Чому люди під час розмови перебивають один одного

Коли людина перериває співрозмовника, вона таким чином (незалежно, усвідомлено чи ні) заявляє про свою вищість, вважає доктор Джоел Мінден, клінічний психолог і професор Каліфорнійського університету в Чико.
Що робити з нетерплячим співбесідником?
Одна справа, коли ти завершуєш речення за свого кращого друга, тому що розумієш, чого він хоче, а інший – коли просто заставляєш іншу людину замовчати. Але так звані “хороші перебивання” все-таки працюють так само як і “погані”: у будь-якому випадку один учасник розмови применшує роль іншого і доводить свою власну важливість.
Як показали дослідження, проведені ще в 1975 р. в Каліфорнійському університеті в Санта-Барбарі, чоловіки перебивають значно частіше, ніж жінки. Більше того, вони частіше перебивають жінок, ніж інших чоловіків. Автори проаналізували 31 розмову в різних громадських місцях (кафе, бібліотеки, аптеки). При цьому розглядалися десять пар чоловіків, десять – жінок, й одинадцять бесід чоловіків із жінкою. Звісно, співрозмовники однієї статі теж час від часу перебивали одне одного, проте не так часто, як у групі, де були і чоловіки, і жінки: там дослідники нарахували 48 таких випадків. При цьому в 46 з них чоловіки перебивали жінок.
40 років потому ця закономірность зберігається, хоча і є не так яскраво вираженою. В ході аналогічного дослідження 2014 року чоловіки перебили жінок в середньому на 2,1 раза протягом трихвилинної розмови, а якщо бесіда відбувалася з чоловіком, то цей показник падав до 1,8 раза.
Що робити в разі, якщо людина стикається з такою проблемою?
По-перше, часто люди, які постійно перебивають, самі цього не усвідомлюють. Тому, можливо, варто їм про це сказати в м’якій формі. Наприклад, можна запропонувати їм освоїти «метод рефлексивного слухания»: людина повинна переформулювати почуте і вже після того висловити свою точку зору. Таким чином вона припинить перебивати, а бесіда стане більш упорядкованою.Деякі фахівці пропонують і більш агресивні стратегії. Наприклад, наголосити людині на тому, що вона перебиває, кілька разів кликнувши її і продовжити говорити, не звертаючи уваги на співрозмовника. Але завжди є ризик, що людина сприйме це як виклик і теж почне говорити голосніше.
У деяких випадках корисно простежити за своїм позою та жестами. У дослідженні 1983 року, наприклад, автори зазначили, що чоловіки частіше перебивають жінок, які відсторонюються, відводять погляд і посміхаються. Звідси можна зробити висновок, що протиставна поведінка (наприклад, нахилити ближче до співрозмовника та дивитися йому в очі) покаже зацікавленність у розмову, і тоді людина навряд чи переб’є.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *