Конституція – законопроект, створений навмання?

Конституція – це основний державний документ, який визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування органів влади, виборчу систему, права й обов’язки держави, суспільства та громадян.
Нещодавно українці відзначали День Конституції України – свято неоднозначне, адже ледь не кожного дня її “попирають” та ігнорують ті, хто мав би показувати приклад насамперед.
Ми ж зібрали низку цікавих фактів про конституції різних країн світу – країн, у яких слово Конституція не пустий звук.
– Конституція Сан-Марино, прийнята 1600 року, вважається найстарішою з чинних конституцій у світі.
– Першою все ще чинною номінальною конституцією (документ, який прямо називає себе конституцією) вважається конституція США (прийнята в 1787 році). За цей час у ній відбулося всього 27 поправок (перші 10 були внесені в 1791 році, а остання – в 1992 р.). Також Конституція США вважається найменшою в світі.
– Конституція Індії вважається найбільшою у світі. Вона складається з 395 статей, 12 додатків, 500 поправок і змін та близько 117400 слів.
– Першою реальною європейською конституцією (і другою в світі після Конституції США) є Конституція Польщі, яка була схвалена в 1791 році.
– У Великій Британії немає конституції. Її заміняють сукупність нормативно-правових актів, судових прецедентів, конституційних угод, прийнятих у різні періоди.
– В Ізраїлі також немає конституції, вона перебуває на стадії розробки, а її функції виконує кілька окремих законодавчих актів та основних законів.
– У Лівії Конституцією офіційно закріплено Коран.
– Єдина конституція у світі, де вказано офіційну відмову країни від війни, як форми забезпечення державного суверенітету є Конституція Японії. Причина відмови – це поразка Японії у Другій світовій війні.
– Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру.
– В конституції Австралії прописана зарплата генерал-губернатора.
– Конституція Об’єднаних Арабських Еміратів була затверджена не референдумом, а підписана усіма правителями еміратів, тому їй притаманні ознаки міждержавного договору.
– У Конституції Еквадору закріплені права не лише громадян, а й навколишнього середовища. За нею природа та екосистеми, які перебувають на території держави, мають право на існування та своєчасне відновлення.
– Конституцію Ісландії створили громадяни країни, яких було обрано навмання. Доопрацьовувала закон Конституційна Рада Ісландії, яка щотижня завантажувала нові проекти законів в інтернет, щоб кожен житель країни міг взяти участь у їх обговоренні. А відеозвіт про свою роботу викладала у YouTube.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *