішній дворик та багато іншого.
Головне завдання проекту – постійне спілкування та розвиток творчих здібностей у дітей. І тому архітектурний проект був нерозривно пов’язаний з організацією процесу навчання.
Так, тут немає поділу на класи, на уроках школярі активно користуються планшетами і ноутбуками. Вони сидять не за партами, а як заманеться, і вільно спілкуються між собою під час уроків, що тільки вітається. Незважаючи на все це дисципліна тут на високому рівні, а успішність і мотивація дітей – у кілька разів вищі, ніж у звичних навчальних закладах.
Виявляється, незвична мотиваційна будівля із сучасним дизайном стала одним із важливих компонентів усієї реформи освіти.
Значна частина уроків у “школі майбутнього” будується на командно-проектній роботі. Тут ніхто не муштрує дітей за знання (чи не знання) предмета заради самого предмета. По суті, навіть таких предметів немає, тому що на кожному уроці діти вивчають певний матеріал під призмою найрізноманітніших наук. Вони називаються уроки-кейси. Там справді дуже цікаво, навіть для дорослого.

Один із уроків у “школі майбутнього”

Значну увагу фіни приділяють вивченню іноземних мов. Англійську мову школярі вивчають з другого класу, шведську (друга державна) – з молодших класів, другу іноземну – з шостого. Виходить, що після закінчення школи діти зможуть вільно володіти двома рідними мовами та мінімумом двома іноземними. Погодьтеся, це круто!Третій момент – оцінка. Як часто бувало, що ваша дитина скаржилася на несправедливо занижені оцінки? Чи що комусь із класу поставлено незаслужено вищий бал? Щоб діти не навчалися заради самих оцінок, у фінських школах їх скасували. Яку б оцінку не отримала дитина, вчитель не показує, що вона знає гірше, а що краще за кожним предметом – такий головний принцип. Тут оцінюється досягнення власних цілей, причому у кожного школяра вони індивідуальні. В кінці кожного року учень сам оцінює свої досягнення, а далі після бесід з учителем та батьками підбивається загальний результат.Ще один важный аспект – учитель. Враження про дисципліну у дитини насамперед залежать саме від учителя, його уміння зацікавити. Тому у фінів роль учителя повністю змінюється. Учитель, насамперед, – близкий друг, якому дитина довіряє. Доречі, у таких школах учень може без попередження зайти в учительску, щоб звернутися з будь-якого питання (У нас у школі цей кабінет – табу для дітей).
Результат роботи “школи майбутнього” очевидний – щасливі мотиви успішних дітей, яким хочеться іти в школу, тому що їм там цікаво, вони навчаються в розслабленій атмосфері та ігровій формі.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *